سفر پرمخاطره و بیهوده بایدن به خاورمیانه -  سفری با دستور کاری بی مزه
سرویس سیاسی - ممکن است بایدن به اشتباه قصد حضور در اورشلیم (بیت المقدس)، رام الله و ریاض را داشته باشد و دستیابی به توافق با سعودی‌ها در مورد نفت را بتواند از کاخ سفید نیز انجام دهد.

سفر پرمخاطره و بیهوده بایدن به خاورمیانه -  سفری با دستور کاری بی مزه

«زو چافتز» او دستیار ارشد «مناخیم بگین» نخست وزیر اسبق اسرائیل بوده است. او روزنامه نگار و نویسنده ۱۴ کتاب و سردبیر مجله اسرائیلی «اورشلیم ریپورت» است. چافتز یکی از شرکت کنندگان فعال در روند صلح مصر و اسرائیل و نماینده اولین تیم مذاکرات صلح اسرائیل و مصر بود. سه کتاب او به عنوان کتب برتر سال از سوی روزنامه «نیویورک تایمز» انتخاب شده اند. او همچنین برنده جایزه ویلبر در سال ۲۰۰۸ برای کتابش به نام «کبریت ساخته شده در بهشت» است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - فرارو بلومبرگ، «جو بایدن» برای سفر برنامه ریزی شده خود به اسرائیل، کرانه باختری و عربستان سعودی در اواسط ژوئیه یک برنامه سیاسی پرمخاطره دارد. سوال اینجاست که او چرا این کار را انجام می دهد؟

این سفر قرار است از بیت المقدس آغاز شود جایی که رئیس جمهور امریکا قصد دارد «با رهبران اسرائیل در مورد امنیت، رفاه و افزایش ادغام در منطقه بزرگ دیدار کند».

«نفتالی بنت» نخست وزیر روز دوشنبه استعفای خود را اعلام کرد. به گفته سفارت آمریکا سفر بایدن هم چنان ادامه دارد. زمانی که او به بیت المقدس می رسد «یائیر لاپید» نخست وزیر موقت و دولتی را می بیند که قادر به انجام اقدام یا تصمیم گیری های بزرگ نیست. برگزاری انتخابات برای اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر برنامه ریزی شده است. بایدن هم چنین با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر پیشین و رهبر مخالفان که نظرسنجی ها می گویند به احتمال زیاد دولت آینده را رهبری خواهد کرد دیدار می کند.

همه سخنان بایدن برای ترجیحات و اولویت بندی های سیاسی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سخنان خوشایند توسط میزبانان وی تبلیغ شده و توسط دیگران به عنوان دخالت در سیاست اسرائیل محکوم خواهند شد.

سفر او به کرانه باختری جایی که قصد دارد با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند بحثی در انتظار وقوع است. هیچ رئیس جمهور سابق آمریکا تاکنون از آن منطقه مورد مناقشه بازدید نکرده است. خروج بایدن از سنت دیپلماتیک پیشین از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله مورد استقبال قرار خواهد گرفت. با این وجود، نبرد اینجا برای آینده است و هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم گفتگوی تابستانی بین محمود عباس ۸۷ساله و بایدن ۷۹ساله تفاوت زیادی در خطوط سرزمین مقدس ایجاد کند.

خارجی بودن سفر بایدن مانع از این نمی شود که سفر رئیس جمهور به کرانه باختری به موضوع بحث و گفتگو در امریکا تبدیل نشود، زیرا انتخابات میان دوره ای کنگره در نوامبر برگزار خواهد شد. حامیان و منتقدان اسرائیل بر سر خروج از پروتکل (بازدید نکردن روسای جمهور پیشین از رام الله) بحث خواهند کرد. شاید بایدن به این نتیجه رسیده باشد که این می تواند برای حزب او مفید باشد.

با این وجود، نتایج اکثر نظرسنجی های عمومی نشان می دهند که دموکرات ها به دلایلی که هیچ ارتباطی به کرانه باختری یا روند صلح ۵۵ساله رو به زوال ندارد با شکست بزرگی در مجلس نمایندگان مواجه می شوند.

آخرین ایستگاه در برنامه سفر رئیس جمهور در عربستان سعودی یکی از مهم ترین ایستگاه ها یا شاید خیلی مهم باشد. به گفته کاخ سفید بایدن با رهبران شورای همکاری خلیج فارس و دیگر رهبران عرب از مصر، اردن و عراق دیدار خواهد کرد. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان ریاست این گردهمایی را بر عهده خواهد داشت. نام پسر وی «محمد بن سلمان» عمدا از اعلامیه حذف شد. کاخ سفید خاطرنشان می کند که عربستان سعودی «برای نزدیک به هشت دهه شریک استراتژیک ایالات متحده بوده است».

این سخنی درست است، اما وقتی صحبت از دولت بایدن به میان می آید نیاز به علامت ستاره دارد. در سال ۲۰۱۸ میلادی عوامل سعودی در استانبول به شکلی مخفیانه «جمال خاشقجی» روزنامه نگار با سابقه سعودی را که ستون نویس «واشنگتن پست» بود به قتل رساندند. خاشقجی دوستان زیادی در پایتخت آمریکا داشت و قتل او به موضوعی پر سر و صدا تبدیل شد. بایدن در کارزار انتخاباتی خود ولیعهد عربستان سعودی را به صدور فرمان قتل متهم کرد. محمد بن سلمان همان گونه که شناخته می شود وارث تاج و تخت پدر ۸۶ساله اش و صاحب قدرت فعلی در عربستان سعودی است.

تصادفا او به عنوان متحد نزدیک کاخ سفید دونالد ترامپ در نظر گرفته می شد. بایدن وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات عربستان سعودی بهای وحشتناکی برای قتل خاشقجی خواهد پرداخت. او گفت که به رابطه ویژه آمریکا با عربستان سعودی پایان خواهد داد و ریاض را به یک «یاغی بین المللی» تبدیل خواهد کرد. با این وجود، این تعهدی بود که بایدن نتوانست به آن عمل کند. پادشاهی سعودی هر گناه و نقصی که دارد بسیار بزرگ، به شدت غنی از انرژی و متحدی است که نمی توان آن را منزوی کرد. در نتیجه، عربستان با اجازه بایدن پاک و منزه شد! (بایدن اکنون درصدد کشف راهی است که همین امر در مورد روسیه نیز صدق کند).

اعلامیه کاخ سفید در مورد نشست ریاض مجموعه ای از پیشنهادات بی مزه بود: حمایت از آتش بس در یمن، همکاری اقتصادی و امنیتی منطقه ای، زیرساخت ها و طرح های اقلیمی، مهار ایران و پیشبرد حقوق بشر. انگیزه واقعی بایدن، اما متقاعد کردن سعودی ها برای پمپاژ نفت کافی به منظور کاهش قیمت حامل های انرژی در ایالات متحده پیش از ماه نوامبر است. این امر بدون رضایت محمد بن سلمان محقق نخواهد شد. خاندان سلطنتی عربستان به مهمان نوازی معروف هستند. محمد بن سلمان شرکت در یک صحنه عمومی به خصوص با حضور پدرش را نمی خواهد. در حال حاضر طراحی صحنه رقص برای سقوط بایدن در حال انجام است.

سه روز پس از اعلام دستور کار رسمی آمریکا بایدن آن را اصلاح کرد. او به خبرنگاران گفت: «من قصد ندارم با محمد بن سلمان ملاقات کنم. من به یک جلسه بین المللی می روم و او نیز بخشی از آن خواهد بود». مطمئنا شاید آن دو مرد در کاخ سلطنتی با یکدیگر برخورد کنند دست بدهند و بگویند: «احساس سختی نیست». به احتمال زیاد، دیدار مسالمت آمیز و آشتی جویانه به صورت خصوصی انجام می شود. مهم نیست همه آگاه خواهند بود که بایدن رهبر خیالی جهان آزاد برای دیدار با شاهزاده ای که به اندازه کافی جوان است که می تواند نوه او باشد به عربستان سعودی سفر کرد.

سفر بایدن به خاورمیانه به نوعی مرخصی آخر هفته قلمداد می شود. در سرزمین مقدس کسی نیست که با او صحبت کند. کسی نیست که بخواهد در اجلاس با او صحبت کند. او باید راهی برای جبران رابطه تیره شده خود با محمد بن سلمان بیابد که به سفر تقریبا ۱۱ هزار کیلومتری نیازی ندارد و می تواند به پادشاهی سعودی پیشنهاد نفتی سخاوتمندانه ای ارائه بدهد که ریاض نتواند آن را رد کند.

منبع : فرارو