سرویس برخط پلاس - یکی از سریال‌های ماندگار بچه‌های دهه پنجاه و شصت، قصه‌های مجید بود که رابطه میان مادربزرگ و نوه علاقه همه مردم ایران را به همراه داشت. ...
این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - باز هم مهر آغاز شد و به فصل بازگشایی مدارس رسیدیم. یکی از سریال های ماندگار بچه های دهه پنجاه و شصت، قصه های مجید بود. مینی سریالی که سال ۱۳۶۹ به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی کیومرث پوراحمد بر پایه کتابی به همین نام از هوشنگ مرادی کرمانی که از شبکه یک پخش می شد.

این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

خلاصه داستان

سریال روایتگر لحظاتی از زندگی نوجوانی به نام مجید و مادربزرگش (بی بی) است. در این سریال داستان های متعددی را برای مخاطبان به نمایش می گذارند که از آن جمله می توان به ملخ دریایی، امتحان ورزش، زنگ انشاء، اردو و ... اشاره کرد.

بازیگران

پروین دخت یزدانیان در نقش بی بی، مهدی باقربیگی در نقش مجید و جهانبخش سلطانی در نقش ناظم مدرسه از بازیگران اصلی این سریال بودند.

این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

نقد قصه های مجید؛ راز جاودانگی

محمد عنبرسوز در فیلم گردی می نویسد: «قصه های مجید» یکی از ماندگارترین مجموعه های تاریخ تلویزیون است که ظاهرش به یک سریال ویژه کودک و نوجوان شبیه بود؛ اما نهایتا به اثری تبدیل شد که نه تنها می توانست مناسب تمام اقشار جامعه و گروه های سنی مختلف باشد، بلکه با دست یافتن به فرم بومی قدرتمندی که نمونه اش کمتر در آثار نمایشی ایرانی به چشم می خورد، به یک نماد مهم فرهنگی در تاریخ تلویزیون تبدیل شد.

کیومرث پوراحمد، اگرچه در سال های اخیر بخاطر افول کیفیت آثارش همواره مورد شماتت و طعنه اهالی سینما واقع شده، اما اگر فقط همین یک اثر را هم در کارنامه داشت، باز هم نامش در تاریخ تلویزیون ماندگار می شد. خلق مجموعه موفق و ماندگار «قصه های مجید» که بخشی از کودکی بچه های متولد دهه شصت را به خود اختصاص داد، نیازمند یک فیلمساز کاربلد بود که از یک طرف به خوبی با ادبیات آشنا باشد و اصول اقتباس هنری را بشناسد؛ و از سوی دیگر، در فضای فرهنگی اصفهان که سریال در آن روایت می شد، نفس کشیده باشد و نسبت به ریزترین جزئیات فرهنگی آن منطقه جغرافیایی از کشورمان آگاهانه عمل کند.

داستانی پسری اهل اصفهان

پوراحمد که هر دو فاکتور مورد بحث را داشت، توانست یک مجموعه تلویزیونی درجه یک و ماندگار را بر پایه کتابی به همین نام که توسط هوشنگ مرادی کرمانی به رشته تحریر درآمده بود، جلوی دوربین ببرد. در واقع نخستین مرحله خلق «قصه های مجید» به اقتباس اصولی و باکیفیت فیلمنامه از مجموعه داستان مذکور برمی گشت که حاصل آشنایی پوراحمد با ادبیات و تسلطش به این حوزه در مقام یک فیلمساز دست به قلم بود. بی راه نخواهد بود اگر بگوییم که سریال «قصه های مجید» کتاب «قصه های مجید» را تعالی بخشیده و بدین ترتیب قصه های پسربچه اهل کرمان هوشنگ مرادی کرمانی، به واسطه خلاقیت کیومرث پوراحمد، در اتمسفر فرهنگی اصفهان فرم گرفته است.

این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

اگرچه نگاه اول شخص مجموعه تلویزیونی «قصه های مجید» از کتاب می آید و دو عنصر رگه های طنز و نگاه پرسش گرانه و استعلایی مجید به پدیده های اطرافش ریشه در خلاقیت نویسنده کتاب دارد؛ اما پوراحمد توانسته به خوبی بخش هایی از روایت کتاب را که به کار مدیوم تلویزیون می آیند، برجسته کند تا فضایی پیش روی مخاطب قرار گیرد که تماشای یک سریال ساده کم خرج به اثری ماندگار در تاریخ مبدل گردد.

اقتباس درخشان فیلمنامه «قصه های مجید» به درستی نکات مورد نظر کارگردان را کمرنگ یا پررنگ می کند تا متن سریال از دریچه ذهن پوراحمد عبور کند و رنگ و بوی نگاه فیلمساز را به خود بگیرد. نگاه انتقادی و کاوش گرانه کاراکتر مجید که در سرتاسر سریال به چشم می آید، جذاب ترین بخش قصه است که کارگردان به درستی گره هایش را بر آن استوار می کند و با کاشتن دقیق دوربین در نقاط درست، موفق می شود نگاه مجید را با مخاطب به اشتراک بگذارد.

نابازیگران حرفه ای

بخش دوم اثرگذاری پوراحمد به عنوان خالق اصلی مجموعه «قصه های مجید»، به کیفیت اجرایی این مجموعه بازمی گردد. کارگردان «قصه های مجید» موفق می شود که به بهترین شکل ممکن از نابازیگرانش بازی بگیرد و زمینه ای فراهم می آورد تا مادر خودش و یک نوجوان بومی جوری با هم خو بگیرند که انگار واقعا مادربزرگ و نوه هستند. هدایت پرظرافت و باحوصله مهدی باقربیگی، بازیگر نوجوان اصفهانی که با ایفای نقش مجید در یادها ماندگار شد، در همراهی نزدیکش با پروین دخت یزدانیان در نقش بی بی، پیرزنی که کاملا حضور دوربین را به هیچ می گرفت و با بی اعتنایی جذابی در اوج آرامش به ایفای نقش می پرداخت، جلوه قابل ملاحظه ای به این مجموعه بخشید.

این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

انتخاب مهدی باقربیگی برای ایفای نقش کاراکتری که تقریبا در تمام سکانس های مجموعه حاضر بود، از موفق ترین تصمیمات پوراحمد در دوران حرفه ای اوست؛ باقربیگی با کیفیتی متمایز و دلنشین، یک نوجوان سروزبان دار محسوب می شد که هم تسلط حیرت انگیزی در ادای دیالوگ ها از خود نشان می داد و هم در بیان جملات با لهجه اصفهانی حد تعادل را نگه می داشت.

قصه ای برخواسته از هویت ایرانی

بالطبع وقتی یک اثر تلویزیونی تا این حد محبوب می شود، عناصر منفی و ضعیف زیادی در آن وجود ندارند؛ اما احتمالا مهم ترین نقطه قوت «قصه های مجید» فرم بومی آن است. مقصود از بومی بودن، صرفا استفاده از لوکیشن خانه قدیمی یا صحبت کردن بازیگران به لهجه اصفهانی نیست؛ بلکه مجموعه «قصه های مجید» هم در عرصه محتوا و هم در شیوه هدایت دوربین اثری کاملا ایرانی است که این اصالت از نگرش هنری و تجربه زیسته پوراحمد ناشی شده.

این پیرزن ایرانی جهان را تکان داد - با دیدن این تصاویر دلتان می لرزد !

در واقع، همگرایی قابل ملاحظه عناصر مختلف هنری و فنی در «قصه های مجید»، انسجام ویژه ای به این اثر بخشیده اند و هیچ کدام از مولفه های این سریال خارج از مسیر مورد نظر کارگردان برای تحقق هدف اصلی پروژه حرکت نمی کنند؛ هرچند موسیقی ناصر چشم آذر در بین عناصر هنری این سریال، بیشتر از بقیه مولفه های هنری «قصه های مجید»، در ذهن مخاطبان باقی مانده است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس