امیرعبداللهیان در آنکارا: به صراحت حساسیت  و ملاحظات ایران درمورد رژیم صهیونیستی را بیان کردم
سرویس سیاسی - وزیر امور خارجه با بیان این‌که حساسیت و ملاحظات ایران درباره صهیونیست‌ها و تحرکات این رژیم را به صراحت در دیدار با چاووش اوغلو بیان کردم، ابراز امیدواری کرد که دور جدید گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی به نقطه توافق منجر شود.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار گروه سیاست خارجی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (دوشنبه) ششم تیر ماه پس از دیدار و گفت وگو با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در آنکارا در نشست خبری مشترک با همتای خود ضمن تشکر از حسن استقبال و مهمان نوازی چاووش اوغلو گفت: همانطور بارها اعلام کرده ایم که در چارچوب سیاست همسایگی و همسایه محور جمهوری اسلامی ایران، توسعه و تعمیق و تحکیم روابط ایران و ترکیه در دستورکار جدی دولت آقای رئیسی قرار دارد.

وزیر خارجه بیان کرد: ما امروز در خصوص موضوعات مختلف با هم گفت وگو کردیم. همانطور که چاووش اوغلو اشاره کرد در مسائل دوجانبه موضوعات متنوعی در دستورکار گفت وگوهای ما قرار داشت. در سفری که آقای چاووش اوغلو به تهران داشت من پیشنهاد آماده کردن و توافق بر سر یک نقشه راه بلندمدت همکاری ها را به ایشان دادم و در جریان سفر امروزم پیش نویس و نسخه ای از پیشنهاد طرف ایرانی را برای کار کردن روی سندی که تحت عنوان همکاری های جامع و بلندمدت دو کشور، تقدیم آقای چاووش اوغلو خواهد شد. ما درباره مفاد آن در تهران صحبت کردیم که همکاری های همه جانبه سیاسی، اقتصادی، تجاری، امنیتی، نظامی، دفاعی، گردشگری و سایر حوزه های مورد علاقه دو کشور را در برمی گیرد. گفت وگوهای سازنده ای را با همتای خود داشتم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: توافق کردیم کمیسیون مشترک اقتصادی را در آینده نزدیک برگزار کنیم و همچنین شورای عالی روابط جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران که در سطح روسای جمهور دو کشور برگزار خواهد شد. امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم این نشست را برگزار کنیم و راجع به اصل این موضوع اتفاق نظر بین من و همکارم وجود داشت.

وزیر خارجه ادامه داد: وزیر خارجه ترکیه به درستی اشاره کرد، مسائل زیست محیطی و گرد و غبار در منطقه ما موضوعی است که پیامدهای منطقه ای برای همه ساکنان منطقه دارد و تهدید جدی برای همه اتباعی است که در کشورهای مختلف منطقه زندگی می کنند. در بعضی از کشورها دامنه آن گسترده است و متاسفانه در بخش هایی از استان های کشور من هم به دلیل تغییر شرایط اقلیمی، ما با این چالش مواجهیم.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان همچنین اعلام کرد که طی دو هفته آینده اجلاسی را برای مقابله با پدیده گرد و غبار و مسائل و پیامدهای سوء زیست محیطی در تهران برگزار خواهیم کرد. با آقای چاووش اوغلو توافق داریم که کمیته مشترکی که برای این کار تشکیل دادیم مذاکرات کارشناسی و فنی خودشان را ادامه دهند تا هیچ گونه نگرانی در دو طرف وجود نداشته باشد و به ویژه ساکنان مناطق مرزی ایران در نزدیکی مرزهای ترکیه که تحت تاثیر برخی از مسائل زیست محیطی قرار دارند، بتوانند نگرانی هایشان را در این موضوع برطرف کنند.

وی به اوضاع یمن نیز اشاره کرد و بر رفع محاصره انسانی تأکید کرد و افزود: در مورد سوریه آخرین تحولات روند آستانه را مورد بررسی قرار دادیم. 

وزیر خارجه درباره رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی را دشمن شماره یک مسلمانان و جهان اسلام می دانیم. اطمینان داریم ترکیه هیچگاه از حمایت فلسطین و آزادسازی قدس و مسجدالاقصی فاصله نگرفته و این موضع جدی ترکیه مورد توجه جدی ماست، ولی ما نسبت به تحرکات رژیم صهیونیستی و این که صهیونیست ها در هر جا که پا گذاشته اند، عامل بحران و ناامنی بوده اند، حساسیت و ملاحظات خودمان را با صراحت بیان کردیم.

امیرعبداللهیان به سفر جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران نیز اشاره کرد و افزود: آقای چاووش اوغلو را در جریان سفر آقای بورل به تهران و توافق برای ادامه مذاکرات برای رفع تحریم ها قرار دادم و امیدوارم در دور جدید گفت وگوهای ایران با طرف های مقابل به شرط رفتار واقع بینانه آمریکا و سه کشور اروپایی شاهد رسیدن به نقطه توافق باشیم و از رایزنی ها و مشورت های برادرم چاووش اوغلو در این موضوع و سایر موضوعات بهره مند شدم.

منبع : خبرگزاری فارس