تصویر  -  دستاورد بزرگ به سبک باستان برای ناسا در  پرتاب ماهواره به فضا !
سرویس عکس - دیجی‌کالا مگ‌ : استارت‌آپ اسپین‌لانچ که در زمینه‌ی توسعه‌ی پرتابگر فضایی به روش قلاب‌سنگ فعالیت دارد، در دهمین عملیات آزمایشی موفق خود محموله‌ی ناسا را به آسمان فرستاد.

به گزارش سرویس عکس برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - شاید تا کنون نام «اسپین لانج» (SpinLaunch) را نشنیده باشید چون این شرکت یکی از بازیگران تازه نفس در دنیای پرتاب های فضایی است و به اندازه ی اسپیس ایکس یا ناسا شناخته شده نیست. با این حال، شتاب دهنده ی زیرمداری این شرکت که عملا یک قلاب سنگ یا تیرکمان فضایی است، بارها و بارها ثابت کرده است که می تواند نقشی در آینده ی فرستادن انتقال محموله ها به فضا داشته باشد.

این شتاب دهنده که محموله ها را با سرعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت به اتمسفر زمین پرتاب می کند اکنون دهمین آزمایش زیرمداری خود را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است. در این پرتاب آزمایشی محموله های ناسا و دیگر شرکای اسپین لانچ با روش قلاب سنگ پرتاب شدند و نتایج، روندی امیدوارکننده را نشان می دهد.

قلاب سنگ فضایی غول پیکر اساسا با چرخاندن یک وسیله ی نقلیه ی کوچک حول بازوی عظیمی به شعاع ۳۳ متری کار می کند. این وسیله ی نقلیه می تواند به سرعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و پس از رها شدن، چنانکه در آزمایش های اسپین لانچ تجربه شده است، به معنای واقعی کلمه هزاران متر به هوا پرتاب می شود.

این بار برای دهمین آزمایش این سامانه، اسپین لانچ بیش از ۱۵۰ تن از جمله مقامات دولتی، علاقه مندان و اعضای ناسا را به «بندرگاه فضایی آمریکا» (Spaceport America)، جایی که شتاب دهنده ی زیرمداری را ساخته است، دعوت کرد.

تصویر  -  دستاورد بزرگ به سبک باستان برای ناسا در  پرتاب ماهواره به فضا !

پس از بارگذاری محموله های ناسا و دیگر شرکا در یک وسیله ی نقلیه ی آزمایشی، در نهایت اسپین لانچ با استفاده از تأسیسات قلاب سنگ فضایی آن ها را به اتمسفر شلیک کرد. پرتابگر اسپین لانچ این بار هم مانند آزمایش های قبلی به ارتفاع حدود ۷۶۰۰ متر دست یافت.

همان طور اشاره شد، این سامانه فقط یک شتاب دهنده ی زیرمداری است و حتی بزرگ ترین شتاب دهنده ای نیست که این شرکت می خواهد بسازد. اسپین لانچ قصد دارد یک سامانه ی قلاب سنگ فضایی بزرگ تر بسازد که بتواند محموله ها را به ارتفاع ۶۰ کیلومتری برساند. این شرکت برای انجام پرتاب به مدار پایین زمین سال ۲۰۲۶ را هدف گذاری کرده است.

امید می رود که سیستم های تحویل مداری مانند اسپین لانچ بتوانند به قرار دادن ماهواره ها و دیگر تجهیزات در مدار کمک کنند. این کار باعث صرفه جویی میلیون ها لیتر سوخت خواهد که در موشک هایی مانند موشک مأموریت آرتمیس ۱ بخش زیادی از هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

تنها نقطه ضعف چنین روشی این است که اطمینان حاصل شود قطعات و محموله ها می توانند در برابر نیروهای شدیدی که برای پرتاب به آن ها وارد می شود، مقاومت کنند. در نسخه ی فعلی محموله ها باید توان تحمل شتاب ۱۰ هزار برابر شتاب گرانش (G) را داشته باشند. موضوعی که با یک شتاب دهنده ی بزرگ تر حتی بیشتر هم اهمیت پیدا می کند.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط