اقای بدیعی - برخی که تندروی های خاصی می کنند همان کسانی هستند که لابه لای صفوف رخنه می کنند
سرویس اجتماعی - استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:اینکه برخی تندروی‌های خاصی می‌کنند اینها همان کسانی هستند که لابه‌لای صفوف رخنه می‌کنند؛ یعنی متأثر از افراد دیگری هستندکه از جای دیگری دستور می‌گیرند.

به گزارش سرویس اجتماعی برخط نیوز به نقل از فارس - حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره بروز اغتشاشات اخیر،گفت: یکی از عوارض دوران پُست پاندمی کرونا یا دورانی که پاندمی های طولانی مدت و تهدیدکننده در جامعه ایجاد می شود مشکلات سیاسی است که در جامعه ایجاد شده و خاص کشور ما نیست و در کشورهایی که خیلی اقتصاد پایدار نیست، دچار چنین مشکلاتی شده اند یا خواهند شد.

وی ادامه داد: مقالات مختلفی در مورد عوارض سیاسی - اجتماعی بعد از دوران بحران های اینچنینی وجود دارد که این موضوع را تأیید می کند. البته ما در کشورمان گزارش مبسوطی انجام نداده ایم تا این را تأیید کنیم اما مطالعات کشورهای دیگر نشان دهنده این موضوع است و این یک بخشی از مسئله است.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: بخش دیگر مسئله این است که از منظر اپیدمیولوژی سیاسی در چنین شرایطی سلامت مردم چه سلامت جسمی، اجتماعی و معنوی به هر حال خدشه دار می شود و فرقی هم نمی کند در کدام جناح ها باشد. بالاخره سلامت جامعه از این به هم خوردن نظم اجتماعی متأثر می شود.

سوری خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم جلوگیری کنیم باید از تجربه موفق کشورهای دیگر استفاده کنیم. معمولاً  افرادی هستند که هیجان زده می شوند یا خوب توجیه نیستند یا به سؤالات شان خوب پاسخ داده نشده و شفاف سازی وجود ندارد یا انتظاراتی دارند که این انتظارات باید شنیده شود.

باید یک تحلیل عمیق از  مسائل مربوط داشته باشیم

وی افزود: بنابراین باید از چنین عوارضی پیش گیری کنیم. مهم این است که یک تحلیل عمیق از این مسائل مربوط و از گروه هایی که مطالبه گر هستند داشته باشیم تا بتوانیم قضاوت درستی کنیم؛ والا با برخوردهای احساسی از سوی هیچ جناحی کار درست شدنی نیست. 

صدای جامعه باید به خوبی شنیده شود 

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اینها معلول است و نباید خیلی به آن نگاه کنیم و باید به علت ها نگاه کنیم و الزاماً همه به حق یا الزاماً همه ناحق نیست. به نظر می آید صدای جامعه باید به خوبی شنیده شود و این صدها غربال شود و به آنچه مطالبات منطقی و درست و به حق است پاسخگویی صورت گیرد.

اقلیتی هستند که دارند از آب گل آلود ماهی می گیرند

وی اضافه کرد: آنها که منطقی نیستند اقلیتی هستند که دارند از آب گل آلود ماهی می گیرند. آب را نباید گل آلود کنیم و باید شفاف باشد و برای شفاف بودن ابتدا باید خودمان شفاف باشیم و پاسخ شفاف به سؤالات بدهیم. 

سوری ابراز کرد: اینکه برخی تندروی های خاصی می کنند اینها همان کسانی هستند که لابه لای صفوف رخنه می کنند و تعداد معدودی هستند؛ یعنی یا هیجان زده شده اند و متأثر از افراد دیگری هستند که از جای دیگر دستور می گیرند؛ اما اکثریت قریب به اتفاق موافق آسیب رساندن نبوده و به دنبال تشنج کشاندن جامعه نیستند.

وی بیان داشت: البته یکسری سؤالات وجود دارد که باید جواب داده شود. باید رفتارهای خودمان را نیز ببینیم. ما هزار کار درست انجام دهیم اما اگر کاری انجام دهیم که عملاً شعور جهانی، دینی و اجتماعی تحت تأثیر قرار گیرد، همان یک کار را برای ما علم می کنند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متذکر شد:کسانی که در مقابله مستقیم با مردم هستند باید آموزش ببینند و مقابل بی تابی مردم تاب آوری داشته باشند؛ شکیبا و صبور باشند و بتوانند خود را در چنین شرایطی کنترل کنند.اگر کسی نمی تواند نباید در این کارها گمارده شود و باید از افرادی که صبور و ظرفیت برخورد با رفتارهای تند را دارند استفاده شود تا شاهد چنین مسائلی نباشیم.

سوری تاکید کرد: البته هر جامعه ای قانون و مقررات دارد. همچنین جامعه باورهایی دارد که طبیعتاً باید به آن توجه شود. از نظر دینی هم اجازه نداریم با مردم با خشونت رفتار کنیم و اصول امر به معروف و نهی از منکر نیز بیان می کند که با ملایمت و با بیان آرام این کار را انجام دهید.

تاب آوری جامعه پایین آمده است

وی خاطرنشان کرد:جامعه ملتهب است و این رفتارهای نسنجیده نیز ملتهب تر می کند. بنده شخصاً آدم سیاسی نیستم، اما از نظر علمی می گویم جامعه ای که دوران سخت 2-3 ساله اپیدمی کرونا را پشت سر گذاشته تاب آوریش پایین آمده و حساس تر شده و باید با احتیاط بیشتری با آن رفتار کرد؛ حتی کسانی که کرونا می گیرند تا چند ماه بعد از آن آسیب پذیرتر از دیگران هستند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در تهران براساس تحقیقی که انجام داده ایم 49.3درصد کل افرادی که مبتلا به کرونا و بستری شده بودند و حالا به سلامتی بازگشته بودند تا ماه ها از نظر روحی و روانی شکایت داشتند و خانواده های شان با آنها مشکل داشتند. درک این شرایط خیلی مهم است.

سوری گفت: مسائل باید با ظرافت، روشنگری با درک شرایط و نگاه علمی حل شود. بنده یک طرف را حق و طرف دیگر را ناحق نمی دانم؛ البته قاضی نیستم اما به نظرم هم اشتباهاتی از نظر اجرای قوانین و مقررات  داریم و هم آن طرف اشتباهش این است که بالاخره کم طاقت است و صبوری اش کم است.

وی یادآور شد: بنده فکر نمی کنم کسی با اصل ارزش های جامعه مخالفتی داشته باشد؛بلکه با روش های جامعه بیشتر مشکل داریم و این روش ها باید اصلاح شود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط