گزارش -  درخواست چند صدهزار نفری مردم از قوه قضائیه: اغتشاشگران را محاکمه کنید
سرویس اجتماعی - پیش از آغاز شدن اغتشاشات پیرامون فوت مهسا امینی، مسئولان قضائی نسبت به اظهارات نادرست افراد هشدار دادند اما برخی با بی‌توجهی آتش بیار معرکه شده و با تحریک جوانان منجر به وارد شدن خسارات غیرقابل جبرانی در کشور شدند. از همین رو اکنون برای برخورد قضائی با این افراد یک مطالبه عمومی شکل گرفته است.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه قضایی: از حدود ساعت ۱۷ عصر دوشنبه ۲۸ شهریور ماه تجمعات پراکنده ای در برخی مناطق تهران و چند استان دیگر در واکنش به فوت مهسا امینی برپا شد. مهسا امینی دختر ۲۲ساله ای بود که ۲۲ شهریورماه از سوی نیروهای گشت ارشاد بازداشت و پس از دستگیری و هدایت به یکی از مقرهای پلیس تهران و انتقال به بیمارستان درگذشت. 

گزارش -  درخواست چند صدهزار نفری مردم از قوه قضائیه: اغتشاشگران را محاکمه کنید

اعتراض هایی که طولی نکشید به اغتشاش تبدیل شد و این افراد با استفاده از مماشات پلیس به بیش از ۶۰ آمبولانس آسیب زدند و ۱۷ بانک را به آتش کشیدند. آتش کشیدن قرآن، پرچم ایران و مامور نیروی انتظامی، آتش زدن سطل های زباله، مسدودکردن برخی کوچه ها و خیابان ها، تخریب دستگاه های عابربانک و... بخشی از اتفاقات در جریان اغتشاشات اخیر در کشور بود که اعتراض مردم را در پی داشت و این اقدامات از سوی معترضین و اقشار مختلف جامعه محکوم شد و مردم با حضور خود در راهپیمایی ۲۸ صفر و اجتماع عظیم امت رسول الله(ص) اعتراض خود را نسبت به اغتشاشات اخیر در کشور اعلام کردند و خواستار برخورد قاطع از سوی نیروی انتظامی و قوه قضائیه با اغتشاشگران شدند. 

گزارش -  درخواست چند صدهزار نفری مردم از قوه قضائیه: اغتشاشگران را محاکمه کنید

در همین راستا نیز پویش هایی در بخش فارس من خبرگزاری فارس با عناوین «فضای قانونی برای مطالبات بحق مردم ایجاد کنید»، «درخواست مجازات علی کریمی به عنوان لیدر اغتشاشات»، «درخواست برخورد جدی با قانون شکنان»، «با سایت های مشوش اذهان عمومی برخورد جدی شود»، «لزوم برخورد با علی کریمی بابت تشویش اذهان عمومی» و «خسارت جانی و مالی اغتشاشات از سلبریتی ها گرفته شود» و...  از سوی مردم ثبت شد پویش هایی که امضای مجموع آنها در همین مدت کوتاه به صدها هزار می رسد.

تنها در یک پویش ۱۳۰ هزار نفر خواستار برخورد با علی کریمی به دلیل دامن زدن به اغتشاشات و دعوت به آشوب شدند. این بازیکن سابق تیم ملی با شروع آشوب های خیابانی، اتهامات بدون سندی را به پلیس و قوه قضائیه نسبت داد. برخی دیگر از افراد مشهور نیز با انتشار مطالبی در فضای مجازی اعتراض خود را اعلام کردند و از اغتشاشات اخیر در کشور حمایت کردند. 

روزنگاری اقدامات قوه قضائیه در اغتشاشات شهریورماه

دعوت به اغتشاش، درحالی صورت گرفت که پیش از شروع اعتراضات خیابانی، حجت الاسلامی محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضائی، این اطمینان را به خانواده مرحومه امینی داد که موضوع جان باختن دخترشان با دقت و سرعت و پس از حصول نتایج آزمایشگاهی پیگری می شود و نتیجه بررسی ها و تحقیقات بدون هیچگونه ملاحظه ای اعلام می شود.

برخی بد امتحان پس دادند/ جایی برای اقدامات تحریک کننده وجود ندارد

اما تعدادی از افراد بدون توجه به وعده مسوولان قضایی به خیابان آمدند تا زمینه ایجاد رعب و وحشت و آسیب به بیت الامال را فراهم کنند. پس از حوادث ذکر شده، رئیس قوه قضاییه با اشاره به دروغ گویی ها و عقده گشایی های دشمنان در قضیه اخیر پیش آمده، این موضعِ دشمنان را طبیعی و ناشی از عنادورزی های آنها با نظام و کشور دانست و در عین حال تصریح کرد: تکلیف دشمنان معلوم است اما برخی افراد نیز در قضیه پیش آمده اخیر غفلت کردند و بد امتحان پس دادند؛ نظام و مسئولان قوای مختلف آن، با جدیت و قدرت به موضوع ورود کرده و در حال پیگیری هستند لذا جایی برای غفلت ، اقدامات تحریک کننده، انتشار مطالب دروغ و انجام اقداماتی که می تواند جنبه مجرمانه داشته باشد، باقی نمی ماند.

در کنار اصل ماجرا، دروغ پردازی ها در مورد ماجرای امینی رسیدگی می شود

در همان روز دوشنبه ۲۸ شهریور ماه پیش از آغاز شدن اعتراضات خیابانی، علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان این که «در رابطه با اتفاق رخ داده برای مرحومه امینی پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده است»، گفت: بنای ما آن است که در این مسئله هیچگونه اغماضی صورت نگیرد و هر کسی که تخلفی مرتکب شده است، در چهارچوب موازین قانونی به آن رسیدگی شود و در کنار رسیدگی به اصل ماجرا به موضوع دروغ پردازی ها در مورد این واقعه نیز با جدیت رسیدگی می شود.

رئیس قوه قضائیه و رئیس دادگستری تهران در سخنان خود پیش از وقوع اغتشاشات خیابانی نسبت به رسیدگی قضائی به دروغ پراکنی ها در فضای مجازی هشدار دادند. سی ام شهریور ماه مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی تهران با اشاره به اطلاع رسانی نادرست و غیرعلمی در خصوص خروج خون از گوش ها، شکستگی قاعده جمجمه و صدمه به احشای داخلی بدن مهسا امینی در در فضای مجازی اعلام کرد: در معاینه ظاهری و کالبدگشایی هیچ گونه آثاری از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت و آثار کبودی در اطراف چشم ها و شکستگی در قاعده جمجمه، مشاهده نشده است.

دوم مهرماه نیز حجت السلام محسنی اژه ای تاکید کرد: در قبال تخریب کنندگان اموال عمومی، مرتبطین با سرویس های جاسوسی بیگانه و گروهک های ضدانقلاب و عناصری که تحت القائات دروغین و جنگ روانی دشمنان در خیابان ها و معابر امنیت مردم را سلب می کنند، مطابق موازین قانونی برخورد بازدارنده صورت خواهد گرفت.

رئیس قوه قضاییه در مورد تهدیدکنندگان امنیت روانی تاکید کرد که همان برخورد بازدارنده در قبال عناصر میدانی اغتشاشات، وفق موازین قانونی با ترویج کنندگان اکاذیب و شایعه سازان که درصدد التهاب آفرینی و ارعاب شهروندان هستند، انجام خواهد گرفت.

سوم مهرماه نیز علی صالحی، دادستان تهران اعلام کرد: شیوه پیگیری حقوق اجتماعی و فردی از روش های قانونی و مسالمت آمیز می گذرد و اینکه گروهی بخواهند، به بیت المال زیان برسانند، امنیت مردم را سلب کنند و اعتماد مردم به نیروهای حافظ آرامش کشور را خدشه دار کنند، ذره ای مماشات نخواهیم کرد. کسانی که به اموال مردم و یا بیت المال به هر نحوی و به هر میزانی خسارت وارد می کنند، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند و علاوه بر آن ملزم به پرداخت خسارت و جرائم قانونی خواهند بود.

چهارم مهرماه علی القاصی مهر، رئیس دادگستری تهران  «امنیت عمومی و روانی شهروندان» را خط قرمز دستگاه قضایی توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه بستر فراهم سازی بسیاری از اغتشاشات و ناآرامی های اخیر، طرح ادعاهای کذب و دروغین از سوی برخی اشخاص صاحب تریبون در فضای مجازی بوده است، در همین راستا به مسئولان واحدهای قضایی مرتبط با این حوزه و ضابطین تاکید موکد شده تا اقدامات لازم در جهت شناسایی و برخورد با عناصر کلیدی و دخیل در برهم زدن آرامش روانی جامعه در بستر فضای مجازی انجام شود.

 اژه ای: فقط کسانی که به خیابان آمدند مجرم نیستند، مشوقان هم مجرم اند

چهارم مهرماه حجت الاسلام محسنی با اشاره به اقدامات برخی چهره های مشهور برای تحریک جوانان به اغتشاش آفرینی تصریح کرد: کسانی که با حمایت این نظام مشهور شدند و به جای اینکه در روز سختی در کنار مردم باشند با دشمن هم صدا شدند و دشمن از طریق زبان و صفحات مجازی آنها اغتشاش ایجاد کرد و جوانان را بدین وسیله تحریک کردند که به خیابان ها بیایند و مسببین این اعمال، پشتیبانان آنها و کسانی که با جعل و نشر مطالب کذب، مردم را تحریک کردند، همه آنها بدانند که خسارت های مادی و معنوی به بار آمده برای مردم و کشور را باید پس دهند و پرداخت کنند و این بار به کمک مردم و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی عوامل اصلی شناسایی خواهند شد و به سزای اعمالشان خواهند رسید.

گزارش -  درخواست چند صدهزار نفری مردم از قوه قضائیه: اغتشاشگران را محاکمه کنید

وی افزود: فقط کسانی که به خیابان آمدند مجرم نیستند، آنها که تشویق کردند، پشتیبانی کردند؛ آنهایی که آب به آسیاب دشمن ریختند و نقشه های دشمنان را پیاده کردند؛ آنهایی که با بیگانگان ارتباط داشتند و کسانی که با ضدانقلاب خارج نشین همدست شدند و این جنایت ها و خیانت ها را علیه مردم و کشور مرتکب شدند، همه آنها مقصر هستند و به تقصیر همه آنها باید به حسبه رسیدگی شود و ان شاء الله رسیدگی خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: اگر چه آن فرد تحریک شده هم که در خیابان اغتشاش کرده و به امنیت و اموال مردم آسیب رسانده، مجرم محسوب می شود اما ضرورت دارد میان عناصر اصلی و پشت پرده اغتشاشات اخیر و عناصر تحریک شده، تمیز و تفکیک قائل شد و مقتضی است تحقیقات حرفه ای از هر کدام از آنها به عمل آید و هر چه زودتر به جرائم آنها رسیدگی شود.        

تعرض به جان حافظان امنیت و مردم «محاربه» است

حجت الاسلام مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور نیز، تعرض به باورهای دینی، تعرض به ناموس مردم، تعرض به اموال عمومی و اموال مردم و همچنین تعرض به جان حافظان امنیت و مردم را از مصادیق بارز اخافه دانست و گفت: افرادی که در جریان آشوب های اخیر با سلاح های سرد و گرم، مرتکب این جنایت ها شدند «محارب واقعی» هستند.

در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، در ماده ی ۲۷۹، کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها، به نحوی که موجب ناامنی در محیط شود، محاربه است. به موجب ماده ی ۲۸۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، مجازات محاربه عبارت است از: اعدام، صلب، قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد. نفی بلد به معنای تبعید است و صلب نیز همان به صلیب کشیدن است نمی دهند. انتخاب اینکه کدام یک از این مجازات ها متناسب با جرم ارتکابی محارب است، برعهده ی قاضی است.

اعتراض حق تمامی شهروندان است و در ماجرای تلخ مهسای 22 ساله ایرانی، نه تنها خانواده مهسا بلکه یک ایران عزادار شدند و مسئولان نیز هم پای مردم فوت این دختر جوان را تسلیت گفتند و دستورات لازم برای روشن شدن چگونگی فوت او صادر شد. اما در این میان برخی با در نظر گرفتن اهداف شخصی و حزبی خود به دنبال تامین منافع خود بودند. 

از همین رو با نام مهسا امینی ابتدا در فضای مجازی و پس از آن در خیابان ها و سطح شعر عقده گشایی کردند، اما آنچه امروز از سوی مردم مطرح است و به عنوان مطالبه عمومی عنوان شده است برخورد قاطع با لیدرهای اغتشاشات و افراد چهره و مشهوری که در این آتش، هیزم انداختند. 

با توجه به اظهارات مقامات قضائی که در این گزارش نیز به آن اشاره شده است، باید منتظر ماند و دید که آیا این مطالبه مردمی که از سوی مردم مطرح و مورد حمایت است، چه زمانی به نتیجه خواهد رسید و حکم قانون برای این افراد که هیزم آور اغتشاشات و آسیب به مردم و بیت المال بودند، چه خواهد بود؟

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
مینا ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۵
اشد مجازات باید انجام بدید تا بقیه شون که تو سوراخ موش قایم شدن درس عبرت بگیرن