آیا می دانید لقب مشهدی از کجا باب شد؟

۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس برخط پلاس - لقب مشهدی از القاب رایج در بین مردم کشورمان است. ...
آیا می دانید لقب مشهدی از کجا باب شد؟

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - خیلی ها نمی دانند لقب مشهدی از چه زمانی در میان ایرانیان به رسمیت شناخته شد.

لقب «مشهدی» از حدود ۴۰۰ سال پیش و بنا به فرمان شاه عباس صفوی رواج یافت. وی اجازه داد که زائران حرم رضوی مانند کربلایی ها و حاجی ها به «مشهدی» ملقب شوند و این پیشوند را در اسم شان به کار برند و در مکاتبات و اسناد از این لقب استفاده کنند. البته فقط همین نبود و شاه عباس برپایی مراسم آیینی برای بدرقه و استقبال از زائران حرم رضوی را تشویق و ترویج کرد و معلوم است خودش برای بهسازی راه ها و ساخت کاروانسرا ها و همچنین بازسازی و تزیین حرم رضوی اقدام کرد.

باز هم فقط همین نبود و ماجرای شاه عباس و حرم رضوی این بود: «اگرچه اغلب شاهان صفوی به زیارت آرامگاه امام رضا (ع) می رفتند، اما بیشتر سفر های زیارتی به مشهد در زمان شاه عباس اول صورت گرفت و معروف ترین سفر او به دنبال نذری که داشت رفتن با پای پیاده به مشهد بود. مسافت بین اصفهان تا مشهد در مدت ۲۸ روز طی شد و شاه عباس روز چهاردهم جمادی الثانی سال ۱۰۱۰ قمری به مشهد رسید و ماه های رجب، شعبان و رمضان را در آنجا عبادت کرد. وی روز ها به آستانه رضوی می رفت و مانند خادمی به خدمت مشغول می شد».

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس