چرخش 180 درجه ای رسانه های چینی در قبال پوتین و جنگ اوکراین

چرخش 180 درجه ای رسانه های چینی در قبال پوتین و جنگ اوکراین

۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - این روز‌ها رسانه‌های دولتی چین به جنگ پوتین علیه اوکراین می‌پردازند. با حرکت روسیه به سمت بسیج نیرو‌های ذخیره و تهدید به استفاده از تسلیحات هسته‌ای تغییر لحن در سرمقاله مطبوعات دولتی و رسانه‌های چین آشکار است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - به رسانه های سانسور شده چین اجازه داده شده تا موضع انتقادی غافلگیر کننده ای در مورد بسیج ۳۰۰۰۰۰ نیروی ذخیره روسیه و تازه ترین تهدید پوتین در مورد استفاده از تسلیحات هسته ای اتخاذ کنند که تغییری چشمگیر در لحن سرمقاله های مطبوعات و رسانه های دولتی چین در مقایسه با موضع پیشین آن رسانه ها محسوب می شود که از دولت روسیه در آغاز جنگ اوکراین حمایت کرده بودند.

به گزارش فرارو به نقل از آسیا تایمز، مفسران سیاسی چینی که در رسانه های دولتی آن کشور معمولا به شدت سانسور می شوند اکنون اجازه دارند که بگویند حتی اگر مسکو بتواند به طور قابل توجهی سربازان بیش تری را به خدمت بگیرد در فصل زمستان آینده در میدان نبرد تنها به برتری حاشیه ای نسبت به اوکراینی ها دست خواهد یافت.

آنان مدعی شده اند که نیرو های روس از منابع غذایی ضعیف، سلاح های قدیمی و روحیه ضعیف رنج می برند که بازتاب دهنده بسیاری از گزارش های رسانه های غربی در مورد جنگ اوکراین است که اغلب به توانایی اوکراینی ها در مقایسه با نیرو های روس اشاره می کنند.

به طور قابل توجهی، شاید تغییر لحن رسانه های چین پس از آن رخ داد که "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین در دیدار رو در رو با "ولادیمیر پوتین" همتای روس اش در ازبکستان در تاریخ ۱۵ سپتامبر پرسش ها و نگرانی هایی را درباره عملیات نظامی روسیه در اوکراین مطرح کرد.

علاوه بر این، "وانگ یی" وزیر امور خارجه چین پنجشنبه گذشته در دیدار با "دیمیترو کولبا" وزیر امور خارجه اوکراین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته بود که همه کشور ها سزاوار احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی خود هستند.

چرخش 180 درجه ای رسانه های چینی در قبال پوتین و جنگ اوکراین

این در حالیست که در چند هفته نخست پس از حمله گسترده نیرو های روس علیه اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ میلادی رسانه های چینی تنها اخبار مثبتی را در مورد عملیات نظامی روسیه گزارش کردند و پیش بینی کرده بودند که روسیه به سرعت و به راحتی در جنگ پیروز خواهد شد.

با این وجود، پس از انتشار گزارش های گسترده مبنی بر افزایش تلفات ارتش روسیه، رسانه های چینی به تدریج تغییر لحن خود را برای گزارش اخبار مثبت و منفی درباره جنگ آغاز شده در اواخر ماه مارس شروع کردند.

چین برای جلوگیری از مواجهه با مجازات های نقض تحریم های غرب علیه روسیه دست کم به طور رسمی در مورد مناقشه روسیه و اوکراین بی طرف مانده و از همه طرفین خواسته که این مناقشه را از طریق مذاکره حل کنند.

پس از دیدار شی و پوتین در تاریخ ۱۵ سپتامبر در بیانیه رسمی دولت چین به این موضوع اشاره ای نشد که رهبران دو کشور در این دیدار حتی درباره اوکراین صحبت کرده اند. به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه تاس پوتین گفته بود که از "موضع متعادل دوستان چینی مان در رابطه با بحران اوکراین" بسیار قدردانی می کند.

پوتین حتی گفته بود که طرف روسی پرسش ها و نگرانی های چین در این زمینه را درک کرده است. در تاریخ ۲۱ سپتامبر پوتین در سخنانی تهدید آمیز گفته بود که آماده است از سلاح هسته ای استفاده کند همان طور که غرب تهدید کرده بود که این کار را علیه مسکو انجام دهد.

او این بار تاکید کرد که "من بلوف نمی زنم". جمعه گذشته، روسیه همه پرسی ای را در مناطق لوهانسک، دونتسک، زاپوریژیا و خرسون اوکراین در مورد پیوستن آن مناطق به فدراسیون روسیه برگزار کرد. مفسران غربی می گویند که اگر این منطقه به طور رسمی به بخشی از روسیه تبدیل شود کرملین دلیل موجهی برای تشدید جنگ یا حتی استفاده از تسلیحات هسته ای در صورت حمله ای صورت گرفته به آن مناطق خواهد داشت. اکثر مفسران چینی در مقالات تازه خود در رسانه های دولتی چین ابراز تردید کرده اند که پوتین واقعا از سلاح هسته ای استفاده کند.

چرخش 180 درجه ای رسانه های چینی در قبال پوتین و جنگ اوکراین

"هو شیجین" سردبیر سابق نشریه "گلوبال تایمز" تحت نظارت رهبری حزب کمونیست چین می گوید:"علیرغم آن که روسیه قطعا با انفجار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در اوکراین مزیتی در جنگ اوکراین به دست می آورد استفاده از چنین تسلیحاتی معاهده عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و به طور کلی صلح جهانی را به خطر خواهد انداخت".

این مفسر بانفوذ چینی و ملی گرا می نویسد:" اگر پوتین معتقد باشد که بدون استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی روسیه در جنگ اوکراین متحمل شکست خواهد شد حکومت اش ساقط خواهد شد و روسیه با تجزیه مواجه می شود پس این احتمال وجود دارد که او دستور استفاده از سلاح های هسته ای را صادر کند. در آن صورت احتمال استفاده از تسلیحات هسته ای به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت".

"هو" نوشت:" مهم نیست که تقصیر چه کسی باشد. ایالات متحده، غرب و روسیه نباید وضعیت را به چنین حد مرگ و زندگی ای بکشانند. بشریت در صلح است و صلح همواره به فضایی برای مانور و سازش نیاز دارد".

"جین کانرونگ" استاد و دانشیار دانشکده مطالعات بین الملل در دانشگاه رنمین در چین می گوید که پوتین بایستی عمیقا در مورد این که آیا باید از تسلیحات هسته ای استفاده کند یا خیر فکر کند. به نظر او استفاده از تسلیحات هسته ای فاجعه ای برای جهان خواهد بود.

او در یک ارزیابی انتقادی نوشته که حتی اگر روسیه بتواند ۳۰۰۰۰۰ نیروی ذخیره را در اوکراین بسیج و مستقر کند تنها دفاع در مناطق تحت اشغال روسیه را بهبود می بخشد، اما به احتمال زیاد وضعیت را بیش از شرایط فعلی تغییر نخواهد داد.

"ژو مینگ" ستون نویس نظامی در تلویزیون فونیکس در مقاله ای نوشت که پوتین به احتمال زیاد از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد مگر اینکه با یک موقعیت شدید مواجه شود. ژو می گوید که استفاده روسیه از تسلیحات هسته ای علیه اوکراین که به طور کامل به وعده خود مبنی بر تحویل هزاران سلاح اتمی در سال ۲۰۰۱ عمل کرده بود قابل توجیه نیست به ویژه زمانی که مسکو در زمره کشور هایی به شمار می رفت که با ارائه تضمین های امنیتی به اوکراین موافقت کرده بود.

او در ادامه می گوید:"اگر پوتین از سلاح هسته ای استفاده کند آمریکا و ناتو دلیلی برای حمله مستقیم به روسیه خواهند داشت و دیگر دلیلی برای استفاده از نیرو های نیابتی در اوکراین نخواهند دید". ژو می گوید:"زمانی که پوتین کلید استفاده از سلاح هسته ای را فشار دهد دیگر قدرت بازدارندگی ای در برابر غرب نخواهد داشت".

در همین راستا، یک وب سایت چینی نسخه ای ترجمه شده از گزارش شبکه خبری امریکایی "ان بی سی" را منتشر کرد که در آن به نظر چند چهره دانشگاهی غربی اشاره کرده که معتقد نیستند پوتین از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد. این مقاله با عنوان "پوتین دوباره در مورد استفاده از سلاح هسته ای صحبت می کند، اما دانشگاهیان می گویند که او بلوف می زند" منتشر شده بود.

در مقالاتی دیگر در نشریات چینی اشاره شده که بسیاری از مردان جوان روس از آن کشور گریخته اند، زیرا نمی خواستند به ارتش بپیوندند و در اوکراین بجنگند. در مقاله های رسانه دولتی چین اشاره شده که قابل درک است که آنان می خواهند از فراخوان سربازی فرار کنند، زیرا ممکن است ارتش روسیه در هنگام اعزام به اوکراین غذا یا سلاح کافی در اختیار شان قرار ندهد.
این نظرات در حالی مطرح می شوند که تحت سانسور شدید آنلاین چین به ندرت پیش می آید که مقالاتی با زوایا و پیام های ضد روسیه در فضای مجازی منتشر شوند.

در تاریخ ۲۰ سپتامبر یک مقاله چینی با عنوان "جنگ به مردم اجازه می دهد تا بدانند روسیه تنها دو دوست واقعی در جهان دارد" به طور گسترده توسط وب سایت های خبری اصلی چین منتشر شد. در آن مقاله نقل قولی از "گریگوری کاراسین" رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه ذکر شد که او به روزنامه روسی "پراودا" گفته بود روس ها اکنون می دانند که روسیه تنها دو دوست واقعی دارند: ایران و کره شمالی اشاره شد.

کاراسین گفته بود تنها ایران مایل به فروش پهپاد های نظامی به روسیه شده است و کره شمالی پیشنهاد اعزام کارگران برای کمک به بازسازی منطقه دونباس را داده است.

در مقاله چینی اشاره شده که خوب است که روسیه از چین به عنوان "دوست واقعی" یاد نکرده است. با این وجود، آن مقاله روز دوشنبه به طور کامل توسط سانسورچیان دولتی چین از اینترنت آن کشور حذف شد.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط