واکنش آمریکا به همکاری نظامی ترکیه و روسیه؛ از مسکو دوری کنید
سرویس بین الملل - سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران به همکاری جدید مسکو-آنکارا درباره اس-400هشدار داد و به جهان گفت از مسکو دوری کنید.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برخلاف برخی گزارش ها، حاضر نشد برای ترکیه که قرار است دومین محموله سامانه پدافند هوایی «اس-۴۰۰» روسیه را دریافت کند، اقدامات تنبیهی بیشتری تعریف کند.

بر اساس این گزارش، ترکیه در ابتدا، در سال ۲۰۱۷، علی رغم هشدارهای جدی آمریکا، سامانه اس-۴۰۰ از روسیه خریداری کرد و روابط خود را با ایالات متحده وارد یک بحران کرد و در نتیجه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ترکیه را از برنامه جنگنده آمریکایی «اف-۳۵» اخراج کرد. سپس سازمان صنعت دفاعی، آنکارا و رهبران این کشور را تحریم کرد و واشنگتن نگران بود که سامانه راداری قدرتمند اس-۴۰۰ روسیه به مسکو اجازه جاسوسی از جنگنده پیشرفته آمریکایی اف-۳۵ را می دهد.

اما این بار، واکنش روز سه شنبه آمریکا تقریباً سکوت بود و «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری، از ترکیه خواست که تعامل بیشتری با بخش دفاعی روسیه نداشته باشد.

وی در این خصوص گفت: «نکته این است که ما به طور مداوم از سراسر جهان می خواهیم که توقف جنگ وحشیانه و غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین بسیار حیاتی است و بیش تر از هر زمان دیگری واجب است که از تعامل با بخش دفاعی روسیه خودداری کنیم».

پرایس ادامه داد: «ما باید منتظر بمانیم ببینیم چه می شود اما از هرگونه تحولی در این خصوص آگاهی نداریم». وی حاضر نشد بگوید که آیا خرید جدید اس-۴۰۰ از سوی ترکیه موجب می شود دولت بایدن در طرح خود برای فروش جنگنده های اف ۱۶ آمریکا به این کشور تجدیدنظر می کند یا خیر.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط