میلیاردها دلار کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال  -  سالمندان بیشتر هدف قرار دارند
سرویس علم و فناوری - با گسترش ارزهای دیجیتال و ورود آنها به حوزه معاملات، کلاهبرداران بیکار ننشسته و هزینه‌های هنگفت و غیرقابل جبرانی را به خریداران این ارزها تحمیل کرده‌اند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - آی ای، کلاهبرداری ها پدیده تازه ای نیستند و داستان ها درباره آن ها به زمان های بسیار دور بازمی گردد. اما چیزی که تغییر کرده، سهولت در کلاهبرداری است.

کلاهبرداران می توانند با فشار دادن یک دکمه به میلیون ها و حتی میلیاردها نفر دسترسی پیدا کنند. اینترنت و سایر فناوری ها به سادگی قوانین بازی را تغییر داده اند و ارزهای رمزگذاری شده می توانند فرصتی جدید برای جرایم سایبری باشند.

ارزهای دیجیتال در اصل توسط سایفرپانک ها، افرادی که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می دادند، هدایت می شدند. اما آنها برای تسخیر ذهن و جیب مردم عادی و مجرمان در طول همه گیری کرونا گسترش یافتند. زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال مختلف افزایش یافت به جریان اصلی معاملات تبدیل شدند و کلاهبرداران نیز از محبوبیت این رمز ارزها استفاده کردند.

گزارش ژانویه ۲۰۲۲ پلتفرم داده بلاک چین Chainalysis، نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار آمریکا از سرمایه گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال کلاهبرداری شده است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، دو برادر از آفریقای جنوبی موفق شدند ۳.۶ میلیارد دلار از یک پلتفرم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کلاهبرداری کنند. در فوریه ۲۰۲۲، پلیس آمریکا اعلام کرد که زوجی را دستگیر کرده که از یک سیستم ارزهای دیجیتال جعلی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران استفاده می کردند و توانستند ۳.۶ میلیارد دلار کلاهبرداری کنند.

میلیاردها دلار کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال  -  سالمندان بیشتر هدف قرار دارند

دو نوع اصلی کلاهبرداری ارزهای دیجیتال وجود دارد که گروه های مختلف را هدف قرار می دهند.

یکی از این کلاهبرداری ها، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال که تمایل دارند تاجران فعالی باشند را هدف قرار می دهند. این افراد عمدتاً سرمایه گذاران جوان تر، زیر ۳۵ سال هستند که درآمد بالا و تحصیلات خوبی دارند و در زمینه های مهندسی، مالی یا آی تی کار می کنند. در این نوع کلاهبرداری ها، کلاهبرداران سکه ها یا مبادلات جعلی ایجاد می کنند.

مثال این نمونه کلاهبرداری اسکویید است، یک سکه ارز دیجیتال که نام آن از سریال "Squid Game" گرفته شده است. پس از افزایش سرسام آور قیمت این سکه، سازندگان آن به سادگی با پول های کلاهبرداری ناپدید شدند.

یک تغییر در این کلاهبرداری شامل جذب سرمایه گذاران برای خرید یک ارز دیجیتال جدید با وعده های بازدهی زیاد و سریع است. برخلاف کلاهبرداری اسکویید، هیچ سکه ای هرگز صادر نمی شود و سرمایه گذاران دست خالی می مانند. 

بسیاری از عرضه های اولیه سکه جعلی هستند، اما به دلیل ماهیت پیچیده و در حال تکامل این سکه ها و فناوری های جدید، حتی سرمایه گذاران تحصیل کرده و با تجربه نیز می توانند فریب بخورند.

مانند تمام سرمایه گذاری های مالی پرخطر، هرکسی که قصد خرید ارز دیجیتال را دارد، باید توصیه های قدیمی را به کار بگیرد. در مورد اسکویید، یکی از علائم هشدار دهنده این بود که سرمایه گذارانی که سکه ها را خریداری کرده بودند قادر به فروش آنها نبودند.

میلیاردها دلار کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال  -  سالمندان بیشتر هدف قرار دارند

دومین نوع اصلی کلاهبرداری با ارزهای دیجیتال، از روش پرداخت انتقال وجه از قربانیان به کلاهبرداران استفاده می کند. در این نمونه همه افراد با سنین مختلف می توانند هدف قرار بگیرند. این موارد شامل باج افزارها، کلاهبرداری های عاشقانه، موارد جنجالی، طرح های پونزی و موارد مشابه است. کلاهبرداران به سادگی از ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال برای پنهان کردن هویت خود و فرار از عواقب آن استفاده می کنند.

در گذشته ی نه چندان دور، کلاهبرداران برای دریافت پول درخواست حواله های سیمی یا کارت های هدیه می کردند، زیرا برگشت ناپذیر، ناشناس و غیرقابل ردیابی بودند. با این حال، چنین روش های پرداختی به قربانیان را به پای خودپردازها می کشد، جایی که ممکن است با شخص دیگری روبرو شوند که می تواند در روند کلاهبرداری دخالت کرده و آنها را متوقف کند.

اکنون بیت کوین به رایج ترین ارز درخواستی در پرونده های باج افزار تبدیل شده و نزدیک به ۹۸ درصد کلاهبرداران این ارز را درخواست می کنند. به گفته مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا، کلاهبرداران اغلب از افراد درخواست می کنند که باج را به صورت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پرداخت کنند.

لزوم آموزش در حوزه ارزهای دیجیتال

در زمینه بهره برداری مالی نیز به دلیل آسیب پذیری بالای سالمندان، کار بیشتری برای مطالعه و آموزش به سالمندان قربانی کلاهبرداری انجام شده است. تحقیقات ویژگی های مشترکی را نشان می دهد که باعث شده فرد در برابر درخواست های کلاهبرداری آسیب پذیر باشد. این ویژگی ها شامل تفاوت در توانایی شناختی، تحصیلات، ریسک پذیری و خودکنترلی هستند.

البته، افراد جوان تر نیز می توانند آسیب پذیر باشند و در واقع قربانی نیز می شوند. نیاز آشکاری به گسترش کمپین های آموزشی وجود دارد تا همه گروه های سنی، از جمله سرمایه گذاران جوان، تحصیل کرده و ثروتمند را نیز شامل شود.

کارشناسان معتقدند که مقامات  کشورها باید برای توسعه روش های جدید حفاظتی گام بردارند. به عنوان مثال، مقرراتی که در حال حاضر برای مشاوره مالی و محصولات اعمال می شود، می تواند به محیط ارزهای دیجیتال نیز تعمیم داده شود. دانشمندان داده همچنین باید فعالیت های جعلی را بهتر ردیابی کنند.

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال برای قربانیان سخت هستند، زیرا احتمال بازیابی وجوه از دست رفته نزدیک به صفر است. در حال حاضر، هیچ نظارتی روی ارزهای دیجیتال وجود ندارد و لزوم نظارت و پیگیری بر آنها احساس می شود.

منبع : خبرگزاری فارس