تعیین شعبه مخصوص هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس - شفافیت بخشی به فرآیند های بورسی
سرویس اجتماعی - ورود دستگاه قضا به مسائل بورسی یکی دیگر از موضوعاتی که چندی پیش رئیس عدلیه به آن اشاره کرد تعیین شعبه مخصوص هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس بود.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - حفاظت از حقوق عامه همواره مورد توجه و تاکید ویژه دستگاه قضا بوده است در این بین یکی از مصادیق حقوق عامه حفظ سرمایه های مردم و موضوع پرچالش بورس است.

در همین زمینه، جلسات متعددی بین رئیس دستگاه قضا با هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اعضای هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس برگزار شد که در آن بر لزوم شفاف کردن فرایند ها در بورس برای رفع دغدغه مردم تاکید شد.

محسنی اژه ای ۲۰ آذرماه در دیدار با هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دسترسی کارگزاری ها و سازمان بورس به تمام  ردیف ها و سفارشات عرضه و تقاضا، گفت: این دسترسی در حالی است که سهامداران عادی به صورت آنلاین حداکثر ۵ ردیف از سفارشات را می توانند مشاهده کنند.

رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: همچنین دیده شده که صندوق ها به جای کد بورسی خود صندوق، با کد های حقیقی که در صندوق سرمایه گذاری کرده اند در بورس شرکت می کنند و یا کد های حقیقی صندوق را در اختیار دیگران قرار می دهند و آن ها در بورس شرکت می کنند.

به گفته رئیس عدلیه همه این موارد می تواند ایجاد رانت و فساد کند و باید در خصوص همه این موارد شفاف سازی صورت گیرد.

پاسخ سازمان بورس به مطالبات رئیس دستگاه قضا

پس از مطرح شدن این مطالبات از طرف رئیس دستگاه قضا بود که هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق تصمیم گرفت تا عمق مظنه در اختیار همگان قرار بگیرد و همه معامله گران آنلاین نیز بتوانند این خدمت را از کارگزاران خود دریافت کنند.

رئیس سازمان بورس در نشست خبری خود در ۲۱ اسفند ماه سال گذشته اعلام کرد که با بررسی زیرساخت های فنی در حوزه های مختلف از ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱ عمق مظنه ها برای تمام سهامداران در سامانه های آنلاین نمایش داده می شود.

از ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ و بنابر مصوبه هیات مدیره سازمان بورس، پس از دو دهه انحصار در مشاهده سفارشات برطرف شد.

رفع تبعیض و منصفانه شدن شرایط بازار با افزایش عمق مظنه ها

پس از این اقدام سید مهدی پارچینی، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار درباره فواید افزایش عمق مظنه گفت: پیش از این عمق مظنه را صرفا کارگزاری ها و بازارگردانان می توانستند، ببینند، اما با تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت رفع تبعیض و منصفانه شدن شرایط بازار این امکان برای تمام سهامداران ایجاد شده است.

پارچینی با بیان اینکه پیش از این سهامداران تنها می توانستند ۵ مظنه برتر را مشاهده کنند گفته است اصلی ترین فایده این تصمیم منصفانه تر شدن شرایط بازار است؛ البته نباید فراموش کرد که همان ۵ مظنه برتر می توانند بیشترین تاثیر را روی رفتار سهامداران داشته باشند.

عدم شفافیت، منشا فساد و بی عدالتی در هر سیستمی است

در ادامه واکنش ها  مسلم صالحی، عضو ناظر مجلس در شورای بورس با اشاره به اجرای نمایش نامحدود مظنه های خرید و فروش سهام و عدالت اطلاعاتی در این بازار پیرو دستورات موثر رئیس دستگاه قضا گفته بود یکی از عواملی که می تواند منشأ فساد و بی عدالتی در هر سیستمی باشد، عدم شفافیت در ابعاد مختلف است.

این نماینده مجلس گفت: از شروع به کار مجلس یازدهم یکی از خواسته های اصلی نمایندگان و به ویژه کمیسیون اقتصادی مجلس بحث شفاف سازی اطلاعات در سازمان بورس بوده است؛ لذا ما می شنیدیم که سهامداران مختلف و فعالان بازار سرمایه از این که برخی افراد به دلیل عدم شفافیت اطلاعاتی، از اطلاعات به عنوان ابزار رانت استفاده کرده و یا سیگنال فروشی در فضا های مجازی و فضا های واقعی می کنند، ناراضی هستند.

هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس گزارشی جامع و مستند تدوین کند

در ادامه ورود دستگاه قضا به مسائل بورسی یکی دیگر از موضوعاتی که چندی پیش رئیس عدلیه به آن اشاره کرد تعیین شعبه مخصوص هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس بود که به واسطه آن رئیس قوه قضائیه با اشاره به مأموریت خود به سازمان بازرسی کل کشور جهت کمک و مساعدت همه جانبه به هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس و بازار سرمایه، به فعال بودن شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم بورسی در دادگاه و دادسرا و همچنین آمادگی دستگاه قضائی برای تعیین شعبه مخصوص هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس تاکید کرد.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی