عدم  حضور ارمنستان در رزمایش منطقه ای از بیم درگیری با باکو
سرویس بین الملل - رسانه‌‌ها از تصمیم وزارت دفاع ارمنستان برای مشارکت نکردن در رزمایش سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان به دلیل احتمال درگیری با جمهوری آذربایجان خبر دادند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - منابع رسانه ای از تصمیم وزارت دفاع ارمنستان در عدم حضور در رزمایش «سازمان پیمان امنیت جمعی» به دلیل تنش مرزی با جمهوری آذربایجان و احتمال درگیری با این کشور خبر دادند.

به گزارش وبگاه «رادیو اروپای آزاد» وزارت دفاع  ارمنستان با استناد به تنش ها در امتداد مرز خود با جمهوری آذربایجان، تصمیم گرفته است در رزمایش نظامی سازمان پیمان امنیت جمعی که از روز دوشنبه در قزاقستان شروع شده، شرکت نکند.

ارمنستان این تصمیم را به اطلاع وزارت دفاع قزاقستان رسانده است. دراین رزمایش دو هفته ای نیروهای واکنش سریع روسیه، قزاقستان و دیگر اعضای این سازمان حضور دارند و طی آن واکنش هماهنگ به درگیری نظامی با دشمن فرضی تمرین خواهد شد.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که تصمیم برای عدم اعزام نیروهای ارمنستان به این رزمایش با توجه به وضعیت در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان که در نتیجه تجاوز باکو ایجاد شده، گرفته شده است. این وزارتخانه از تعیین شرح وظایفی  برای نیروهای مسلح ارمنستان در شرایط کنونی تنش زا در مرز با جمهوری آذربایجان خبر داده است.

ارمنستان تنها چند ساعت پس از تازه ترین درگیری با نیروهای جمهوری آذربایجان، از سازمان پیمان امنیت جمعی درخواست کمک نظامی کرد.

به دنبال این درخواست کمک، سازمان پیمان امنیت جمعی که مقر آن در مسکو پایتخت روسیه قرار دارد، با انتشار بیانیه ای «توسل به زور» در مناطق مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان را محکوم کرد. این سازمان اعلام کرد که کار بر روی استفاده از ساز و کار برای حل و فصل وضعیت در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان را شروع کرده است. 

«آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ارمنستان در ملاقات با « استانیسلاو زاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی و هیات همراه گفت که نیروهای جمهموری آذربایجان باید فورا از اراضی ارمنستان اشغالی خارج شوند و ارمنستان از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت خود با تمام امکانات دفاع خواهد کرد. .

رئیس جمهوری آذربایجان  به تازگی در  مراسمی در شهر«لاچین»  گفت که اگر ارمنستان حرف شنوی داشت، احتمالا جنگ دوم قره باغ رخ نمی داد.

 «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان پس از برافراشتن پرچم جمهوری آذربایجان در شهر «لاچین» گفت که اگر ارمنستان به حرف ما گوش می داد، به طور محتمل جنگ دوم قره باغ رخ نمی داد.

الهام علی اف افزود که که ارمنستان هیچ دلیلی برای متهم کردن جمهوری آذربایجان به ورود به خاک خود ندارد وهیچگونه  تماس، بیانیه و هیچ ابتکاری مانع ما نمی شود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط