قدیمی ترین دستور پخت قیمه؛ درست کردن (قیمه قاجاری)

قدیمی ترین دستور پخت قیمه؛ درست کردن (قیمه قاجاری)

۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - ورش قیمه را بر دو نوع خورش قیمه سیب زمینی و خورش قیمه بادنجان طبخ می‌کنند. لغت‌نامه‌ی دهخدا قیمه را که یک کلمه‌ی ترکی است به گوشت ریز ریز شده یا چرخ کرده تعبیر می‌کند و خورشت قیمه را خورشتی می‌نامد که با این نوع گوشت تهیه شده باشد.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - در کتاب های آشپزی قاجاریه و اسناد تاریخی دوره صفویه اثر این طعام بسیار پررنگ است. ژان شاردن، شرق شناس فرانسوی که در دوره صفویه به ایران سفر کرده است، در سفرنامه اش سفره پذیرایی صاحب منصبان و بزرگان شهر برای شاه صفوی را این طور توصیف کرده است: «گوشت را هرگونه به کار برند، خواه خورش قیمه یا انواع خورش های دیگر یا کباب باشد، با بهترین ادویه چاشنی می زنند.»

قدیمی ترین دستور پخت قیمه؛ درست کردن (قیمه قاجاری)

نادرمیرزا قاجار

دستور تهیه های فراوانی از این خورش وجود دارد، اما در این مطلب دستوری قدیمی از کتاب "خوراک های ایرانی در زمان قاجار" نوشته نادر میرزا قاجار از نوادگان مظفرالدین شاه را می خوانید. برای حفظ اصالت متن، این دستور بدون دخل تصرفی در آن ذکر می شود:

"شاهنشاه خورش ها و از ساسانیان مانده، بدان جای که از این خورش گمان است بیش تر خورشی نبود. بس نیکو و بامزه و گوارنده و پسنده ی هرکس است؛ و آن، چنان پزند که خاتون جهان مرا گفت و من بنوشتم. گوشت فربه باید که آن را به کارد پاره ها کنند، چون فندقی هر یک به یک انداره، و روغن باید هر چه پاک تر و بهتر. پس به دیگدان بریزند و بتابند بس نیک، چون تافته گردد، گوشت های قیمه در آن ریزند.

چون گوشت برشته گردد و اندکی ماند که نیکو برشته شود. پیاز به اندازه در آن ریزند تا آن نیز سرخ شود. چون پیاز و گوشت به انداره سرخ گردید، نیمه ی نخود (لپه) به انداره افکنند، پس آب به اندازه ریزند و بر افروزند تا نیک پخته شود. پس، زعفران به آب سوده در آن ریزند که به رنگ زعفرانی گردد؛ و از دارو ها افشانند، آنگاه که نزدیک شود که به روغن نشیند و هنوز اندکی آب در آن بُود که دارو ها (ادویه) افشانند و با گوشت آغشته جوشد و بوی آن گیرد. چون نیک پخته و همگی به روغن نشسته بود، برگیرند.

کدبانو گفت: این راه پختن قیمه ساده است. اگر لیموی عمان که در آن هنگام که گوشت و نیمه ی نخود (لپه) نیم پخت گردید در آن افکنند، بس نیکو شود؛ و بدان گاه که بادنگان بُود، قیمه ی بادنگان بهترین خورش هاست؛ و آن چنان بود که، چون روغن بتابد، نخست بادنگان پوست گرفته و به آب نمک تلخ آن برده سرخ کرده بردارند، پس گوشت قیمه کشیده بتابند، چون نزدیک به پختن گردید بدانگاه که خوالیگر (آشپز) بشناسد، بادنگان های سرخ کرده بدان افکنند تا نیک پخته گردد و نیک ترین خورش هاست.

خداوند خانه گفت: من دیدم که غوره تازه نیز به قیمه ریزند، من آن نپسندیدم. باقلی تازه نیز دیده ام که به قیمه ریزند پوست گرفته و نیمه کرده، بس سزاوار است و من این دو گونه یاد کردم که نگویند آن دو نداسته. "

منبع : فرارو