جایگاه ویژه ایران در روابط خارجی برزیل

جایگاه ویژه ایران در روابط خارجی برزیل

۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - شهردار ریودوژانیرو در دیدار سفیر ایران با بیان این‌که ایران جایگاه ویژه‌ای در روابط خارجی برزیل دارد، گفت که آماده کمک به گسترش همکاری‌ها و تبادل تجربه از جمله در زمینه‌های گردشگری و صنایع نفت و گاز است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - «حسین قریبی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل با «ادواردو پایس» شهردار ریودوژانیرو به عنوات دومین شهر بزرگ برزیل، دیدار و طرفین در مورد موضوعات مورد علاقه گفت وگو کردند.

در این ملاقات، راه های گسترش همکاری های دو کشور با محوریت ایالت ریو به خصوص در حوزه نفت و گاز مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین ضرورت افزایش نقش این شهر در مراودات ایران و برزیل از جمله در حوزه گردشگری مورد تأکید طرفین بود.

سفیر کشورمان که برای شرکت در نمایشگاه نفت و گاز ریو و افتتاح غرفه ایران در این شهر حضور داشت، در  دیدار خود با «پایس» ضمن برجسته کردن سابقه دانش و توان فنی ایران در زمینه نفت و گاز، بر آمادگی ایران برای توسعه و متنوع سازی روابط از طریق این شهر مهم برزیل تأکید کرد.

شهردار ریودوژانیرو نیز در این دیدار، ضمن ابراز علاقه خود به ایران و اشاره به اهمیت تاریخی و ژئوپلتیکی آن، اظهار داشت که به عنوان شهردار دومین شهر بزرگ برزیل و یک سیاستمدار، معتقد است ایران جایگاه ویژه ای در روابط خارجی برزیل داشته و در این راستا آماده کمک به گسترش همکاری ها و تبادل تجربه از جمله در زمینه های گردشگری و صنایع نفت و گاز است.

در این فرصت، روابط تاریخی دو کشور و برنامه های سال آینده که مصادف با یکصد و بیستمین سالگرد روابط ایران و برزیل است و نیز سابقه استقرار سفارت ایران در ریودوژانیرو به عنوان پایتخت سابق برزیل مورد توجه قرار گرفت.

لازم به ذکر است که نمایشگاه نفت و گاز برزیل که از چهارم مهرماه در شهر ریودوژانیرو آغاز به کار کرده، بیش از ۳۵۰ شرکت صاحب نام خارجی و برزیلی مرتبط با صنعت نفت و گاز را گرد هم آورده است. جمهوری اسلامی ایران نیز برای اولین بار با برپایی غرفه اختصاصی خود در این نمایشگاه حضور یافته است.

غرفه ایران روز دوشنبه چهارم مهرماه با حضور سفیر ایران در برزیل، شاه میرزایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی و مسئولان گروه گسترش نفت و گاز پارسیان گشایش یافت.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط