بهترین میوه ها برای کاهش خطرات چاقی و دیابت

بهترین میوه ها برای کاهش خطرات چاقی و دیابت

۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - پژوهشگران اثرات پلی فنول‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات را بر کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی بررسی کردند. آنان دریافتند که پلی فنول‌ها علاوه بر کاهش استرس اکسیداتیو نقش مهمی در رابطه بین دیابت نوع ۲ و چاقی دارند.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - ما از پیش می دانستیم که میوه ها فواید زیادی برای سلامتی دارند. یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و همچنین سبزیجات می تواند منجر به کاهش وزن، سلامت استخوان، التهاب و موارد دیگر شود. بنابراین، مهم است که حداقل مقدار توصیه شده یعنی فقط دو وعده در روز میوه را میل کنید.

به گزارش فرارو به نقل از یاهونیوز، به همان اندازه که میوه ها در سبک زندگی شما سالم هستند یک کشف تازه ممکن است شما را متقاعد کند که رژیم غذایی خود را بیش تر اصلاح کنید. بر اساس نتایج پژوهشی تازه که در شماره جولای ۲۰۲۲ مجله Food Research International منتشر شده میوه های حاوی پلی فِنول بالا می توانند خطر ابتلا به دیابت و چاقی را کاهش دهند. پژوهشگران دریافتند که همین امر در مورد سبزیجات سرشار از پلی فنول نیز صدق می کند.

پلی فنول ها ترکیبات گیاهی مفیدی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. این ترکیبات برای محافظت از بافت های بدن در برابر استرس اکسیداتیو و بیماری های مرتبط مانند سرطان، بیماری عروق کرونر قلب و التهاب شناخته شده اند.

این تحقیق از سوی کالج علوم غذایی و مهندسی تغذیه در دانشگاه کشاورزی چین و هم چنین گروه تغذیه و بهداشت در دانشگاه پزشکی هبی انجام شده است. به گفته محققان، پلی فنول ها به طور گسترده در رژیم غذایی وجود دارند و اثرات مقاومی بر برخی بیماری های متابولیک مزمن از جمله دیابت نوع ۲ و چاقی دارند.

در این پژوهش پژوهشگران اثرات پلی فنول های موجود در میوه ها و سبزیجات را بر کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی بررسی کردند. آنان دریافتند که پلی فنول ها علاوه بر کاهش استرس اکسیداتیو نقش مهمی در رابطه بین دیابت نوع ۲ و چاقی دارند.

پلی فنول ها در تنظیم هورمون های گرسنگی مانند لپتین هورمون «من سیر هستم» نقش دارند. با سرکوب گرسنگی، خوردن غذاهای غنی از پلی فنول می تواند به کاهش مصرف غذا کمک کند و در نتیجه خطر چاقی را کاهش دهد. این ترکیبات گیاهی هم چنین بخشی از مسیر متابولیسم چربی شما هستند و به تجزیه چربی از طریق اکسیداسیون اسیدهای چرب کمک می کنند.

این پژوهش نشان داد که خوردن پلی فنول ها هم چنین می تواند خطر دیابت نوع ۲ را با بهبود چاقی کاهش دهد.

در حالی که بسیاری از ما چاقی را تنها افزایش وزنی ساده قلمداد می کند واقعیت آن است که چاقی با بیماری های مزمن بسیار بیش تری در ارتباط است. این موضوع تنها بر وزن شما تاثیر می گذارد بلکه شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های متابولیک اضافی نیز قرار می دهد. چاقی یک التهاب مزمن درجه پایین است که باعث مقاومت به انسولین می شود و مقاومت به انسولین می تواند منجر به ابتلا به دیابت نوع ۲ شود. این ارتباط نزدیک بین چاقی و دیابت دلیلی است که پژوهشگران به طور خلاصه بیان کردند که مصرف پلی فنول می تواند خطر ابتلا به هر دو بیماری را کاهش دهد.

اگر می خواهید میوه هایی را انتخاب کنید که حاوی پلی فنول های بالایی هستند و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت و چاقی کمک کنند در خرید بعدی خود از این میوه ها استفاده کنید: بلوبری یا تمشک، انگور فرنگی سیاه، توت گلوگیر یا چاک بری، سیب و آقطی سیاه.

منبع : فرارو