مراکز شبانه روزی اهدا خون در روز عاشورا معرفی شدند  -  طرح نذر خون تا کی ادامه دارد؟
سرویس اجتماعی - مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: امسال هم همانند سال‌های گذشته طرح اهدای نذر خون را داریم و این طرح از ابتدای محرم ماه محرم تا پایان ماه صفر ادامه دارد و مردم نوع‌دوست، برای کمک به نیازمندان به خون و فرآورده‌های آن می‌توانند در این مدت اقدام کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از همشهری - محمدرضا مهدی زاده افزود: پویش اهدای خون امسال در محرم و صفر با شعار «ایثار حسینی و اهدای خون آگاهانه» و «خون، بهای عشق است» که برگرفته از فرهنگ حسینی مانند سال های گذشته برقرار است.

وی ادامه داد: از اهداکنندگان خون می خواهیم که اهدای خون را به عاشورا موکول نکنند زیرا در این روز به دلیل ازدیاد جمعیت و استقبال کنندگان از اهدای خون ممکن است موجب معطل شدن اهداکنندگان شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: هموطنانی که قصد اهدای خون دارند بهتر است که در طول ماه های محرم و صفر اقدام به اهدای خون کنند زیرا نیاز به خون یک نیاز همیشگی است و اهدای خون باید به صورت مستمر و مکرر انجام شود تا بتوانیم سطح ذخایر خون را حفظ کنیم و مشکلی در تامین خون نداشته باشیم.

مهدی زاده تصریح کرد: همه افراد می توانند اهداکننده خون باشند و از اهدای خون استقبال کنند ولی لازم است از جوانان و بانوان بیشتر بخواهیم که برای اهدای خون اقدام کنند زیرا این دو قشر در زمینه اهدای خون تاثیرگذار هستند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه تمایل و استقبال جوانان برای اهدای خون کم است؛ بنابراین از جوانان می خواهیم که بیشتر در این فعالیت اجتماعی و انسان دوستانه وارد شوند و برای کمک به نیازمندان به خون و فرآورده های آن اقدام کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران اضافه کرد: همچنین بانوان هم به دلیل اینکه تاثیرات فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی در جامعه و خانواده دارند می توانند به عنوان الگوهای مناسب و مروج های خوب برای ترویج فرهنگ اهدای خون باشند.

وی ادامه داد: اکنون سطح ذخایر خون در استان تهران خوب است و ۱۰۰ درصد نیاز به خون و فرآورده های خونی مراکز درمانی و بیمارستانی تهران را پاسخگو هستیم اما باید توجه داشت که استان تهران دارای شرایط خاص است و همیشه و به طور مستمر باید اهدای خون انجام شود تا بتوانیم سطح ذخایر خون را در شرایط ثابت نگه داریم و خون مورد نیاز را تامین کنیم.

مهدی زاده تاکید کرد: در هفته های اخیر به دلیل شیوع مجدد کرونا شاهد کاهش مراجعه کنندگان برای اهدای خون بودیم و اگر این روند ادامه یابد، شاید برای هفته های آینده با کاهش میزان سطح خون مواجه شویم بنابراین از اهداکنندگان خون می خواهیم به طور مستمر و دائم برای اهدای خون اقدام کنند.

به گزارش ایرنا،  اداره کل انتقال خون استان تهران اعلام کرده است، همشهریان تهرانی می توانند در روز دوشنبه هفدهم مرداد ۱۴۰۱ مصادف با عاشورا برای پیوستن به صف داوطلبان اهدای خون به ۱۳ مرکز فعال در استان تهران مراجعه کنند.

براساس این گزارش، در عاشورای حسینی مراکز وصال، شهرری، تهرانپارس، ستاری، پیروزی از ساعت ۷ تا ۲۴ و دیگر مراکز صدر، شهدای چیذر، نارمک، شهریار، ورامین از ساعت ۷ تا ۱۶ همچنین گروه های سیار اهدای خون واقع در بیمارستان خیریه صدیقه الزهرا (س) شهرری، هیئت سجادیه اسلامشهر و تیم امام زاه جعفر پیشوا از ساعت ۹ تا ۱۷ چشم انتظار مردم خیرخواه تهرانی خواهند بود.

افراد برای پیشگیری از اتلاف وقت می توانند از طریق مراجعه به سایت انتقال خون استان تهران نوبت اینترنتی دریافت کرده و با همراه داشتن کارت ملی به مراکز ثابت اهدای خون مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط