در روز عاشورا بر نوجوانان چه گذشت؟

در روز عاشورا بر نوجوانان چه گذشت؟

۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - مجموعه بچه‌های عاشورا در هفت جلد و با قلم طاهره ایبد به داستان نوجوانان واقعه عاشورا می‌پردازد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری -   مجموعه کتاب «بچه های عاشورا» نوشته طاهره ایبد به همت انتشارات به نشر روانه بازار کتاب شده است و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی مروری بر این مجموعه خواهیم داشت.

این مجموعه هفت جلدی ویژه گروه سنی نوجوان است که نویسنده در هرجلد آن به روایت دلاوری های جوانان و نوجوانان در واقعه کربلا پرداخته است. «اسیران کوچک»، «عطش و آتش»، «از غریبه ها می ترسم»، «جنگجوی کوچک»، «کوچه به کوچه»، «مرد میدان»، «شمشیر اسب زخمی» عناوین مجموعه «بچه های عاشورا» هستند.

«شمشیر و اسب زخمی» داستان شهادت عمرو، فرزند جناده بن حارث سلمانی در سرزمین کربلا است، «اسیران کوچک» روایت شهادت طفلان مسلم بن عقیل است، «مرد و میدان» داستان قاسم فرزند نوجوان امام حسن مجتبی(ع) در کربلا است و در کتاب «کوچه به کوچه» چگونگی شهادت قاسم فرزند حبیب بن مظاهر در واقعه کربلا آمده است. کتاب «جنگجوی کوچک» داستان رشادت های عبدالله دیگر فرزند امام حسن مجتبی (ع) است، «از غریبه ها می ترسم» به داستان محمد فرزند سعید بن عقیل در واقعه کربلا پرداخته است.

در آخرین جلد این مجموعه به نام «عطش و آتش» قصه شهادت علی اکبر(ع) فرزند امام حسین(ع) روایت می شود. مجموعه «بچه های عاشورا» درواقع مجموعه داستان های کوتاهی است که طی آن ها سرگذشت کودکان و نوجوانان کاروان امام حسین(ع) در کربلا در قالب داستان های جداگانه بازگو می شود.

این اثر برگزیده کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برنده جشنواره قصه های قرآنی شده است. داستان عاشورا و آمیزه های آن در این سال ها دستمایه ای قوی برای نویسندگان و شاعران بوده است برای خلق اثر و در این میان نویسندگان کودک و نوجوان بسیاری نیز سعی داشته اند این حماسه را به زبانی روان و البته دقیق برای نسل جدید روایت کنند تا با مفاهیم آن آشنا شوند. در این کتاب علاوه بر متن روانی که وجود دارد مسعود قره باغی تصویرسازی آن را برعهده داشته است که همراهی متن و تصویر درک بهتری از داستان برای مخاطبان ایجاد می کند.

هر یک از عناوین این مجموعه هفت جلدی در ۱۵ صفحه و در قطع وزیری منتشر شده است. این کتاب ها با شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه شده اند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط