آمریکا می گوید روسیه برای اولین بار در بیش از یک قرن در بدهی هایش نکول کرده است
سرویس بین الملل - کاخ سفید می‌گوید روسیه برای نخستین بار در بیش از یک قرن اخیر در پرداخت بدهی‌های بین‌المللی‌اش نکول (تاخیر) کرده است، اما روسیه این ادعا را رد می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز کرملین که بول لازم برای پرداخت این بدهی ها را با توجه درآمدهای نفت و گازش دارد، فورا ادعاهای آمریکا در این باره را رد کرد و غرب را متهم کرد که دارد روسیه وارد یک نکول مصنوعی می کند.

در ساعات اولیه روز دوشنبه، برخی از دارندگان اوراق قرضه بین المللی روسیه گفتند به دنبال انقضای یک ضرب الاجل مهم در روز یکشنبه هنوز بهره دیرکرد را دریافت نکرده اند.

روسیه از هنگام شروع جنگ در اوکراین در پرداخت بهره ۴۰ میلیارد اوراق قرضه بین المللی اش دچار اشکال شده است.

یک مقام آمریکایی در حاشیه اجلاس گروه هفت در آلمان گفت: «اخبار امروز صبح درباره نکول روسیه، برای نخستین بار در بیش از یک قرن، نشان می دهد که تحریم هایی که آمریکا به همراه متحدان و شرکایش وضع کرده است، چقدر قوی بوده اند و چه اثر شدیدی بر اقتصاد روسیه گذاشته اند.»

تلاش های روسیه برای اجتناب از این نخستین نکول عمده در اوراق قرضه بین المللی اش از زمان انقلاب بلشویکی در بیش از یک قرن پیش، در اواخر ماه مه (اوائل خرداد) به مانع برخورد کرد، هنگامی که اقدام «دفتر کنترل سرمایه های خارجی» (اُفک) وزارت خزانه داری آمریکا عملا مانع پرداخت های بین المللی روسیه شد.

این نکول صوری عمدتا نمادین خواهد بود، چرا که روسیه در حال حاضر نمی تواند وام بین المللی بگیرد و با توجه درآمد فراوان صادرات نفت و گاز نیازی هم به آن ندارد. اما انگ ناشی از آن احتمالا هزینه های قرض کردن در آینده را برای روسیه بالا خواهد برد.

پرداخت های دچار تاخیر شده ۱۰۰ میلیون دلار مربوط به بهره دو رشته اوراق قرضه بین المللی هستند که یکی از آنها عمدتا به صورت دلار آمریکا و دیگری به صورت یورو است، که قرار بود روسیه در ۲۷ مه آنها را بپردازد. این پرداخت ها یک دوره مهلت ۳۰ روزه داشته اند که یکشنبه این هفته منقضی شد.

وزیر دارایی روسیه می گوید این پرداخت ها به صورت یورو و دلار به حساب «ودیعه تسویه ملی» (NSD) این کشور فرستاده و به تعهداتش عمل کرد هاست.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این باره به خبرنگاران گفت در واقع شرکت خدمات مالی یوروکلیر به علت تحریم های کشورهای غربی مانع پرداخت این پول شده است.

او گفت؛ «این حقیقت که یوروکلیر این پول را نگهداشته است و و آن را به گیرندگان نمی دهد، مشکل ما نیست. مطلقا دلیلی وجود ندارد که چنین وضعیتی را نکول بدهی بنامیم.»

شماری از دارندگان تایوانی این اوراق قرضه گفته اند روز دوشنبه بهره هایشان را دریافت نکرده اند.

با توجه به اینکه ضرب الاجل دقیقی برای این پرداخت ها معین نشده است، وکلا می گویند روسیه ممکن است تا پایان روز تجاری بعدی برای پرداخت بهره به این دارندگان اوراق قرضه وقت داشته باشند.

سازمان های اعتبارسنجی کشورها معمولا در واکنش به نکول بدهی ها رتبه اعتبار کشورها را پایین می آورند، اما این موضوع درباره روسیه صدق نمی کند، چرا که این سازمان ها دیگر این کشور را رتبه بندی نمی کنند.

منبع : همشهری آنلاین