خواندنی های تاریخ -  (مشهدی) از کی لقب رسمی شد؟!

خواندنی های تاریخ - (مشهدی) از کی لقب رسمی شد؟!

۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۲ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - مشهدی که لقبی برای زائران حرم رضوی است از کجا آمده و از کی میان مردم رواج یافته؟ خیلی‌ها نمی‌دانند که کار، کار شاه عباس بود که به این لقب در میان ایرانیان رسمیت بخشید.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - گروه تاریخ امین رحیمی: لقب «مشهدی» از حدود ۴۰۰ سال پیش و بنا به فرمان شاه عباس صفوی رواج یافت. وی اجازه داد که زائران حرم رضوی مانند کربلایی ها و حاجی ها به «مشهدی» ملقب شوند و این پیشوند را در اسمشان به کار برند و در مکاتبات و اسناد از این لقب استفاده کنند. البته فقط همین نبود و شاه عباس برپایی مراسم آیینی برای بدرقه و استقبال از زائران حرم رضوی را تشویق و ترویج کرد و معلوم است خودش برای بهسازی راه ها و ساخت کاروانسراها و همچنین بازسازی و تزیین حرم رضوی اقدام کرد.

باز هم فقط همین نبود و ماجرای شاه عباس و حرم رضوی این بود: «اگرچه اغلب شاهان صفوی به زیارت آرامگاه امام رضا (ع) می رفتند اما بیشتر سفرهای زیارتی به مشهد در زمان شاه عباس اول صورت گرفت و معروف ترین سفر او به دنبال نذری که داشت رفتن با پای پیاده به مشهد بود. مسافت بین اصفهان تا مشهد در مدت ۲۸ روز طی شد و شاه عباس روز چهاردهم جمادی الثانی سال ۱۰۱۰ قمری به مشهد رسید و ماه های رجب، شعبان و رمضان را در آنجا عبادت کرد. وی روزها به آستانه رضوی می رفت و مانند خادمی به خدمت مشغول می شد».

خواندنی های تاریخ -  (مشهدی) از کی لقب رسمی شد؟!

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط