مردم شام فکر می کردند  بنی امیه فرزندان پیامبر هستند

مردم شام فکر می کردند بنی امیه فرزندان پیامبر هستند

۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۱ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - ابراهیم فیاض گفت: شام اوج بدعت‌ها بود و معاویه در خطبه‌های نماز جمعه هم اسم پیامبر را نمی‌آورد چرا که خود را خلیفه‌الله می‌دانست. زمانی که اسرای اهل بیت به شام آمدند، مردم می‌گفتند فکر می‌کردیم فقط بنی امیه فرزندان پیامبر هستند. 

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - ابراهیم فیاض مهمان ویژه برنامه شب تاسوعا برنامه سوره فصل کوفه بود. وی در ابتدای برنامه با اشاره به سخنرانی دکتر شریعتی علیه عَلَم آن را اشتباهی خواند که باعث شد تا ۱۰ سال پس از انقلاب این سنت مغفول بماند گفت: عَلَم برخلاف گفته دکتر شریعتی اصلا به معنای صلیب نیست و تیغ های آن سرو و عَلَم استعاره از باغ شهادت است. 

فیاض با بیان اینکه مردم شناسی به صورت جامع به وقایع نگاه می کند تاکید کرد: مردم شناسی این سوالات را مطرح می کند که چه شد که بنی امیه بر سر کار آمد و چند سال پس از رحلت پیامبر چه شد که پسران ابوسفیان حاکم شدند. این را مطرح می کند که عظمت عاشورا از جمله مباحث بزرگی است که نمایش نامه نویسان بزرگ باید درباره آن بنویسند. فیلم و انیمیشن باید در مورد عاشورا ساخته شود و البته قبل از این باید عظمت عاشورا را بفهمیم. 

جایگاه امت و امامت

وی ام القری را اصلی اساسی از سوی پیامبر دانسته و با اشاره به انذار پیامبر به اعراب گفت: مبنا ام القری است و به رسول الله نسبت داده می شود و به همین خاطر می گوییم مدینه النبی. جوهر امت امام است و امام است که امت را می سازد. با این ساختار پیامبر در عید غدیر امام را معرفی می کند تا تمدن و مدنیت امتداد داشته باشد. در برابر این ساختار سقیفه وجود دارد که به قبل از مدنیت برمی گردد و همان فرهنگ قبیلگی است. به جای غدیر و امامت و مدنیت به قبیلگی بازگشتند و به جای امام، خلیفه انتخاب کردند. مقیاس امام، حضرت ابراهیم (ع) است که تمدن ساز است و با برگشت این حرکت به عقب و بازگشت سران، مردم هم به عقب بازگشتند. 

جنگ بین امامت و خلافت

فیاض واقعه کربلا را جنگ بین امامت و خلافت معرفی کرد و بیان کرد: مدینه شهر اشراف شد و فاصله طبقاتی زیاد شد. کوفه و بصره هم به خاطر این ساخته شد که ایرانیان و غیرعرب ها به سمت مدینه نروند و این همان پان عربیسم قبیلگی است و بحران های مختلفی هم ایجاد کرد که حضرت زهرا (س) در خطبه فدکیه به آن اشاره کردند. خلافت شکل تقلیل یافته امامت است و بعد معنویت و غیب وقتی از امامت گرفته می شود، تبدیل به خلافت می شود. ولایتی که پیامبر در غدیر می گوید نوعی معنا درون خود دارد که در خلافت نیست. امامت واجد شفقت است و سقیفه باعث شد بسیاری امام زمان خود را نشناسند و به مرگ جاهلیت بمیرند. 

این استاد دانشگاه روایتی از امام حسین (ع) نقل کرد که ایشان به فرزند خلیفه دوم می گویند اگر پدرت بود طرفدار ما بود و در ادامه تاکید کرد: بنی امیه شروع به کاخ ساختن در کوفه کرد و خلافت را به سلطنت تبدیل کردند. 

بنی امیه فرزندان پیامبر تلقی می شدند

فیاض مهم ترین اصل فساد در شام را ربا خوانده و گفت: معاویه این اصل را در شام حلال کرد و در عین حال بدعت های دیگری را هم بنا نهاد و حدود مختلف را هم تعطیل کرد. شام اوج بدعت ها در آن زمان بود و معاویه در خطبه های نماز جمعه هم اسم پیامبر را نمی آورد چرا که خود را به جای خلیفه الرسول، خلیفه الله می دانست. زمانی که اسرای اهل بیت به شام آمدند، مردم شام می گفتند فکر می کردیم فقط بنی امیه فرزندان پیامبر هستند. 

وی به مسأله فاصله طبقاتی در شام و عراق و مصر و کوفه اشاره کرده و افزود: معاویه از سال ۴۰ تا ۶۰ شروع به نوسازی و بازسازی اقتصادی کرد و جیب اشراف را پُر کرد و در عین حال فاصله طبقاتی فقرا و اشراف روز به روز بیشتر می شد. این فاصله در کوفه به شدت زیاد بود و روی لشکری که جلوی امام حسین ایستادند هم تاثیر گذاشت. این لشکر از سه دسته تشکیل می شد که یک جزء آن رهبری لشکر بود که همان اشراف بودند. بدنه لشکر هم متعلق به خوارج بود و بقیه هم اعرابی بودند که برای غارت آمده بودند و نتیجه همین نظام، فاصله طبقاتی بودند. 

چرا حضرت عباس (ع) باب الحوائج شد

در ادامه برنامه حجت الاسلام مشهدی آقایی به مناسبت شب تاسوعا به ذکر فضائل حضرت عباس (ع) پرداخت. او با اشاره به زیارت نامه ایشان گفت: در این زیارت نامه ها شهادت می دهیم که ایشان نه سُست شد و نه کم کاری کرد. شهادت می دهیم که در خیرخواهی برای امام سنگ تمام گذاشت. شهادت می دهیم که ایشان غایت تلاش خود را برای امام انجام داد. حضرت عباس سختی های زیادی داشت و یکی از سختی ها در روز عاشورا، عطش و خستگی و جراحت زیاد بود. در یکی از شب ها چهار نفر از یاران امام محاصره شدند و نجات دهنده آن ها کسی نبود جز حضرت عباس. از طرفی هم نگران امام بود و هم محافظ خیمه ها. هر جای عاشورا و کربلا را نگاه کنیم، نقش ایشان پررنگ است. 

مشهدی آقایی به مقامات اختصاصی حضرت عباس هم اشاره کرده و گفت: حضرت زمانی که نتوانست آب ببرد خجالت کشید و گفته می شود، دادن لقب باب الحوائج به ایشان هم به همین دلیل است که کاری ناتمام در دنیا داشتند. علمداری حضرت یکی دیگر از مقامات اختصاصی آن حضرت بود و گویی نخ تسبیحی برای جمع بودند. حضرت هم چنین طبق نقل ها، آرزو به دل ماند برای جهاد چرا که مصلحت امام را به مصلحت خودش ترجیح داد تا آب بیاورد.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط