ورود سهامداران حقیقی به نمادهای خودرویی -  تغییر روند بورس با شروع ماه مجامع شرکت ها
سرویس اقتصادی - بازار سرمایه در روزی که شاخص کل با افت همراه بود، شاهد ورود پول سهامداران حقیقی به نمادهای خودرویی بود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - بازار سرمایه در حالی تابستان را آغاز کرد که قرمزپوش بود و سهام بسیاری از شرکت ها با افت قیمت روبرو شد. سهامداران امروز در حالی وارد بازار سرمایه شدند که منتظر حمایت حقوقی ها جهت بازگرداندن شاخص بازار سهام بودند.

اما با دیدن این مساله که شرکت های حقوقی تلاشی را برای برگشت شاخص های عملکردی بورس نمی کنند، سرعت کاهش شاخص کل بورس در نیمه دوم بازار سرعت بیشتری به خود گرفت.

افت شاخص ها، رکود معاملات و خروج سرمایه سه نشانه منفی معاملات در هفته پایانی خردادماه بود که نشان دهنده وضعیت نزولی بازار بوده است.

تحلیلگران معتقدند، شاخص در سطح یک میلیون و 530 هزار واحد حمایت خواهد شد و اگر شاخص تا نزدیکی آن نزول کند، رو به بالا برخواهد گشت. شاخص های بازار سهام همانند روز گذشته نزولی بودند و تداوم خروج پول حقیقی در بازار سرمایه نگرانی عمیق تر شدن رکود در بورس را بیشتر کرده است. بودیم.

* خودرویی ها بورس را بالا می کشند

سیامک جوادی، کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می رسد بورس با شرایط فعلی و تا پایان فصل مجامع شرکت های بورسی در تیرماه افت و یا صعود چندانی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به صحبت های وزیر صمت و رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد قیمت گذاری فروش بلوکی خودروسازان بزرگ کشور، امروز نمادهای خودرویی با ورود پول حقیقی بالایی روبه رو شدند که با توجه به لیدری بازار سرمایه توسط این دو نماد، می توان امیدوار بود بازار سرمایه با رشد همراه شود.

* قرمزپوشی شاخص های عملکردی بازار سهام

در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با کاهش 6 هزار و 233 واحدی نسبت به روز سه شنبه به رقم یک میلیون و 533 هزار و 398 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی چهار دهم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن بورس نیز با افت هزار و 161 واحدی در سطح 422 هزار و 295 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز  منفی 27 صدم درصد بوده است. شاخص کل فرابورس نیز 162 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 671 واحد قرار گرفت. 

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سرمایه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام نسبت به روز گذشته افت 5 درصدی داشت و به رقم 9 هزار و 553 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 416 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش هفت درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم سه هزار و 820 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه 39 درصد بوده است.

* کاهش خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی شد و 361 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز سه شنبه با افت 16 درصدی مواجه شده است.

در مجموع هزار و 175 میلیارد پول حقیقی از گروه های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی خارج شد و گروه خودرو و ساخت قطعات، ورود 272 میلیارد تومان پول را شاهد بود.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد)، تفارس (شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت و نمادهای خلیبل (مالیبل سایپا)، ورنا (سرمایه گذاری رنا)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

* رشد ارزش صف های خرید پایانی بازار سرمایه

در جریان معاملات روز چهارشنبه، 229 نماد رشد قیمت و 411 سهم نیز با افت قیمت روبرو شدند. تعداد سهام حاضر در صف فروش 7 نماد و صف خرید نیز 38 سهم بوده است.

در پایان معاملات امروز، ارزش صف های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 45 درصد کاهش یافت و 24 میلیارد تومان شد. ارزش صف های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 31 درصد رشد کرد و در رقم 156 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین صف خرید را داشتند و بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد دی (بانک دی)، سکرد (سیمان کردستان)، خزر (فنرسازی زر)، مداران (داده پردازی ایران) و تپمپی (پمپ سازی ایران ) تعلق داشت.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اقتصادی