پنج راه برای خلاص شدن سریع از شر چربی اضافی شکم

پنج راه برای خلاص شدن سریع از شر چربی اضافی شکم

۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس مجله - کارشناسان هشدار می‌دهند که استرس می‌تواند منجر به افزایش چربی شکم شود. زنانی که چربی شکمی بیش تری داشتند خلق و خوی منفی‌تر و سطح استرس زندگی بالاتری داشتند. قرار گرفتن بیش‌تر در معرض استرس زندگی یا آسیب پذیری روانی در برابر استرس ممکن است افزایش واکنش کورتیزول آنان را توضیح دهد.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - چربی احشایی تنها بر افرادی که دارای اضافه وزن هستند تأثیر نمی گذارد بدون توجه به فیزیک شما ممکن است چربی شکمی یا به اصطلاح شکم آبجویی داشته باشید.

به گزارش فرارو به نقل از یاهونیوز، با افزایش دور کمر، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز افزایش می یابد. دور کمر ۱۰۱ سانتی متر یا بیش تر برای مردان یا ۸۸ سانتی متر یا بیش تر برای زنان شما را در منطقه خطر چربی احشایی قرار می دهد.

در ادامه به پنج راه برای خلاص شدن سریع از شر چربی اضافی شکم می پردازیم.

۱-روزه متناوب را امتحان کنید

روزه داری متناوب یا غذا خوردن با محدودیت زمانی می تواند به کاهش چربی احشایی کمک کند. نتایج مطالعات نشان می دهند که غذا خوردن در یک پنجره زودتر (برای مثال، ۷ صبح تا ۳ بعد از ظهر) مفید است. مغز با سایر سیستم های اندام برای هماهنگ کردن فرآیند های بدن مانند تولید هورمون کار می کند و زمانی که این سیستم ها در یک راستا هستند مصرف غذا را بهتر مدیریت می کنیم. بسیاری از آمریکایی ها بزرگترین وعده های غذایی خود را هنگام شام می خورند بنابراین، ما اندام های دستگاه گوارش خود (مانند کبدمان) را مجبور می کنیم تا بیش ترین کار را انجام دهند، زیرا مغز ما در آن زمان آماده می شود تا برای شب خاموش شود.

۲-آیا به اندازه کافی می خوابید؟
دیشب چطور خوابیدید؟ اگر کمتر از هفت ساعت خواب با کیفیت خوب داشته باشید می تواند بر چربی شکم تان تاثیر بگذارد. یافته های ما نشان می دهند که خواب کوتاه حتی در افراد جوان، سالم و نسبتا لاغر با افزایش کالری دریافتی افزایش بسیار اندک وزن و افزایش قابل توجهی در تجمع چربی در داخل شکم همراه است. به طور معمول، چربی ترجیحا زیر پوست یا زیر پوست رسوب می کند. با این وجود، به نظر می رسد خواب ناکافی چربی را به قسمت احشایی خطرناک تر هدایت می کند.

۳-قند
قند اضافی با چربی خطرناک شکم مرتبط است. بنابراین، به توصیه های روزانه انجمن قلب آمریکا مبنی بر این که بیش از ۲۵ گرم شکر افزوده برای زنان و ۳۸ گرم برای مردان نباشد پایبند باشید. قند اضافی به ویژه به شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا ممکن است در بدتر شدن سلامت در بسیاری از افراد نقش داشته باشد. مصرف قند اضافی منجر به وضعیتی به نام مقاومت به انسولین می شود که پیش ساز دیابت نوع ۲، کبد چرب و بیماری های قلبی عروقی است. انسولین مسئول جذب گلوکز یا قند برای انرژی در بدن است. کسانی که دچار مقاومت به انسولین هستند تجمع گلوکز در خون را تجربه می کنند. در آن صورت بدن به سرعت به انسولین پاسخ نمی دهد و سطح قند خون بالاتر می ماند که منجر به دیابت می شود. با گذشت زمان دیابت می تواند منجر به آسیب عصبی، از دست دادن بینایی، گرفتگی رگ ها و شریان ها و شاید قطع عضو و نارسایی کلیه شود.

۴-به حرکت ادامه دهید
نشستن در طول روز فوق العاده ناسالم است و می تواند منجر به افزایش چربی خطرناک احشایی شود. بدن در حالت استراحت می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی مانند چاقی، دیابت، کلسترول بالا، فشار خون بالا و حتی بیماری قلبی و سکته شود. تعجب آور نیست که بسیاری از شرایط پزشکی که در افرادی که برای مدت طولانی می نشینند مشابه آن چیزی است که در بیماران مبتلا به دیابت مرتبط با چاقی، کلسترول بالا، آرتریت، درد مفاصل و خون بالا مشاهده می کنیم. نشستن باعث این بیماری ها نمی شود، اما نشستن طولانی مدت به معنای زمان کمتر حرکت و کار کمتر برای ماهیچه های ما می باشد که پیامد هایی بر نحوه متابولیسم مواد مغذی دارد.

۵-کورتیزول و چربی شکم
کارشناسان هشدار می دهند که استرس می تواند منجر به افزایش چربی شکم شود. زنانی که چربی شکمی بیش تری داشتند خلق و خوی منفی تر و سطح استرس زندگی بالاتری داشتند. قرار گرفتن بیش تر در معرض استرس زندگی یا آسیب پذیری روانی در برابر استرس ممکن است افزایش واکنش کورتیزول آنان را توضیح دهد. قرار گرفتن در معرض کورتیزول ممکن است منجر به تجمع چربی بیشتر در ناحیه شکم شود. همه افراد در معرض استرس قرار دارند، اما برخی افراد ممکن است کورتیزول بیش تری نسبت به دیگران ترشح کنند و ممکن است هر بار که با یک عامل استرس زا مواجه می شوند کورتیزول ترشح نمایند. پیش بینی می شود که واکنش مداوم به همان عوامل استرس زا با ترشح کورتیزول با چربی احشایی بیش تر مرتبط است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس مجله