جایزه نوبل ادبیات 2022 به نویسنده  فرانسوی رسید

جایزه نوبل ادبیات 2022 به نویسنده فرانسوی رسید

۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲ به آنی ارنو نویسنده زن ۸۲ ساله اهل فرانسه رسید.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - کمیته شش نفره نوبل ادبیات، آنی ارنو را به عنوان برنده سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.

این آکادمی اعلام کرد: آنی ارنو برای شجاعت و تیزهوشی واقع بینانه ای که به واسطه آن ریشه ها، بیگانگی ها و محدودیت های جمعی حافظه شخصی را کشف می کند، شایسته دریافت جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲ می داند.

آنی ارنو؛ نویسنده و استاد دانشگاه قرن بیستم میلادی اهل فرانسه است. آثار ادبی او که اغلب خودزندگی نامه هستند رابطه تنگاتنگی با جامعه شناسی دارند.

از این نویسنده آثار بسیاری در ایران ترجمه و چاپ شده است که از مهم ترین آنها می توان به جایگاه و سال ها، یک زن و شرم اشاره کرد.

نوبل ادبیات در سال ۲۰۲۰ به لوئیس گلیک؛ شاعر گمنام آمریکایی و در سال گذشته نیز به عبدالرزاق  گورنا؛ نویسنده گمنام تونسی اعطا شد. 

آنی ارنو هفدهمین زن برنده نوبل ادبیات است.

رسانه های مختلف، طی روزهای گذشته، فهرستی بلندبالا از نامزدهای دریافت نوبل ادبیات ۲۰۲۲ منتشر کرده بودند که از جمله این نامزدها می توان به میشل ولبک؛ نویسنده فرانسوی، آن کارسون؛ نویسنده کانادایی، لاسلو کراسناهورکایی؛ نویسنده مجارستانی، نگوگی واتیونگو؛ نویسنده کنیایی، ادویج دانتیکا؛ رمان نویس آمریکایی، یون فوسه؛ نویسنده نروژی، آنی ارنو؛ نویسنده فرانسوی، آدونیس؛ شاعر سوری، شولاستیک موکاسونگا؛ نویسنده فرانسوی، ماریز کنده؛ نویسنده فرانسوی، سلیم برکات؛ شاعر و نویسنده سوری و گاریل لوتز؛ شاعر و نویسنده آمریکایی اشاره کرد.

منبع: ایرنا

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط