فیگارو: گاز شرق مدیترانه ترکیه را به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کشاند
سرویس اقتصادی - روزنامه فرانسوی فیگارو نوشت اعتقاد بر این است که ترکیه به امید خروج از رکود اقتصادی و شراکت در انتقال گاز شرق مدیترانه به اروپا به عادی سازی روابط با اسرائیل روی آورد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه اقتصاد بین الملل روزنامه فرانسوی «فیگارو» در یادداشتی نوشت: همکاری در زمینه انرژی در قلب ماه عسل جدید ترکیه و رژیم صهیونیستی قرار دارد.

این روزنامه در تشریح دلایل ازسرگیری روابط آنکارا و تل آویو در ابتدا با اشاره به حادثه ۱۲ سال قبل که منجر به تنش و در نهایت قطعی روابط دو طرف شد، آورده است: در اواخر ماه مه ۲۰۱۰ کماندوهای اسرائیلی طی یک عملیات هلی برن با بالگرد بر روی کشتی مرمره ترکیه که حامل کمک های بشردوستانه برای فلسطینی های غزه بود به روی سرنشینان کشتی آتش گشودند که به کشته شدن ۹ نفر و زخمی شدن ۲۸ نفر دیگر منجر شد.

به دنبال وقوع این جنایت، رژیم صهیونیستی و ترکیه سفرای خود را فراخواندند و روابط دو طرف به قطعی گرایید؛ اما در سال ۲۰۱۳ به اصرار «باراک اوباما»، رئیس جمهور وقت آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه عذرخواهی کرد.

در سال ۲۰۱۶ بود که سفرای رژیم صهیونیستی و ترکیه به سر پست خود بازگشتند؛ اما بار دیگر دو سال بعد روابط به تیرگی گرایید و آنکارا فرستاده اسرائیل را در محکومیت کشتار فلسطینیان غزه اخراج کرد. رژیم صهیونیستی هم سرکنسول ترکیه را بیرون کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را محکوم کرد.

فیگارو در ادامه نوشت: گمان می رود که شرایط بین المللی و اقتصادی کنونی موجب برنامه ریزی رژیم صهیونیستی و ترکیه برای نزدیکی روابط به یکدیگر در آغاز سال ۲۰۲۲ شده است و از همین رو اسحاق هرتزوگ، رئیس جدید اسرائیل در مارس گذشته به استانبول و آنکارا رفت.به دنبال آن سفر وزیر خارجه ترکیه در ماه مه انجام شد، اولین مقام ارشد ترکیه که در پانزده سال گذشته از بیت المقدس بازدید کرد.

فیگارو نوشت: این اعتقاد وجود دارد که برای آنکارا، این فصل جدید، بخشی از تمایل راهبردی برای شکستن انزوای خود از طریق عادی سازی روابط با دشمنان سابقش نظیر مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی است. ترکیه که با رکود اقتصادی مواجه است امیدوار است بتواند بیشترین تعداد سرمایه گذار و گردشگر را جذب کند. در همین راستا، فرض بر این است که هواپیماهای خطوط هوایی اسرائیل به زودی برای اولین بار در پانزده سال گذشته اجازه فرود در استانبول و آنتالیا را پیدا کنند.

این روزنامه فرانسوی ادامه داد: برای اسرائیل که صبورانه منتظر این لحظه است، احیای روابط دیپلماتیک با ترکیه یک امتیاز برای پیدا کردن ثبات در خاورمیانه و یک خبر اقتصادی بسیار مهم برای آنها است.

فیگارو آورده است: موضوع همکاری در زمینه انرژی میان اسرائیل و ترکیه هم در قلب این ماه عسل جدید دو طرف قرار دارد، زیرا اردوغان در ژانویه گذشته هم گفته بود که کشورش آماده همکاری در پروژه خط لوله گاز در شرق مدیترانه است چیزی که پیش تر با آن مخالف بود و این موضوع امروز اساسی شمرده می شود؛ بخصوص که بسیاری از کشورهای اروپایی جایگزینی برای گاز روسیه و انتقال گاز از اسرائیل به ترکیه و سپس اروپا جستجو می کنند.

تحلیل فیگارو منطبق با اظهار نظرهای کارشناسان مسائل ترکیه است که معتقدند هدف اردوغان از نزدیکی به رژیم صهیونیستی شراکت با این رژیم در دزدی گاز دریای مدیترانه است که در واقع متعلق به سوریه، فلسطین و لبنان است؛ به نحوی که یک مقدار از گاز را که به اصطلاح گاز اسرائیل خوانده می شود مورد استفاده ترکیه قرار گرفته و مابقی به اروپا صادر شود.

در حال حاضر رژیم صهیونیستی و ترکیه در تلاشند تا خط لوله جدیدی از طریق قبرس شمالی و ترکیه به اروپا ایجاد شود، یعنی قصد دارند تا حدود ۴۲۰ کیلومتر از زیر بستر دریا، گاز را به ترکیه انتقال دهند تا جایگزین خط لوله ایست مد شود که بیش از ۱۹۰۰ کیلومتر بودو تاسیس آن به دلیل به صرفه نبودن متوقف شده است، خط لوله ای که  قرار بود تا از یونان، قبرس و اسرائیل به جزیره کرت و از آنجا به ایتالیا و سراسر اروپا منتقل شود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این خط لوله نه به صرفه مالی است و نه اینکه آمریکا می تواند تا 10 سال آینده منتظر باشد که این خط لوله راه اندازی شود، در نتیجه عدم حمایت خود را از آن اعلام کرد.

به گفته کارشناسان، ترکیه همچنین  به دنبال انجام عملیات اکتشافی میادین جدید انرژی و استخراج گاز طبیعی و نفت با مشارکت رژیم صهیونیستی و یا کشورهای دیگر در دریای مدیترانه شرقی  است و همچنین می خواهد از طریق افزودن گاز طبیعی رژیم صهیونیستی به منابع تامین و انتقال انرژی، موقعیت خود را تقویت کرده و در کوتاه مدت به یک مرکز تجاری تعیین کننده قیمت گاز طبیعی تبدیل شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط