تشخیص زودرس یا غربالگری سرطان روده بزرگ از آزمایش مدفوع تا کولونوسکوپی
سرویس مجله - سرطان روده بزرگ یا کولون، یکی از سرطان‌های شایع که سن ابتلا به آن در حال کاهش است، کاملا قابل‌پیشگیری و در صورت تشخیص در مراحل اولیه کاملا قابل‌درمان است.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - سرطان روده بزرگ از لحاظ میزان بروز موارد جدید سرطان در ایران در رده سوم و از لحاظ مرگ های ناشی از سرطان در مردان و زنان در رده دوم قرار می گیرد.

آزمایش های غربالگری می توانند به تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ کمک کنند، انواع گوناگونی دارند از آزمایش های مدفوع گرفته تا کولونوسکوپی.

آزمایش های مدفوع

آزمایش مدفوع به اشکال گوناگون انجام می گیرد رایج ترین آنها آزمایش برای شناسایی خون مخفی در مدفوع با استفاده از  ماده شیمیایی گایاک (gFOBT) است که سالی یکبار انجام می شود. 

در شکل جدیدتر این آزمایش، «آزمایش ایمنوهیستوشیمیایی مدفوع» (FIT) از آنتی بادی ها برای شناسایی خون در مدفوع استفاده می شود.

بالاخره در آزمایش  FIT-DNA (آزمایش DNA مدفوع) از ترکیب FIT  به علاوه آزمایش برای شناسایی DNAهای تغییریافته در مدفوع برای شناسایی زودرس سرطان بزرگ استفاده می شود.

سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی

پزشک در این روش ها از یک لوله انعطاف پذیر باریک چراغ دار برای دیدن درون روده بزرگ استفاده می کند. در سیگموئیدوسکوپی فقط راست روده و یک سوم انتهایی روده بزرگ بررسی می شوند، اما در کولونوسکوپی تمام طول روده بزرگ دیده می شود.

در این شیوه ها پزشک می تواند اغلب پولیپ ها (توده های خوش خیم ناشی از  رشد پوشش درونی روده بزرگ که می توانند به سرطان بدل شوند) و برخی از توده های سرطان را شناسایی کند و بردارد.

کولونوسکوپی مجازی (کولونوگرافی با سی تی اسکن)

در کولونوسکوپی مجازی از سی تی اسکن برای گرفتن تصاویری از کل روده بزرگ استفاده می شود تا پزشک با دیدن آن را صفحه نمایش آن را تجزیه و تحلیل کند.

غربالگری در چه سنی شروع می شود و تا کی ادامه می یابد

«انجمن سرطان آمریکا» در افرادی که سابقه شخصی و خانوادگی سرطان روده بزرگ و سابقه شخصی ابتلا به بیماری های التهابی روده و برخی بیماری های وراثتی ایجادکننده خطر سرطان روده بزرگ ندارند، و در معرض پرتودرمانی شکمی یا لگنی برای سرطان های قبلی قرار نگرفته اند، به عنوان افرادی در رده «خطر متوسط» سرطان بزرگ قرار دارند، توصیه می کند غربالگری منظم در ۴۵ سالگی آغاز شود.

این غربالگری می تواند با یک آزمایش حساس برای نشانه ای سرطان در مدفوع یا با معاینه بصری راست روده و روده بزرگ (سیگموئیدوسکوپی، کولونوسکوپی و کولونوسکوپی مجازی) آغازش  شود.  در افراد در گروه «خطر متوسط»، سپس کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یکبار، کولونوسکوپی مجازی هر پنج سال یک بار و سیگموئیدوسکوپی هر ۵ سال یکبار تکرار می شود.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند در افرادی که در وضعیت سلامت خوبی هستند و  امید به زندگی آنها بیش از ۱۰ سال است، غربالگری منظم از لحاظ سرطان روده بزرگ تا ۷۵ سالگی ادامه پیدا کند.

در افراد با سابقه شخصی سرطان روده بزرگ یا برخی از انواع خاص پولیپ ها، سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا برخی از انواع خاص پولیپ ها، سابقه بیماری التهابی روده و برخی از بیماری های ژنتیکی مستعدکننده سرطان روده بزرگ یا سابقه پرتودرمانی شکم و لگن که رده «پرخطر» برای سرطان روده بزرگ قرار می گیرند، بسته به شرایط و نظر پزشکان آزمایش های غربالگری با فواصل کوتاهتری انجام می شود.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط