اختلاف اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف بهای نفت روسیه ادامه دارد
سرویس اقتصادی - بلومبرگ اعلام کرد که به دلیل اختلاف میان اعضای اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف قیمت نفت روسیه، دستیابی به توافق بر سر این موضوع به تعویق افتاده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که اتحادیه اروپا دستیابی به توافق بر سر تعیین سقف قیمت نفت روسیه را به دلیل مخالفت برخی از اعضای اتحادیه اروپا،  تا بعد از توافق بر بسته گسترده تر تحریم ها به تعویق می اندازد.

این رسانه مستقر در ایالت نیویورک آمریکا اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تلاش های خود برای دستیابی به توافق در زمینه تعیین سقف قیمت نفت روسیه ادامه می دهند، در حالی که به گفته آگاهان از مذاکرات جاری، قبرس و مجارستان از جمله کشورهایی هستند که مخالفت خود را با پیشنهاد سقف قیمت برای نفت روسیه ابراز کرده اند.

بلومبرگ نوشت: چنین تصمیماتی در اتحادیه اروپا با اجماع اتخاذ می شود و به هر کشوری حق وتوی مؤثر داده شده است.

به گفته منابع بلومبرگ، کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه، در آخر هفته اخیر در تلاش برای یافتن مصالحه در مورد بسته اقدامات محدودکننده علیه روسیه با کشورهای عضو دیدار کرد.

این منابع افزودند: برخی کشورها ممکن است پیش از نشست غیررسمی رهبران اتحادیه اروپا در پراگ در  ششم  اکتبر برای یک توافق اولیه تلاش کنند که البته هنوز بسیاری از جزئیات باید مشخص شود، از جمله حداکثر قیمتی که باید توسط متحدان تعیین شود. منابع بلومبرگ تاکید کردند:  قرار است این تصمیم قبل از  پنجم دسامبر عملی شود، زمانی که اتحادیه اروپا اعمال محدودیت هایی را که قبلا اتخاذ کرده بود، عملی می کند و شامل ممنوعیت واردات نفت از طریق دریا و خدمات لازم برای حمل و نقل آن می شود.

این در حالی است که ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده که در صورت تعیین سقف برای بهای نفت روسیه همه قراردادهای انرژی کشورش با اروپا لغو خواهد شد و غرب در زمستان پیش رو یخ خواهد زد.

پوتین  گفته است که آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا با بحران اجتماعی و اقتصادی روبه رو هستند در حالی که رهبران این کشورها نیاز مردمشان را نادیده می گیرند و تحریم ها علیه روسیه به تعطیلی کسب وکارها در اروپا منجر شده است.

در همین حال اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه اروپا سقفی برای بهای گاز روسیه پیشنهاد خواهد کرد تا درآمدهایی را که پوتین برای تامین بودجه جنگ وحشیانه در اوکراین استفاده می کند، کاهش دهد.

گروه هفت شامل هفت کشور ثروتمند بلوک غرب نیز به تازگی طرح هایی برای اعمال سقف بر بهای نفت صادراتی روسیه به منظور محدود کردن توانایی این کشور برای اجاره کشتی نفتکش و تامین خدمات بیمه ای از کشورهای دیگر غیرعضو این گروه، پیشنهاد کرده است.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط