غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم
سرویس فرهنگ و هنر - قاری قرآن و شاگرد استاد خدام حسینی بود، به جز حضور در جبهه در عرصه جهاد فرهنگی و تبیین هم فعال بود، در رشته پزشکی کنکور سراسری پذیرفته شد اما راه کسب علم در حوزه علمیه را در پیش گرفت.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - گروه قرآن و فعالیت های دینی: جمعی از اساتید و قاریان قرآن کشورمان با حضور در منزل برادران شهید سخاوتی با خانواده این شهیدان دیدار و گفت وگو کردند.

از آنجایی که پدر شهید به رحمت خدا رفته است، میهمان مادر و برادران این دو شهید عزیز بودیم.

مهدی قره شیخلو و سعید زکیلو از اساتید قرآن کریم از دوستان و همرزمان شهید رضا سخاوتی هستند که با وی در جلسات استاد خدام حسینی حضور پیدا می کردند، این اساتید هم در این دیدار حضور پیدا کردند و به بیان خاطراتشان با این شهید عزیز پرداختند.

 


مستند برادران شهید سخاوتی

تحصیل در حوزه علمیه به جای تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی

مادر شهید به عنوان میزبان پذیرای جمع حاضر بود که درباره فرزندان شهیدش گفت: رضا طلبه بود و در حوزه علمیه درس می خواند، البته دانشگاه در رشته پزشکی قبول شد، اما هر کاری کردیم به دانشگاه نرفت و راه حوزه را در پیش گرفت. می گفت: پزشکی کار حساسی است و اگر در درمان یک انسان اشتباه کنم، نمی توانم جواب خدا را بدهم.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

شهید رضا سخاوتی نفر سمت چپ

پدری که چشم انتظار از دنیا رفت

هر دو برادر شهید شدند و پیکرشان بازنگشت و انتظار سخت ما آغاز شد، هر بار که در خانه را می زدند، من و همسرم به هوای بازگشت بچه ها می دویدیم و هر بار هم نا امید می شدیم. انتظار برای پدرشان بسیار تلخ و طاقت فرسا بود و دست آخر چشم انتظار از دنیا رفت. سال های پس از جنگ که اسرا آزاد شدند، حدود ۵، ۶ ماه فرایند آزادی اسرا زمان برد و این ایام هر روز منتظر خبری از بچه ها بودیم.

چشمانی که در فراق فرزندان سال ها گریست

در انتظار فرزندانم آن قدر اشک ریختم که چشمانم دوبار تحت عمل جراحی قرار گرفت و دست آخا محمد پس از ۱۲ سال و رضا پس از ۱۵ سال به میهن بازگشتند.

برادر شهیدان که مؤدبانه روی دوزانو در برابر مادر نشسته بود درباره برادرانش این چنین سخن گفت: شهید رضا سخاوتی ۳ خرداد ماه ۱۳۴۳ در تهران چشم به جهان گشود. دوران دبیرستان را به خوبی و با نمرات بالا پشت سر گذاشت و در رشته پزشکی در دانشگاه پذیرفته شد، اما به دانشگاه نرفت و تحصیل در حوزه علمیه را انتخاب کرد.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

حضور در جلسه استاد خدام حسینی و آشنایی با فنون تلاوت

در دوران نوجوانی و از سال ۱۳۵۷ با جلسه استاد سید محسن خدام حسینی آشنا شد و با حضور در این جلسه به یک قاری خوشخوان تبدیل و بعد ها خودش مربی قرآن شد.

رضا علاوه بر تلاوت با خط و نقاشی هم آشنا بود و در سال های اول انقلاب با شرکت در کنکور سراسری در رشته پزشکی پذیرفته شد، همچنین به همراه دوستش علی اکبر توپچی در حوزه علمیه هم کسب فیض می کرد، اما آغاز جنگ دلیلی بود برای ترک تحصیل و شتافتن به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل به همراه برادرش محمد برای لبیک به فرمان امام خمینی (ره).

محمد اسفند ماه ۱۳۶۲ در هور الهویزه به شهادت رسید و شهادت محمد اثر زیادی بر رضا گذاشت، اما این اتفاق روحیه عجیبی برای حضور بیشتر و پر شور تر در جبهه به رضا داد.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

برادران شهید سخاوتی

غواص خط شکنی که در کربلای چهار آسمانی شد

رضا در کنار نبرد با دشمن به امور فرهنگی هم مشغول بود و جایی که نیاز بود به عنوان غواص خط شکن و جایی هم نیاز بود به عنوان طلبه به رزمندگان آموزش می داد تا اینکه سال ۱۳۶۵ برای نبرد در عملیات کربلای ۴ خود را آماده رزم کرد.

برادرم در جریان عملیات آبی، خاکی کربلای چهار به عنوان غواص خط شکن به نبرد با دشمن پرداخت و در همین عملیات در منطقه امر الرساس عراق مفقود الاثر شد تا اینکه ۱۵ سال بعد چند تکه استخوان و یک پلاک به جا مانده از رضا تفحص و به میهن بازگردانده شد.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

شهید رضا سخاوتی نفر دوم از سمت چپ

مهدی قره شیخلو قاری بین المللی قرآن کریم از دوستان شهید رضا سخاوتی است که با هم در جلسه استاد خدام حسینی شرکت می کردند. قره شیخلو درباره این شهید عزیز این گونه تعریف کرد: شهید رضا یک نسل از ما قدیمی تر بودند، شهید رضا، استاد توپچی و استاد بیگدلی از عزیزانی بودند که در جلسه استاد خدام حسینی شرکت می کردند.

تدریس قرآن به بچه ها در رشته تجوید

شهید رضا تجوید بسیار خوب و قوی داشت و استاد خدام حسینی گروهی از بچه ها را زیر نظر او قرار داد تا تجویدشان تقویت شوند، یکی از این افراد من بودم که زیر نظر شهید رضا تجوید می آموختیم. آشنایی ما از آنجا در مسجد حاج عبدالله دورای قپان آغاز شد و به یاد دارم که شهید رضا علاقه خاصی به کتاب و مطالعه داشت و یک کتاب هم به من داد تا مطالعه کنم، بعد از چند روز به من گفت از کتاب چه فهمیدی، گفتم: هیچ. بعد برایم توضیح داد که کتاب درباره چیست و در آن موضوع تجوید شبیه سازی شده بود.

آن زمان می گفت: دشمن کار فرهنگی را از نوجوانان و جوانان آغاز کرده و باید در این زمینه هوشیار باشیم. خاطرات زیادی با هم داشتیم، یک بار دسته جمعی با یک مینی بوس به مشهد رفتیم که سفر بسیار شیرین و خوبی بود.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

حضور فعال در جبهه فرهنگی و تبیین در کنار میدان جهاد

سعید زکیلو مدیر فرهنگسرای قرآن هم از دوستان و هم مکتبی های شهید رضا سخاوتی است که او هم خاطراتش با این شهید عزیز را این گونه بیان کرد: آقا رضا از دوستان خوب ما بود که در جلسه قرآن استاد خدام حسینی شرکت می کردیم. آقا رضا از کسانی بود ضمن موفقیت در میدان جهاد، در عرصه جهاد فرهنگی و تبیین هم فعال بود، اوایل انقلاب در دانشگاه با گروه های مخالف به بحث می نشست و تلاش بر متقاعد کردن آنها داشت.

غواص شهیدی که تحصیل در حوزه علمیه را به رشته پزشکی دانشگاه ترجیح داد+عکس و فیلم

طلبی که ماند برای شفاعت

بسیار شوخ طبع و خوش مشرب بود، یک سفر شمال با هم رفتیم و من در آن سفر قدری سر سنگین بودم، در راه برای خوردن چای توقف کردیم، هنگام نشستن روی صندلی آقا رضا صندلی را از زیر من کشید و زمین خوردم. گفتم آقا رضا یکی طلب من، استاد خدام حسینی گفت: این طلبت را نگه دار برای بعد. همین هم شد آقا رضا به شهادت رسید و این طلب را نگه داشته ام برای شفاعت.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط