چاپ قطعات هواپیما  -  پرینترهای 3 بعدی در خدمت توسعه تولید قرار می گیرند
سرویس علم و فناوری - کمپانی‌های بوئینگ و نورتروپ به طرح برنامه تولید پیشرفته که با حمایت دولت آمریکا به اجرا در خواهد آمد، پیوستند. بر اساس این طرح استفاده از چاپگر ۳ بعدی و سایر فناوری‌های تولیدی برای حمایت از تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان کوچک‌تر قطعات مورد نیاز کارخانه‌های بزرگ در آمریکا افزایش خواهد یافت.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و رویترز، برنامه «تولید پیشرفته» با نام کامل «تولید افزایشی به پیش» (Additive Manufacturing Forward)، توسط سازمان غیر انتفاعی علوم کاربردی و تحقیقات تکنولوژیک آمریکا (ASTRO America) طراحی و سازماندهی شده است. این برنامه که توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه مه سال جاری رونمایی شده بود، به دنبال آن است که تولید کنندگان را تشویق به استفاده بیشتر از فناوری های «تولید افزایشی» (additive manufacturing) کند.
 

چاپ قطعات هواپیما  -  پرینترهای 3 بعدی در خدمت توسعه تولید قرار می گیرند


در این تکنولوژی استفاده از چاپگرهای ۳ بعدی، زمینه را برای ساخت اشکال پیچیده در لایه هایی از ذرات پلاستک یا فلز، فراهم می کند. استفاده از این فناوری می تواند زمان تولید قطعات را به شدت کاهش دهد و هزینه تولید قطعات را تا ۹۰ درصد پائین بیاورد. علاوه بر این استفاده از چنین شیوه های نوآورانه و فناورانه می تواند مصرف انرژی را تا نصف کاهش دهد.
دولت بایدن به این تکنولوژی به عنوان ابداعی نگاه می کند که می تواند باعث شکوفایی تولید کنندگان و  تامین کنندگان خرد قطعات منجر و در نهایت ایجاد شغل های بیشتر شود.  
نیل اورینگر رئیس «آسترو آمریکا» درباره، هدف اجرای برنامه «تولید پیشرفته» می گوید: بحران تامین کالا تنها در ارتباط با بنادر و نیاز به ساخت بنادر جدید نیست. برای حل این بحران باید قطعات مورد نیاز را در کارگاه ها و کارخانه های کوچک در همین آمریکا تولید کرد.  

کمپانی های «هواپیمایی جی ای»، «انرژی زیمنس»، «فناوری های رایتئون»، «هانی ول» و «لاکیهد مارتین» پیش از کمپانی هلای بوئینگ و نورتروپ به «برنامه تولید پیشرفته» پیوسته اند.
در چارچوب «برنامه تولید پیشرفته»، تولید کنندگان بزرگ متعهد شده اند قطعات اضافی تولید شده توسط تولید کنندگان کوچکتر را خریداری کنند. تجربه کارگران قطعات راه آهن در زمینه کار با تکنولوژی های افزایشی، می تواند در این زمینه راهگشا باشد و این کارگران می توانند در سایر زمینه ها ازنظر فنی به سایر تولید کنندگان و تامین کنندگان خرد قطعه، در آمریکا کمک کنند.

در همین راستا کمپانی های بوئینگ و نورتروپ گرونمن، درصدد هستند با استفاده از تکنولوژی «تولید افزایشی» تعداد کارخانه ها و کارگاه های تامین کننده قطعات مورد نیاز برای هواپیماهای خود را افزایش دهند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط