وجود 67 هزار جانباز شیمیایی در کشور -  90 درصد آن ها زنده اند
سرویس فرهنگ و هنر - مدیرکل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در حال حاضر ۶۰ هزار جانباز شیمیایی در قید حیات هستند و تاکنون حدود هفت هزار جانباز شیمیایی شهید شده یا به رحمت ایزدی پیوسته‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - سعید عطاری، مدیرکل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت وگو با گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس با اشاره به سالروز بمباران شیمیایی سردشت و با تأکید بر نگاه ویژه به جانبازان این شهر از سوی بنیاد شهید بیان داشت: تنها مرجع تشخیص جانبازی یک فرد، کمیسیون پزشکی بنیاد شهید است، بدیهی است که این کمیسیون بر اساس مستندات و مدارک احراز شده ،نسبت به تعیین درصد جانبازان شیمیایی اقدام می کند. تاکنون از سوی کمیسیون پزشکی به ۶۷ هزار نفر به عنوان جانباز شیمیایی درصد تعلق گرفته است.

چقدر شهید شیمیایی دادیم؟

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ هزار جانباز شیمیایی در قید حیات هستند که از این تعداد حدود ۱۲۰۰ نفر بانوان هستند. تاکنون نیز حدود هفت هزار جانباز شیمیایی شهید شده و یا به رحمت ایزدی پیوسته اند.

عطاری با اشاره به تقسیم بندی جانبازان شیمیایی بر اساس شدت ضایعات اظهار داشت: جانبازان شیمیایی بر اساس شدت ضایعاتشان در سه رده شدید، متوسط و خفیف شناسایی و تقسیم بندی شده اند که همه این عزیزان زیر پوشش بیمه های پایه و مکمل قرار دارند و تمام خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی لازم را دریافت می کنند.

۶۵۰ نفر جانباز شیمیایی شدید داریم

وی با بیان اینکه حدود ۶۵۰ نفر جانباز شیمیایی شدید داریم، ادامه داد: در ۲ سال گذشته به علت شرایط کرونایی و آسیب پذیری این عزیزان در ارائه خدمات حضوری به جانبازان شیمیایی محدودیت های ایجاد شده بود، اما در همین دوره نیز پیگیری های مداوم تلفنی صورت می گرفت و در برنامه واکسیناسیون کرونا نیز جانبازان شیمیایی شدید در اولویت اول قرار داشتند.

۶ هزار جانباز شیمیایی زیر پوشش برنامه پایش سلامت قرار می گیرند

مدیرکل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: در سال جاری بنا داریم برای اولین بار همه ۶ هزار جانباز شیمیایی شدید و متوسط را در سراسر کشور زیر پوشش برنامه پایش سلامت تخصصی قرار دهیم.

وی افزود: با توجه به اینکه عوارض شیمیایی آسیب اصلی را به سه ارگان ریه، چشم و پوست وارد می کند، در راستای تهیه راهنمای بالینی برای بیماری های مرتبط با این سه بخش اقدامات موثری صورت گرفته که در اولین مرحله با همکاری دانشگاه پزشکی شهید بهشتی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ راهنمای بالینی بیماری های چشم در ضایعات شیمیایی تهیه و توسط وزارت بهداشت ابلاغ شد.

میانگین سنی جانبازان شیمیایی ۵۸ سال است

عطاری تصریح کرد: در حال مذاکره برای و برنامه ریزی برای تهیه راهنمای بالینی بیماری های ریه در ضایعات شیمیایی با همکاری وزارت بهداشت و مراکز دانشگاهی هستیم. البته از آنجایی که میانگین سنی جانبازان شیمیایی ۵۸ سال است، در طرح پایش سلامت تخصصی که امسال انجام خواهد گرفت، توجه به مسائل سالمندی از جمله سلامت قلب و سلامت روان این عزیزان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی گفت: همچنین در سال جاری در حوزه آموزش نیز برای این جانبازان و خانواده آن ها در بستر وب برنامه هایی تهیه و ارائه خواهد شد. ارتباط مستمر با تشکل های جانبازان شیمیایی و رصد، بروزرسانی و اصلاح آمار و اطلاعات پیرامون این جانبازان از دیگر اقدامات اداره کل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

منبع : خبرگزاری فارس