پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت
سرویس فرهنگ و هنر - در سالن‌های تئاتر دولتی و خصوصی تهران بیشتر از ۶۰ نمایش روی صحنه هستند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - در میان این نمایش ها هم نمایش های اقتباسی دیده می شوند، هم نمایش های ترجمه و هم نمایش هایی از نمایشنامه نویسان ایرانی و آنچه جالب است تعدادی کارهای جنایی و همینطور یک نمایش در ژانر وحشت است.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

تئاتر شهر، سالن اصلی، شکوفه های گیلاس

شکوفه های گیلاس کار محمد مساوات که خوش هم درخشید، روزهای آخر اجرا را در سالن اصلی تئاترشهر می گذراند. این نمایش نوشته خود اوست و داستان سامورایی بیکارشده را روایت می کند که برای هاراگیری به معبد آمده تا استاد را ببیند، اما این اتفاق هرگز نمی افتد یا جور دیگری می افتد.

حامد رسولی و رومینا مومنی بازیگران این نمایش هستند و طراحی صحنه آن هم کار سیدمهدی موسوی تبار و کیارش محسنی مجد است. شکوفه های گیلاس تا آخر مرداد روی صحنه است.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

سالن اصلی، پدر

بعد از پایان اجراهای شکوفه های گیلاس، نمایش پدر از ۶ شهریور در سالن اصلی تئاترشهر روی صحنه می رود. نمایشنامه این اثر نوشته فلوریان زلر است و به احتمال زیاد فیلم آن را با بازی درخشان آنتونی هاپکینز دیده اید.

مترجمان این نمایشنامه حمیدرضا امان پور قرایی و مریم حیدری هستند و آروند دشت آرای طراح و کارگردان آن است.

از مدت ها پیش هم رضا کیانیان، لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان، مارین ون هولک، سوگل خلیق، بهزاد کریمی، نجوا صاحب الزمانی به عنوان بازیگران این نمایش معرفی شده بودند.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

تماشاخانه ایرانشهر، سفید

در تماشاخانه ایرانشهر نمایش «سفید» تا ۱۱ شهریور روی صحنه است. نویسنده متن این نمایش امیر ابراهیم زاده و کارگردان آن صادق برقعی است.

بازیگران هم عبارتند ازغزاله توده زعیم، زهرامهرابی، ساناز آقایی، بی تا عزیز، صادق برقعی، سپهر طهرانچی

در خلاصه نمایش آمده است: مادر به خانه می آید و تمام بچه ها فرصتی دارند تا چیزی که از او میدانند برایش تعریف کنند. همه چیز همین تعریف کردن است، روایت. هر روایت یک تاریخ است. هر روایت جهان تازه ای را می آفریند. هر تاریخ جهانی را از بین می برد. کدام جهان حق ماندن دارد و کدام تاریخ لایق حذف شدن است.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

خانه هنرمندان - سالن استاد انتظامی، اکسپلور

نمایش اکسپلور نوشته، طراحی و کارگردانی علی حسینی است که در سالن انتظامی خانه هنرمندان اجرا می شود.

بازیگران این نمایش تجربی میرپیمان خوشنویش، سید مرتضی موسوی، امیرحسین طهماسبی، مهران اصلانی، نرگس کیومرثی، روح الله حاجی خداکرم، بهار عابدینی، مهدیه رضاییان و آزاده شاه پسندزاده هستند و در خلاصه آن نوشته شده هیچ چیز عظیم و بزرگی، بدون نفرین، وارد زندگی انسان ها نمی شود. سوفوکل

قصه این نمایش متکی بر شیوه اجرای آن است و این شیوه ای است بر پایه فضاسازی و خلاقیت توام با نگاهی واقع گرایانه.

نکته قابل توجه دیگر اینکه آثار نمایشی دیگر این نویسنده و کارگردان کارهایی از قبیل:(بیشعوری، و مردان مریخی زنان ونوسی) نیز شیوه اجرایی مشابه با این کار را داشته اند و این شیوه علاوه بر ویژگی هایی که پیش از این نمایش داده شده دو عنصر اساسی را در پیش داشته که عبارت است از: مبتنی بودن بر مفهوم تئاتر بی چیز و اقتباس.

در نمایشنامه پیش رو نیز اقتباس در نظر است ولی اینبار به جای کتاب از فضای مجازی استفاده شده است.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

تماشاخانه ملک، شام خداحافظی

«شام خداحافظی» کار شیماه خاسب هم از روز گذشته کارش را در تماشاخانه ملک شروع کرده است. نویسندگان این نمایش ماتیو دولاپورت دو الکساندر دولاپتولیر هستند و شهلا حایری آن را ترجمه کرده است.

 طراح صحنه نمایش هم با رها علی نژاد بوده است.

شام خداحافظی با حضور امیر غفارمنش، جوانه دلشاد، امیر کربلایی زاده تا ۳۱ شهریور اجراهایش را ادامه خواهد داد.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

پردیس تئاتر شهرزاد - سالن ۱، مانش

نمایش مانش تقریبا یک هفته پیش از تعطیلات محرم اجراهایش را به دلیل حضور سام درخشانی در سریال سووشون و فیلمبرداری در شیراز، به طور موقت پایان داد. درخشانی ویدئویی هم در ایسنتاگرام برای عذرخواهی از این توقف منتشر کرد و حالا از ۲۶ مرداد دور دوم اجراهای این نمایش در تماشاخانه شهرزاد شروع شده است. نویسنده این نمایش کیومرث مرادی است که آن را بر اساس نمایشنامه «اهالی کاله» نوشته پیام لاریان، نوشته است. استفاده خاصی از نو در این نمایش شده که طراح آن هم کیومرث مرادی بوده است. داستان این نمایش در باره سه پناهجوست که در کاله فرانسه انتظار عبور از کانال مانش و رفتن به انگلیس را می کشند.

سام درخشانی، مهدی حسینی نیا، نازنین کریمی بازیگران این نمایش هستند.

سالن ۲، تاکسیدرمی

در سالن شماره ۲ تماشاخانه شهرزاد هم تا ۴ شهریور می توانید «تاکسیدرمی» را تماشا کنید.

نویسنده این اثر رسول حق جو است و مجتبی رستمی فر آن را کارگردانی کرده است.

ناصر آل خمیس، سیداحمد موسوی راد، حیدر رحیمی، آرمین تدیّن، میلاد اشکالی، میثم کوچک بازیگران این نمایش هستند.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

سالن ۲ پش از کشتن 

پیش از کشتن برداشتی آزاد از نمایشنامه اورستیا نوشته آشیل و الکترا نوشته سوفوکل است که تا ۴ شهریور در سالن شماره ۲ تماشاخانه شهرزاد روی صحنه است. آرش دادگر کارگردان شناخته شده این نمایش پیش از این هم  آژاکس سوفکل را اجرا کرده بود و نمایشنامه های هملت و مکبث را هم روی صحنه برده و برای نمایش هملت جایزه برزگ سی و دومین جشنواره تئاتر فجر و همینطور جایزه بهترین کارگردانی را دریافتا کرده است. «پیش از کشتن» هم نقدهای مثبتی داشته و تحسین شده است.

نویسنده این کار شهرام احمدزاده و طراح، دراماتورژ آن هم آرش دادگر است. بازیگران این نمایش عبارتند از امین طباطبایی، عمار عاشوری، امیر رجبی، ندا حبیبی، الهام ابنی، آرش دادگر، آبان زارعی، سعید راستی، شیرین صفایی، مهراب رستمی، آیت بی غم، هانیه مهری، سید شهاب الدین خاضع حق، یونس افسری، مینا امامی، مهدی سلطانی، هانیه موسوی، محمد خدایی

داستان هم از این قرار است: آگاممنون برای پیروزی در جنگ تروا، مجبور می شود دختر خود، ایفی ژنی را قربانی کند. مادر آن دختر (کلمنتسترا) پس از بازگشت فاتحانه آگاممنون از جنگ ۱۰ ساله، شوهرش را در وان حمام با تبر به قتل می رساند. سال ها بعد الکترا و اورست (فرزندان دیگر خانواده) به انتقام قتل پدرشان، مادر خود را به همراه معشوقش (آگیستوس) می کُشند. این اثر روایتی است نو و چند زمانی از داستانی کهن

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

بوتیک تئاتر ایران، نامه هایی بر دوش تندباد

بوتیک تئاتر ایران در کنار پردیس تئاتر شهرزاد و به عنوان بخشی از آن، محلی برای اجراهای فضامحور است. حالا در بوتیک تئاتر ایران می توانید نامه هایی بر دوش تندباد را ببنید که بر اساس رمانی به همین اسم نوشته علی اتحاد و توسط خود او شکل گرفته است. این نمایش در کل ساختمان بوتیک تئاتر اجرا می شود و تا ۱۸ شهریور ادامه خواهد داشت. بازیگران این نمایش عبارتنداز:

علی اتحاد، برکه بذری

(زیرزمین)

نیما قاسمی، سارا بولوری، زهرا صادقی، درسا شهیدی، پارسا معارف وند، محمدحسین ربیعی، فرنود حاجی آخوندزاده

 (طبقه اول)

نیما عابدی خیابان، امیرمحمد صادقی، مهدی ریسمانی، فرشاد سرلک، علی نوریوسفی، حسن عباسی، متین مکاری مقدم، سورنا زاهدی،

(طبقه دوم)

پارسا رنجبر، برسام نوری اسکویی، سعید بابائی، فاطیما حسین نژاد،

(طبقه سوم)

نوشین متقی، رومینا آدور، ملیکا بهجت، داریوش احمدی،

(پشت بام)

هدیه بختیاری، آنیتا زارع، دنیز میرزایی،

(پلکان)

مهدیه ابراهیمی، امین شفیعی،

(راهنماها)

امیرحسین میردار، کیمیا شهریه، عرفان دانا، سانیا آقائی

برکه بذری

کارگردان در توضیح این اجرا نوشته: اجرای نمایش در تمامی طبقات بوتیک تئاتر ایران برگزار می شود؛ یعنی در چهار طبقه ی این بنای کهنسال و نیز پشت بام آن. در بدو ورود چهار راهنما با چهره های رنگ شده می آیند و تکه کاغذی کوچک به همان رنگ به شما می دهند. یکی سرخ است و یکی زرد و یکی سبز و یکی آبی. آن که برای مثال کاغذ آبی دریافت کرده از این پس باید راهنمایی را که چهره اش به رنگ آبی نقاشی شده است دنبال کند. بدین ترتیب از این لحظه تا پایان نمایش مخاطبان به گروه های بیست تایی تقسیم می شوند و تا پایان اجرا این چهار گروه یکدیگر را نخواهند دید.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

دیوار چهارم، قتل در ساعت خاموشی

۲۹ فقط مرداد فرصت دارید تا «قتل در ساعت خاموشی» را در مجموعه دیوار چهارم ببینید. نویسنده و کارگردان این نمایش محمد رسول مرادی است و سعید سخندانی، روژینا فرد،

طهورا کریمی، والا آقازاده، امیرعرب، مهدی لوئیا، مریم ناصرخاکی، علیرضا حاتمی، محمدعلی شانه ای، سعید توکلی، محمدرضا ناظری و روژان رضوانیان در آن بازی می کنند.

در باره این نمایش نوشته شده بزرگان شهر در یک مهمانی گرد هم می آیند و پس از ساعاتی در مهمانی اتفاق های عجیبی می افتد.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

عمارت سیمرغ - سالن یک، باغ وهمی شیشه ای

«باغ وهمی شیشه ای» برداشتی آزاد و متفاوت از نمایشنامه باغ وحش شیشه ای اثر تنسی ویلیامز است. این نمایش به نویسندگی، طراحی و کارگردانی امید افشاری و دراماتورژی رحمان مولایی تا ۱۴ شهریور اجراهایش را ادامه می دهد. تهیه کننده این کار سجاد افشاریان است که نمایش بک تو بلک او مخاطبان زیادی پیدا کرد.

بازیگران این نمایش آرام نیک بین، فرزاد دشتی، مسعود انعامی، جانا جهانگیری، مهشید دلاوری هستند و درخلاصه آن آمده:  نمایش «باغ وهمی شیشه ای» روایتی است از تنهایی آدمیان با ظاهری شیشه ای که زشتی های درونشان به هنگام درخشش نور نمایان می شود، انسان هایی که تنها در تاریکی زیبا می مانند. فضای سورئال این نمایش ذهن و روح را درگیر میکند. برای کشف اتفاقات و میزانسن ها گوش و چشمها را به صحنه بسپارید تا باغ وهم آلودی که در حال شکل گیری است درک کنید. هر آنچه شما در این نماش می بینید متفاوت تر از نمایشنامه باغ وحش شیشه ای است، چه در شکل گیری روابط و چه در نوع اجرا... ا.

عمارت سیمرغ - سالن دو، مکاشفه شب یلدا

شب یلدا در کافه ای در لندن جوانی به نام نوید می میرد. دوستان او به دنبال آن هستند تا دریابند مرگ او خودکشی بوده یا کشته شده است.

«مکاشفه شب یلدا» با این داستان و نویسندگی و کارگردانی هلن بهرامی تا بیست و نهم این ماه در عمارت سیمرغ روی صحنه است.

بازیگران هم به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: پویا اردشیری، زهره افتخاریان، ستایش امینی، محمد علی پناهی، شادی حیرت پور، میلاد رستمی، امیررضا شاویسی، زینب فاطمی نژاد، امین فرمانیان، صادق گلریز، نازنین محمدی، سهیلا مفیدی، ملیکا معماری، امیرعلی محمدزاده

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

عمارت نوفل لوشاتو، جنگ چهره زنانه ندارد

کتاب جنگ چهره زنانه ندارد، نوشته سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ کتابی است که در ایران خوب خوانده شده است. کتابی با روایت هایی غریب و تکان دهنده از جنگ که نشاط میرمهدی آن را دستمایه نمایشش کرده است.

شقایق به دینیان، سورن بیات، منا چمنی، دانیال حسینی، نوید خدام عباسی، شیدا شلالوند، روژین فاطوری فر، فیروزه فقری، ندا قهرمانپور، کوثر کاردان، رابیه میرزاد، آتنا نیکنام، فاطمه ولندیاری، هلنا یزدان مهر، و سروناز نانکلی و آزاده سدیری بازیگران این نمایش هستند.

در توضیح این نمایش، بخشی از کتاب آورده شده است: بارها از خودم پرسیدم؛ برای چه؟ چرا زنان با وجود قرار گرفتن و نقش آفرینی در دنیایی که زمانی مطلقا مردانه بود از تاریخ خود، از عقاید و احساساتِ خود دفاع نکردند؟ خویشتن شان را باور نکردند. دنیایی عظیم برابر چشمان و اذهان ما ناشناخته مانده. جنگ از دیدگاه زنان.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

مجموعه خانه هنر آبان، گربه در نیمه شب

در ایران تجربه نمایش در ژانر وحشت وجود ندارد. «گربه در نیمه شب» به نوعی اولین اجرا در این ژانر است که از دیروز ۲۶ مرداد اجرایش را در خانه هنر آبان شروع کرده و تا ۱۲ شهریور ادامه خواهد داشت. متن این نمایش از جان ویلارد است و حسین یعقوبی آن را به فارسی برگرداند است.

طراح و کارگردان این کار هم رامین دولت آبادی است و نگار عزیزی، اسپاروخان مرادی، سامان تندیس، سارا سیبی، کمند ایلانلو، علی سیبی، مصطفی دهقانی اشک، مروارید کفائی و رضا آقایی بازیگران آن هستند.

در این نمایش خاندان مرحوم وست را  می بینیم که پس از بیست سال از فوت او در عمارت قدیمی وی برای خواندن وصیت نامه جمع شده اند، اما پس از خواندن وصیت نامه اتفاقات عجیبی رخ می دهد.

توصیه شده برای دیدن این نمایش از همراه داشتن فرزندان زیر ۱۶ سال خودداری کنید ...


 

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

برنامه سالن های تئاتر تهران | چه نمایش هایی روی صحنه هستند؟ | سام درخشانی با «مانش» دوباره روی صحنه

«پدر» از ششم شهریور ماه در سالن اصلی تئاتر شهر | آغاز پیش فروش بلیت روزهای نخست اجرا

خانه نمایش دا (سالن شماره ۱) آیزنهاور ۴:۵۷

چیزی به عنوان زمان حال و آینده وجود ندارد، تنها گذشته است که مدام تکرار می شود.

توضیح بالا در باره نمایش آیزنهاور  ۴:۵۷، فضای آن را نشان می دهد؛ یک نمایش دیگر با تم جنایی که نویسنده، طراح و کارگردانش علیرضا حافظی است و تا ۲۸ مرداد در خانه نمایش دا اجرا می شود.

بازیگران هم عبارتند از علیرضا نامنی، پویا یگانه دوست، علیرضا حافظی، ساقی سلیقه دار،

سهیل نگهدارزاده

خلاصه این نمایش اینطور نوشته شده است: بعد از نتیجه معاینه جسد، علت قطعی مرگ مشخص خواهد شد. اما اینجانب، سروان یحیی رادمهر، دو احتمال کلی را بررسی خواهم کرد؛ خودکشی به وسیله ی حلق آویزکردن نفس و قتل توسط شخص یا اشخاصی با انگیزه ای نامشخص

تماشاخانه شانو، آخرین نوار کراپ

آخرین نوار کراپ یکی از متن های ساموئل بکت است که پیش از این هم در ایران چند بار اجرا شده است. حالا این نمایشنامه به کارگردانی محمدجواد استاجی در تماشاخانه شانو روی صحنه است و تا ۲۹ مرداد می توانید آن را ببینید. بازیگر این نمایش علی کلاته است

«آخرین نوار کراپ» در واقع یک تک گویی است. این نمایشنامه داستان شخصی را به تصویر می کشد که خاطراتش را از طریق گوش دادن نوارهایی که خودش ضبط کرده مرور می کند.

نوارهایی که او به آن ها گوش می دهد مربوط به سی ونه سالگی و بیست و هشت سالگی و شست و نه سالگی خود است.

پیشنهاد تئاتر برای آخر هفته - نمایش هایی با ژانر جنایی و وحشت

سنگلج، پایین، گذر سقاخانه

در تماشاخانه سنگلج تا ۲۰ شهریور می توانید متنی از اکبر رادی را با کارگردانی رضا بهرامی تماشا کنید. : در یکی از محله های قدیمی طهران و دو قهرمان کشتی به نام طاهر و فری زندگی می کنند که فری به علت مصدومیت به قهرمانی نمی رسد و طاهر در مسابقات شرکت می کند و برنده کاپ و مدال قهرمانی می شود. در این میان پری دختر یکی از بزرگان محل به اسم حاجی میناچی دلباخته طاهر می شود و از طرفی فری عاشقانه پری را دوست دارد و همین باعث درگیری و خشم فری نسبت به طاهر می شود.

 بهروز پناهنده، کهبد تاراج، امیر عدل پرور، شادی ضیایی، سهیل ملکی، احمد جعفری، حسین اشتهاردی، عرفان پورمحمدی، آروین فلاح، حسن تدینی، بهار گودرزی، زهرا حمیدی پور، دنا زره پوش، نگار قوام فر، امیر شاعری، امیر حسین مدرس، محمد پارسا زاهدی، علی راحتلو، امید اسلامی، محمدمهدی بیات، حسین صادق نائینی، ابوالفضل گودرزی و علی حسینی بازیگران این نمایش هستند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط