تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۳ زمان مطالعه : 14 دقیقه
سرویس مجله - همان ابتدا مجری همایش چهره‌های ماندگار بی‌مقدمه پشت میکروفن گفت :چهره ماندگار فردی است که نه سال ایستاده خوابید. همه تعجب کردند، حاضران چشم می‌چرخاندند تا این چهره را از بین جمعیت پیدا کنند. درجایمان میخکوب شده بودیم هنوز کلامی با دخترم رد و بدل نکرده بودیم که یک دفعه عکس عمو نبی در مانیتور نمایان شد و زیر آن نوشت مردی که نه سال ایستاده خوابید.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - در همایش چهره های ماندگار دعوت بودیم. همان ابتدا مجری برنامه بی مقدمه پشت میکروفن گفت: «چهره ماندگار فردی است که نه سال ایستاده خوابید.» همه تعجب کردند، حاضران چشم می چرخاندند تا این چهره را از بین جمعیت پیدا کنند. در جایمان میخکوب شده بودیم هنوز کلامی با دخترم رد و بدل نکرده بودیم که یک دفعه عکس عمو نبی در مانیتور نمایان شد و زیر آن نوشت «مردی که نه سال ایستاده خوابید».

فاطمه هم مثل همه دخترهای هم سن وسالش رؤیاهای قشنگی داشت. همان فانتزی های دختران امروز؛ شاهزاده ای سوار بر اسب سپید که قرار بود بیاید و او را به سرزمین آرزوهایش ببرد. مرد رؤیاهایش آمد. درست ۲۳ سال پیش او را برد به سرزمینی پر از عشق و دوستی، پر از ایمان و معرفت، پر از صبر و استقامت سرزمینی زیر سقف یک خانه. 

دختر جوان قرار بود یک عمر صبر را در کنار مردی تجربه کند که در کوله بار زندگی، تجربه تلخ سال ها اسارت را داشت. آشنایی با اسماعیل، شروعی برای یک زندگی پرفراز و نشیب بود. یک زندگی با ثمره ای به نام مهدیه. دختری که ۲۱ سال است در کلاس درس زندگی، شاگرد خوب فاطمه بوده و حالا مونس لحظه های پرالتهاب حیات مادر است. پای صحبت های فاطمه می نشینم. سادگی و صفای او، کلامش را بارها و بارها دلنشین تر کرده و خاطراتش را شنیدنی تر.

تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

صحنه دیگری  از همراهی فاطمه خانم  و عمونبی 

بله ای عاشقانه با یک دنیا آرزو

آشنایی آن ها به اوایل سال ۱۳۷۸ برمی گردد. همان روزها که نه از جنگ خبری بود نه از هول و هراسش. همان روزها که دیگر صدای آژیر خطر دل مادری را نمی لرزاند تا جگرگوشه اش را در آغوش بگیرد و به طرف پناهگاه بدود. همان روزها که دیگر دل تازه عروسی از شنیدن خبری تلخ به سوگ نمی نشست. همان روزها که دیگر همه ایران در آرامش بود.

فاطمه لباس سپید پوشید و در کنار اسماعیل سر سفره عقد نشست. با دنیایی آرزو و به امید شیرینی زندگی درحالی که روی سرش قند می سابیدند، همه عشق و امیدش را جمع کرد و بعد از  گل چیدن و گلاب آوردن، با اجازه همه بزرگ ترها یک بله گفت.

بله ای عاشقانه که ۲۳ سال است تمام سختی ها را برایش آسان کرده و تلخی ها را به کامش شیرین.

آنقدر او را می خواهد که یادش می رود از خودش بگوید

 هرچه می گوید از اسماعیل است. انگار یکی شده اند. آنقدر او را می خواهد که یادش می رود از خودش بگوید. راستی همه به اسماعیل عمو نبی می گویند.فاطمه هم همینطور.صبر کن! علتش را برایت می گویم.

«عمو نبی» بچه خرمشهر است. تا ۱۶ سالگی درس می خواند. کنارش ورزش بوکس هم می کرد. پدر بزرگوارش در بازار صفای خرمشهر چند باب مغازه داشت و شخص سرشناسی بود. او هم در کنار پدر و برادرانش در بازار صفا کار می کرد. وقت سربازی اش که رسید لباس خدمت پوشید و شاید همان روزهای حضور در کردستان و مواجهه با دموکرات ها، شروع آشنائی او با سختی ها و مشقت های مسیر مبارزه بود. در صدای خسته فاطمه، می شود به وضوح  غرور را حس کرد وقتی که از قهرمانی عمو می گوید. معلوم است با همه وجود به او ایمان دارد.

از حرف هایش هم جز این برنمی آید، آنجاکه می گوید:« ما این زندگی و نفس کشیدن را مدیون او هستیم.» از قدرت و زور بازویش می گوید، از دستکش زرین و طلایی اش. از قهرمانی کشور در بوکس و اعزام به خارج تا حرفه ای شدنش. تااینکه جنگ تحمیلی همچون میهمانی ناخوانده آمد و همه را نقش بر آب کرد. اما نه! شاید هم قرار بود تمام آن سال های دفاع مقدس باشد تا قهرمان قصه مارا، برای همیشه عمو نبی شود.حتی برای فاطمه.

مرد بود و غیرت داشت

۶ برادر و ۶ خواهر بودند. جنگ که شروع شد همگی در خرمشهر زندگی می کردند. در همان خط مقدم. عمو نبی هم آن جا بود. کنار جهان آرا، کنار رسول رستگاری و فتح الله افشار، برادرش محمد هم با او بود.از شدت بمباران خانه آن ها درحال ویران شدن بود، مثل خیلی دیگر از خانه های خرمشهر. 

رفته بود شلمچه. وقتی که برگشت از دیدن خانواده نگران شد. مرد بود و غیرت داشت. خواهرها کوچک بودند.مادر را قسم داد که بچه ها را از آن جا ببرد. می گفت خواهرهای من نباید دست بعثی ها بیفتند. مادر هم بچه ها را برداشت و به خرم آباد رفت. از آن جا هم به تهران. عمو نبی هم با برادرها و دوتا از خواهرهایش در شلمچه ماند. 

همان موقع تعداد زیادی نیرو دست او بود. از ورزیدگی و توان جسمی اش هم که برایتان گفتم. متأسفانه یک عده از هم محلی ها زمانی که در شلمچه بود اطلاعاتی از او به بعثی ها دادند.  آنها هم در شلمچه او را به دام انداختند.

برادرش شاهد اسارت او بود. اسارتی طولانی و پر ماجرا که ۳ سال و ۹ ماه آن در بی خبری گذشت.

ترسید جواب مادر را چه بدهد

صحبت که به این جا رسید صدای فاطمه آرام تر می شود. انگار بغض سنگینی در گلویش نشسته است . بغضی کهنه که سالهاست مغلوب صبر و استقامت اوست.از نحوه اسارت عمو می گوید. از آن صحنه هایی که جگر برادرش محمد را آتش زده بود، آن قدر که می خواست اسلحه را بردارد و کار او را یکسره کند تا دست عراقی ها نیفتد. اما ترسید جواب مادر را چه بدهد! او شاهد عینی ماجرای اسارت عمو نبی بود. عراقی ها عمو را با سیم بکسل به  تانک بستند و همان جا روی خار و خاشاک زمین کشیدند.  اطلاعاتی  می خواستند که حاضر نبود به آن ها بدهد .هیچ وقت هم نداد. اصلا شاگردان مکتب امام خمینی «ره»امثال عمو نبی ها بودند.همان هایی که خار چشم و استخوان گلوی دشمنان شده بودند و هنوز هم که هنوز است هستند. وقتی که چیزی دستگیرشان نشده بود زمین را یک ونیم تا دو متر کندند و او را تا گرد در خاک گذاشتند. هر طور که می توانستند به او جسارت کردند. 

فاطمه عذرخواهی می کند. دلش نمی خواهد خیلی از چیزها را بگوید. چیزهایی که وقتی خودش هم شنیده بود جگرش آتش گرفته و به جای همه آن نامردها شرمنده شده است.اما اگر امثال فاطمه نگویند از کجا بدانیم که عمو نبی ها چه ها کشیده اند و چطوربرای حفظ اسلام و انقلاب از بزرگترین دارایی یعنی جان عزیزشان راگذشتند.

از جسارت ها گفت هم با نجاست! هم با ضربه هایی که با قنداق تفنگ به سر و صورتش زده بودند. همان ضربه هایی که آثارش هنوز او و خانواده اش را آزار می دهد و نمی گذارد این خاطرات لحظه ای از یادشان برود و فاطمه و مهدیه را هم درمرور آن ها و با عمونبی شریک می کند. دست های او را به تانک بسته بودند.  تا برجک تانک بالا بردند و او را به پایین پرتاب کردند و دوباره روی زمین خشن کشیدند.

فاطمه می گوید:« با اینکه چهل و اندی سال گذشته  هنوز آثار سیم بکسل ها بر مچ دست های عمو و آثار شکستگی بر روی پیشانی و شقیقه او در بالای ابرو به چشم می خورد».

تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

روی دیوار خط می کشید تا حساب سال و ماه از دستش خارج نشود

بعد از آن که او را اسیر کردند و به استخبارات بردند هرچه بگویم کم است از تشنگی هایی که کشیده بود و آثار جراحت و زخم هایی که بر بدنش بود و آن جا مداوایش نمی کردند و با تمام توان آزارش می دادند. مثلا او را به پنکه آویزان می کردند و خیلی از کارهایی که برای گرفتن اطلاعات انجام می دادند.

عمونبی را به انفرادی بردند. طوری که  شب و روز و گذر زمان را درک نمی کرده است. چشم هایش را می بستند و هرازچندگاهی برای گرفتن اطلاعات می بردند. آن قدر کتک می زدند تا حرف بزند.

روی دیوار خط می کشیده تا حساب سال و ماه از دستش خارج نشود .شهید تندگویان آن موقع وزیر نفت بود و ایشان هم در زندان بعثی ها اسیر شده بود.آن ها در کنار هم بودند. اما همدیگر را نمی شناختند.  فقط به دیوار مشت می زدند و می گفتند من زنده ام. بعد سال ها زجر و شکنجه او را آزاد کردند. البته نه آزادی برای همیشه، بلکه او را از انفرادی به اردوگاه های معمولی بردند.

گمنام هستم و گمنام خواهم رفت

فاطمه حرف زیاد دارد. حرف هایی که  خیلی هایش را خودش هم تنهاشنیده است. چیزهایی را که تا سال ۱۳۷۸ برای عمو  اتفاق افتاده و حاضر نیست همه آنها را بگوید، حتی به فاطمه.

می خواهد همان طور که خودش می گوید گمنام باشد. من گمنام بودم. گمنام هستم و گمنام خواهم رفت.اما فاطمه معتقد است باید نسل های بعدی بدانند عمو و امثال او چه سختی هایی برای حفظ اسلام و انقلاب کشیده اند. مگر نمی گویند «کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود؟ » پس فاطمه وظیفه خودش می داند آنچه را شنیده برای نسل های بعدی بگوید.

همیشه یکی از آرزوهایش این بود که مثل ما لباس معمولی اسارت را بپوشد

خیلی دوست داشتم خود عمو نبی هم برایم حرف بزند، اما حال وروز خوشی ندارد. حق دارد، هنوز همه آنچه را فاطمه گفته برایتان نگفته ام. تازه این ها همه آن چیزهایی نیست که در سینه عمو، راز شده و سال های سال است که تنها خودش می داند و خدایش.  بعضی از دوستانش هم می دانند؛ آن هایی که همرزمش بودند. آن هایی که در کنار او لباس اسارت پوشیده بودند. بعضی هایشان هستند و بعضی ها هم!

راستی از لباس اسارت گفتم. آقای سعید خداوردی یکی از دوستان عمو نبی است. فاطمه برایم تعریف می کند که آقای خداوردی می گوید عمو نبی خیلی عذاب کشیده است. همیشه یکی از آرزوهایش این بود که مثل ما لباس معمولی اسارت را بپوشد، چون تمام بدنش عفونی بود همیشه دشداشه می پوشید. آن جا هیچ طبابت و درمانی نبود. شاید خیلی دل خراش باشد اما آقای خداوردی می گوید: بچه ها با شیشه های شکسته اردوگاه قسمت هایی را که تورم داشته و داخل آن عفونت جمع می شده می بریدند. آب گرم می کردند و درحالی که مراقب بودند مأموران متوجه نشوند و تا جایی که می توانستند به وضعیت اسفناک او رسیدگی می کردند.

فاطمه که سال هاست در کنار عمو با این جراحت ها دست وپنجه نرم می کند از این همه تعاریف تعجب می کند. او می گوید هنوز هم عفونت های بدن عمو نبی باقیست. زیر بغل او به اندازه قابل توجهی  ورم و  عفونت می کنه.صبرمی کنم پوست قرمز ونازک شود تا عفونت ها بیرون بریزد و آن را پانسمان می کند. اما واقعاً رسیدگی به این جراحت ها در آن شرایط سخت و کاری بسیار عجیب بوده است. 

آن قدر ریش هایش بلند بوده که تا زیر پایش رسیده بود!

بعد از دو سال و نه ماه زجر و شکنجه در زندان انفرادی عمو نبی را به اردوگاه های معمولی بردند. می گوید آن قدر ریش هایش بلند بوده که تا زیر پایش رسیده بود. هیچ امکاناتی برای حمام و بهداشت نداشت. آب گوجه و بادمجان و  غذاهایی به او می دادند در حدی که تنها زنده بماند. وقتی آزاده ها با آن ظاهر روبرو می شوند  فکر می کنند جاسوس است.اما بچه های خرمشهر او را می شناسند. می گویند اسماعیل  است. پسر عمو ناصر. برادر محمد، نادر، منوچهر، امیر و حسین. زمان می برد تا همه قبول می کنند که او هم وطن است.

تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

حاج آقا ابوترابی گفت عمو نبی صدایش کنند

در اردوگاه های معمولی هم برای گرفتن اطلاعات همچنان او را شکنجه و آزار می دادند. همان جا بود که با حاج آقا ابوترابی؛ سید آزادگان همراه شد و با تدبیر ایشان موهایش را با تیغ تراشید تا ظاهرش طوری شود که نتوانند او را شناسایی کنند. اسماعیل در اردوگاه موصل بود. بزرگ ترین اردوگاه اسرا.

حاج آقا ابوترابی در میان دو سه هزار نفر از اسرا دستان او را بالا گرفت و گفت از امروز به او عمو نبی بگویند و دیگر راج پوت صدایش نکنند. این چنین بود که اسماعیل راج پوت از ۲۱سالگی عمو نبی نام گرفت.

 بدون اذن خدا برگ از درخت نمی افتد

فاطمه زنده ماندن عمو نبی را یک معجزه می داند و می گوید بدون اذن خدا برگ از درخت نمی افتد. زنده ماندن عمو هم حکمت خدا بوده وگرنه با آن همه بلا که بر سرش آورده اند زنده ماندن واقعا محال است.

از تئاتر بازی کردن در دوره اسارتش برایم گفت .از آن روزها که نقش صدام را بازی می کرده است.به هر حال جوان بوده است و پرشور.پای تاوانش هم می ایستاد. بعثی ها آن قدر او را کتک می زدند، به چهارمیخ می کشیدند، شکنجه می کردند، از پنجره آویزان می کردند، روی ریسمان انداختند و نگه می داشتند که نگو و نپرس. یک بار آن قدر او را کتک زده بودند و در گونی دم در اردوگاه رها کرده بودند که  همه فکر کرده بودند از دنیا رفته است و بالای سرش تا صبح دعا خوانده بودند. اذان صبح چشم باز کرده و همه دیدند که زنده است.

فاطمه باتعجب از من می پرسد واقعاً اگر خدا نخواهد آدم این طوری می تواند زنده بماند؟ و من حرفی برای گفتن ندارم جز این که بدون اذن خدا برگ از درخت نمی افتد.

تحویل عمونبی، در ازای ۱۰ نفر عراقی بود

سال ۶۹ بود  که آزاده ها را آوردند.اما تحویل عمونبی، در ازای ۱۰ نفر عراقی بود.

از بس بدنش جراحت و ورم داشت با هلیکوپتر او را به مرز ایران آوردندو به بیمارستان بقیةالله بردند. عموی خدابیامرزش او را تحویل گرفت. ۹ ماه بستری شد. هیچ کس را نمی شناخت. همه از خاطرش رفته بودند. عجیب نبود، آن قدر به سرش ضربه خورده بود و شکنجه شده بود که تکلم درست وحسابی هم نداشت. هنوز هم همین طور است. گاهی یک جمله را چند بار تکرار می کند و اگر کسی او را نشناسد فکر می کند بلد نیست صحبت کند.

جراحت های سخت تحفه لحظه سخت اسارت بود

از جراحت های سخت عمو نبی گفتیم. از همان هایی که تحفه لحظه سخت اسارتش بود و آثارش هرگز او را تنها نگذاشت.نوروپاتی پاهای عمو نبی و تنگی شدید کانال نخاعی نمی گذارد درست راه برود. خیلی جاها فاطمه دستانش را در دست می گیرد تا تعادلش را حفظ کند. خدا را شکر می کند که روی پاهایش می ایستد اما می گوید باید همیشه در کنارش باشد تا پاهایش نلرزد و روی زمین نیفتد. نداشتن تمرکز، ضعف اعصاب، آلودگی خون که نتیجه آمپول های آلوده ای بوده که از روی لباس به او تزریق می کردند. از بین رفتن بدن و پاهای او بر اثر ضربات شدید و نگهداشتن در مکانهای سرد و گرم. شکستن و خرد کردن استخوان های کمر، همه و همه اگر این شرایط که او پا توی سن گذاشته ، شدیدتر هم شده است. 

چهره ماندگاری که نه سال ایستاده خوابید

فاطمه می گوید:« با اینکه عمو نبی در این سال ها زجر زیادی کشیده و در تمام بیمارستان های تهران بستری بوده، اما هرگز دوست ندارد نامی از او برده شود و دوست دارد گمنام باشد.یادم می آید در همایشی که برای چهره های ماندگار برگزار شده بود از ما هم دعوت کردند.همان ابتدا مجری برنامه بی مقدمه پشت میکروفن گفت :«چهره ماندگار فردی است که نه سال ایستاده خوابید.» همه تعجب کردند، حاضران  چشم می چرخاندند تا این چهره را از بین جمعیت پیدا کنند. درجایمان میخکوب شده بودیم. هنوز کلامی با دخترم رد و بدل نکرده بودیم که یک دفعه عکس عمو نبی در مانیتور نمایان شد و زیر آن نوشت «مردی که نه سال ایستاده خوابید». صدای نفس های به شماره افتاده عمونبی را کنار گوشم می شنیدم که به شماره افتاده بود  اما رویم نمی شد نگاهش کنم.

تصاویر مردی که 9 سال ایستاده خوابید

تنها از شیرینی ها حرف می زند

فاطمه حسینی که سال هاست از بودن در کنار تمام این سختی ها تنها از شیرینی ها حرف می زند خدا را شکر می کند و از رضایت از زندگی اش می گوید. از خدا می خواهد سایه همسرش همیشه مستدام باشد و نفس کشیدن خود و دخترش را به یمن برکت وجود او می داند.

دلی بزرگ اما تنگ ازبی مهری 

در پایان از او خواستم کمی از دغدغه هایش بگوید، از خودش ،از دخترش ،از درددل هایش و آنچه از من و امثال من انتظار دارد. 

از زبان خودش نمی گوید، از خانواده های ایثارگران می گوید که او و دخترش هم نمونه هایی از آن ها هستند. از بچه هایی که دوست دارند دست پدر را  بگیرند و به پارک و مسافرت بروند. از تأثیراتی که ناتوانی ها و ضعف ناشی از تمام این جراحت ها و شکنجه ها بر  دختران و پسرانی دارد که ثمره زندگی پدرانی ایثارگرند.

فاطمه که علاوه بر همسری نمونه، مادر است و دغدغه مهدیه خانم ۲۱ ساله را هم دارد می گوید: پسرها یک جورهایی استقلال دارند  اما دختر وابسته به پدر و مادر است و حمایت آن ها را نیاز دارد. او آرزو دارد مردم و مسئولین  این همه سختی را درک کنند و جانبازان، ایثارگران و آزادگانی که یک روز برای حفظ اسلام و انقلاب و سرافرازی ایران جانشان را فدا کرده اند مورد بی مهری واقع نشوند.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط