تنفس در سیاره سرخ  -  با این روش می شود در مریخ اکسیژن تولید کرد
سرویس علم و فناوری - طرح BOLD برای ایجاد اکسیژن در مریخ با استفاده از راکتورهای پلاسما مورد آزمایش قرار گرفته است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و روزنامه سان، توسعه سیستم هایی برای ایجاد منابعی که حیات را با استفاده از آنچه در خارج از جهان در دسترس است، حفظ می کنند، یک جزء کلیدی برای امکان پذیر ساختن اکتشاف در اعماق فضا به حساب می آید

در دهه آینده و در راستای اکتشاف فضا، شاهد انبوهی از پروژه های بلندپروازانه ای خواهیم بود که حضور انسان ها در نقاط مختلف منظومه شمسی را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

اما در مریخ، هوا شامل بیش از ۹۶ درصد دی اکسید کربن و کمتر از یک درصد اکسیژن است. اگر انسان بخواهد ردپایی ماندگار در سیاره سرخ ایجاد کند، برای زنده ماندن به یک سیستم کارآمد برای تولید اکسیژن نیاز دارد.

به همین منظور یک تیم بین المللی از محققان با استفاده از راکتورهای پلاسما که نتایجش در مجله فیزیک کاربردی منتشر شده است، رویکردی برای ایجاد اکسیژن در مریخ ایجاد کرده اند.

نمونه اولیه، از یک پرتو باردار از الکترون ها برای تقسیم دی اکسید کربن به مونوکسید کربن و پلاسماهای اکسیژن استفاده می کند.

در شرایط آزمایشگاهی به منظور شبیه سازی محیط مریخ، راکتور پلاسما حدود ۱۴ گرم اکسیژن در ساعت تولید می کند. این تنها روشِ در حال توسعه برای ایجاد هوای قابل تنفس در مریخ نیست.

مهندسان ناسا آزمایش استفاده از منابع اکسیژن در محل مریخ (MOXIE) را ایجاد کردند که می تواند پس از گرم کردن و فشرده کردن هوا، اکسیژن را در جو دی اکسید کربن مریخ ایجاد کند.

MOXIE در حال حاضر در مریخ است و به مریخ نورد استقامت بسته شده و اکسیژن استخراج می کند.

این مطالعه می گوید که یک سیستم پلاسما در مقیاس کامل می تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از MOXIE اکسیژن تولید کند و نیازی به گرم کردن یا فشرده کردن هوا نیز ندارد.

مایکل هچت، محقق اصلی MOXIE، به وب سایت ساینس گفت: «تکنیک پلاسما هیچ اشکالی ندارد به جز اینکه [از MOXIE] بلوغ بسیار کمتری دارد.

پروژه پلاسما می تواند در زمین نیز کاربرد داشته باشد. واسکو گوئرا سرپرست این مطالعه می گوید: «در این رویکرد، دی اکسید کربن به عنوان یک آلاینده در نظر گرفته نمی شود، بلکه به عنوان یک ماده خام برای تبدیل به مواد شیمیایی با ارزش افزوده و سوخت سبز در نظر گرفته شده است.»

این امر در پرداختن به تغییرات آب و هوایی کلیدی است، زیرا هر فناوری که دی اکسید کربن را برای استفاده بیشتر بازیافت می کند، به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک خواهد کرد.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس علم و فناوری