سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟
سرویس فرهنگ و هنر - مدیرگروه مطالعات تاریخی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: در هفته گرامیداشت دفاع مقدس از ۱۳ عنوان روزشمار رونمایی شود که ۱۰ عنوان مربوط به روزشمار جنگ ایران و عراق و سه عنوان مربوط به روزشمار تحولات انقلاب اسلامی است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - محمدعرفان کریمی، مدیرگروه مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به هفته گرامیداشت دفاع مقدس، از انتشار مجلدات جدید روزشمارهای جنگ ایران و عراق و تحولات انقلاب اسلامی و رونمایی از آن ها خبر داد و گفت: تعداد آثار رونمایی ۱۰ جلد روزشمار متعلق به دوران دفاع مقدس و سه عنوان درباره تحولات انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: روزشمار جنگ عراق و ایران ۷۷ جلد پیش بینی شده که با رونمایی از هفت جلد در مراسم پیش رو تاکنون ۵۰ مجلد رونمایی و ۲۷ جلد از آن باقی می ماند.

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟

کریمی بیان داشت: پیش بینی ما برای روز شمار تحولات انقلاب اسلامی برای ابتدای سال ۱۳۶۸ تا انتهای سال ۱۴۰۰ تعداد۱۳۳ جلد بوده که از این تعداد سه جلد در گذشته رونمایی شده و در این مراسم نیز سه جلد دیگر معرفی می شود و حدود ۱۲۷ جلد دیگر برای اتمام چاپ اثر پروژه تحولات انقلاب اسلامی باقی می ماند.

۵ سال تا پایان پروژه نشر روزشمار دفاع مقدس

وی همچنین درباره زمان پایان پروژه چاپ آثار روزشمار جنگ افزود: پروژه ها از زمان انعقاد قرارداد تا چاپ اثر نزدیک به چهار سال زمان می برد، به همین خاطر حدود ۵ سال دیگر برای اتمام پروژه و ارائه ۷۷ مجلد روزشمار دفاع مقدس زمان لازم است.

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟

مدیرگروه مطالعات تاریخی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره «روزشمار ۲۹؛ آغاز جنگ شهرها» اظهار داشت: این کتاب تألیف مشترک یعقوب نعمتی و محمدعرفان کریمی است و به دوره زمانی اول دی ماه تا ۳۰ بهمن ۱۳۶۲ برمی گردد. در این دوره در بخش نظامی به آماده سازی و اجرای عملیات خیبر و اجرای عملیات والفجر ۵ اشاره شده و در بخش سیاسی، انفجار در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، اجلاس وزیران ۶ کشور اتحادیه عرب پیرامون انفجارات و وقایع کویت، شهادت شیخ راغب حرب روحانی شیعه لبنانی به دست صهیونیست ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی درباره دیگر کتاب های روزشمار جنگ به کتاب ۳۴ روزشمار «تدارک عملیات مجدد در هور» اشاره کرد و گفت: کتاب سی و چهارم از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ ایران و عراق با عنوان «تدارک عملیات مجدد در هور» تألیف محمود یزدان فام به مقطع زمانی ۶ آذر تا ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۶۳ اختصاص دارد که در این کتاب در حوزه نظامی به اهداف عملیات بدر در هور و ادامه جنگ نفتکش ها اشاره می شود.

کریمی از «تشدید بحران در خلیج فارس» به عنوان کتاب بعدی که در چهارمین مراسم «یادها و نام ها» رونمایی می شود نام برد و خاطرنشان کرد: این اثر جلد دوم از کتاب چهل و هشتم روزشمار جنگ ایران و عراق است که تألیف مشترک احمد نصرتی و محمود یزدان فام است که دوره زمانی آن ۱۴ اردیبهشت تا ۱۱ خردادماه سال ۱۳۶۳ با محوریت تکاپوی فرماندهان سپاه برای ادامه عملیات کربلای ۱۰ از نظر نظامی مورد بررسی قرار گرفته و تلاش دیپلماسی ایران برای جلوگیری از ورود ایلات متحده و دیگر قدرت ها به خلیج فارس و تنگه هرمز در بخش سیاسی کتاب مطرح شده است.

نداشتن منابع کافی دلیل کم کاری در بخش روزشمار مقاومت است

وی در تشریح برنامه های این مرکز در حوزه مقاومت و فعالیت های برون مرزی نظام ادامه داد: متأسفانه تاکنون در معرفی و تشریح فعالیت های حوزه مقاومت کار چندانی صورت نگرفته است و یکی از دلایل آن عدم وجود منابع کافی است.

مدیر گروه مطالعات تاریخی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ابراز داشت: علیرغم برگزاری جلسات متعدد با دست اندرکاران حوزه مقاومت و پژوهشگران سپاه قدس و هم اندیشی برای آغاز یک پروژه مشترک تاکنون موفق به آغاز این طرح نشده ایم و امیدواریم با برنامه ریزی صحیح آثار حوزه مقاومت نیز در روزشمار چاپ و رونمایی شود.

وی گفت: از ۱۰ عنوان روزشمار، هفت عنوان روزشمار جنگ و سه عنوان روزشمار پس از جنگ است که اولین کتاب جلد اول روزشمار دوازدهم با عنوان «در کشاکش اشغال و بحران» به تحقیق و تدوین محمد رادمرد با همکاری زهرا سعیدی دوره زمانی ۲۲ دی ماه تا ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۹ را شامل می شود.

کریمی تصریح کرد: در این دوره تثبیت اشغال سرزمین های ایران را داریم که دشمن در بخش هایی از خاک کشور مستقر شده و بحران های داخلی با محوریت اختلافات رئیس جمهور و نخست وزیر و مسأله پایان ماجرای گروگانگیری با ختم شدن به توافق نامه الجزایر مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود:  روزشمار ۲۵ با عنوان «از دشت تا کوهستان تلاش برای تغییر تاکتیکی سرزمین نبرد» به قلم سعید حصاری و محمدمعین گلباغ مشتمل بر دوره زمانی اول اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۲ تا پایان خردادماه همان سال است و در این دوره جلسات متعدد برای طراحی عملیات در غرب و شمال غرب برگزار شده و در عنوان کتاب با «تغییر تاکتیک» به آن اشاره شده است؛ در حالی که نگاه همچنان به عملیات در جنوب کشور است.

مدیرگروه مطالعات تاریخ مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، انحلال حزب توده و محاکمه سران آن، پخش اعترافات تلویزیونی آن ها و تیرگی روابط ایران و شوروی با اخراج ۱۸ دیپلمات این کشور از تهران را از جمله مباحث سیاسی مهم مطرح شده این دوره در کتاب عنوان کرد و بیان داشت: موارد دیگری که در کتاب های روز شمار دیگر یاد شده در این کتاب هم دنبال شده که می توان به وقایع مناطق کردنشین اشاره کرد.

وی با اشاره به بیست و ششمین کتاب روزشمار گفت: این کتاب با عنوان «والفجر ۲ و۳» منتشر می شود و تألیف آن را علیرضا لطف الله زادگان برعهده داشته است. روز شمار «والفجر ۲ و ۳» به دوره زمانی اول تیرماه تا ۳۱ مردادماه سال ۱۳۶۲ اختصاص دارد که در حوزه نظامی به ۲ عملیات والفجر۲ و۳ پرداخت ه شده و در حوزه سیاسی هم ادامه واکنش ها به دستگیری اعضای حزب توده، تشدید تنش در روابط ایران و فرانسه و بحران در اقتصاد عراق از اهم رویدادهای این مقطع است که بررسی شده است.

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟

کریمی درباره هفتمین کتابی که در این مراسم رونمایی می شود، اظهار داشت: «سقوط فاو آغازی برای پایان جنگ» به تالیف یدالله ایزدی در بازه زمانی ۲۷ فروردین ماه تا ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۷ اثری دیگر از مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق است که رونمایی می شود. مهم ترین موضوع این کتاب ، سقوط فاو است و بازتاب های گسترده این اتفاق در حوزه نظامی و سیاسی بررسی شده و جنگ روانی رژیم عراق علیه ایران همچنین رویارویی مستقیم آمریکا و ایران در خلیج فارس همچنین تداوم جنگ شهرها و مباحث مربوط به قطعنامه ۵۹۸ و طرح اجرایی برای پایان جنگ از مهم ترین مباحث مطرح شده در این کتاب است.

وی در ادامه به روزشمارهای انتشاریافته در حوزه تحولات انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: در این حوزه سه عنوان کتاب منتشر و آماده رونمایی شده است. ندا خجسته نژاد در جلد اول روزشمار سال ۱۳۹۶ بازه زمانی اول فروردین ماه تا ۳۱ خردادماه سال ۱۳۹۶ را بررسی کرده است و مهم ترین رویدادی که در این کتاب به آن پرداخته شده است مقدمات و اصل برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور است.

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟

مدیرگروه مطالعات تاریخی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، جلد دوم روزشمار تحولات انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۸ را نهمین اثر رونمایی در این مراسم بیان کرد و گفت: «اقتدار ایران در خلیج فارس» عنوان کتابی است که دکتر یحیی نیازی آن را تألیف کرده و رویدادهای دوره زمانی تیر تا ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۸ را شامل می شود و به بازتاب شکار پهباد استراتژیک آمریکا توسط سپاه پاسداران و تشدید تنش میان ایران و آمریکا و نمایش اقتدار دفاعی و بازدارنده کشور پرداخته است.

وی ادامه داد: «مقاومت و ایستادگی ملی» عنوان جلد سوم روزشمار تحولات انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۸ با تألیف یحیی نیازی است که در آن رویدادهای مهم از اول مهرماه تا ۳۰ آذرماه سال ۱۳۹۸ را در بر می گیرد اتفاقات دیپلماتیک دولت دوازدهم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رویکرد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران برای منزوی کردن کشور، سنگ اندازی ها و تحریم های اعمال شده ایالات متحده در صدور روادید برای هیأت ایرانی و خطاهای راهبردی امریکا در غرب آسیا و… از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب است.

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش (یادها و نام ها) رونمایی خواهد کرد؟

به گزارش فارس، چهارمین همایش «یادها و نام ها» با حضور سردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه تجلیل از ۶۰ فرمانده فعال در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس و رونمایی از ۲۰۰ اثر پژوهشی، اسنادی و کتاب گویا، روز یکشنبه دهم مهرماه جاری برگزار می شود.

در این آیین رونمایی، ۱۰ عنوان کتاب جدید در حوزه تاریخ نگاری و روزشمار شامل کتاب های «روزشمار ۱۲؛ در کشاکش اشغال و بحران»، «روزشمار ۲۵؛ از دشت تا کوهستان؛ تلاش برای تغییر تاکتیکی سرزمین نبرد»، «روزشمار ۲۶؛ عملیات والفجر۲و۳»، «روزشمار۲۹؛ آغاز جنگ شهرها»، «روزشمار ۳۴؛ تدارک عملیات مجدد در هور»، «روزشمار ۴۸؛ تشدید بحران در خلیج فارس»، «روزشمار۵۵؛ سقوط فاو، آغازی بر پایان جنگ»، «روزشمار سال ۱۳۹۶؛ دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری»، «جلد دوم روزشمار سال ۱۳۹۸؛ اقتدار ایران در خلیج فارس» و «جلد سوم روزشمار ۱۳۹۸؛ مقاومت و ایستادگی ملی» رونمایی خواهد شد.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط