سرویس برخط پلاس - می‎گویند اینجا دروازه جهنم است. اما در حقیقت چاه حفاری کولاست، عمیق‎ترین چاه ساخته بشر و عمیق‎ترین حفره مصنوعی کره زمین. چاه دوازده کیلومتری کولا آن‎قدر عمیق است که محلی‎ها قسم می‌خورند ضجه اهل جهنم را می ‎شود از تهش شنید. ...
اینجا دروازه جهنم روی زمین است !  -   آدم بدها از اینجا سقوط می کنند ! + عکس

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - شبه‎ جزیره کولا در قلب مدار قطب شمال شبیه رویا است، با دریاچه و برف و مه و غبار. اما یک ساختمان متروک این همه زیبایی طبیعی را خراب کرده است. این ساختمان روزگاری، در دورانی که روسیه شوروی بود، یک مرکز تحقیقات علمی بوده. درست وسط ساختمان، روی زمین بتنی، یک درپوش فلزی بزرگ به چشم می آید. درپوشی زنگ‎زده که با پیچ هایی زنگ‎زده به زمین دوخته شده.

می‎گویند اینجا دروازه جهنم است. اما در حقیقت چاه حفاری کولاست، عمیق‎ترین چاه ساخته بشر و عمیق‎ترین حفره مصنوعی کره زمین. چاه دوازده کیلومتری کولا آن‎قدر عمیق است که محلی‎ها قسم می خورند ضجه اهل جهنم را می‎ شود از تهش شنید.

مهندسان و کارگران شوروی سابق بیست سال مشغول حفر این چاه بودند. یک‎سوم پوسته کره زمین پایین رفته بودند و دو-سوم به گوشته (جبه) مانده بود که شوروی از هم پاشید و حفاری متوقف شد.

البته جنون رسیدن به اعماق زمین مختص شوروی نبود. آمریکایی‎ها هم یک پای رقابت بودند. مثل فتح فضا، گذشتن از پوسته کره زمین و رسیدن به گوشته آن مجالی بود برای قدرت‎نمایی و اثبات برتری بر دیگری.

چند دهه پس از آن ماجرا، حالا ژاپنی‎ها هم دست‎به‎کار شده‎اند.

اینجا دروازه جهنم روی زمین است !  -   آدم بدها از اینجا سقوط می کنند ! + عکس

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط