افزایش مصرف مخدرهای صنعتی -  آمار بالای کشفیات مواد مخدر

افزایش مصرف مخدرهای صنعتی - آمار بالای کشفیات مواد مخدر

۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تغییر روند مصرف از سمت مواد مخدر سنتی به صنعتی افزایش یافته، رسانه‌ها می‌توانند میزگردهای تخصصی درباره تبعات مواد مخدر را برگزار و در جهت کاهش مصرف مواد مخدر در جامعه تلاش کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - ناصر اصلانی، معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت وگو با خبرنگار آسیب های اجتماعی با اشاره به تولید مواد مخدر صنعتی در کشور افغانستان، اظهار کرد: امروز بیشترین مواد مخدر صنعتی در افغانستان تولید می شود، همان طور که گفتیم بزرگترین تولیدکننده تریاک در جهان نیزکشور افغانستان است.

وی افزود: نظارت لازم در کشور افغانستان وجود ندارد و قطعاً همسایگی ما با این کشور باعث می شود این مواد به داخل کشور ایران بیاید و از آنجایی که بسیاری از مصرف کنندگان صنعتی اطلاعات کافی از ساختار مواد ندارند این شکننده و مخرب است.

اصلانی با اشاره به میزان بالای کشفیات مواد مخدر، خاطرنشان کرد: با آنکه با افغانستان همسایه هستیم اما میزان کشفیات مواد مخدر ما بسیار بالاست، این در حالی است که میزان کشفیات مواد مخدر در برخی کشورها عدد پایینی است.

وی ادامه داد: اشرافیت اطلاعاتی دستگاه های مقابله کشور از جمله فراجا، سپاه و بسیج، گمرک و وزارت اطلاعات موجب شده تا میزان کشفیات بسیار بالایی داشته باشیم و  به تبع این دستگاه با شبکه های توزیع مواد مخدر در کشور و مرزها مقابله می کنند، اموال قاچاقچیان توقیف و مجرمان نیز دستگیر می شوند.

وی گفت: برخی از مواد مخدر به دلیل بی اطلاعی از ساختار و عواقب آن استفاده می کنند و احساس می کنند که اعتیاد آور نیست این در حالی است که اعتیاد این مواد مخدر آن بسیار بالا و و نگران کننده است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: تغییر روند مصرف از سمت مواد مخدر سنتی به صنعتی افزایش یافته، رسانه ها می توانند میزگردهای تخصصی درباره تبعات مواد مخدر را برگزار و در جهت کاهش مصرف مواد مخدر در جامعه تلاش کنند.

وی تأکید کرد: نمی توان مواد مخدر را ریشه کن کرد. در هیچ جای دنیا چنین اقدامی صورت نگرفته و اگر اطلاعات عمومی افراد منحرف شده به سمت مواد مخدر افزایش یابد مواد در خیابان هم ببینند هیچ گاه مصرف نمی کنند.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اجتماعی