افشاگری مجله آلمانی از کمک های سازمان جاسوسی برلین به اوکراین
سرویس بین الملل - یک مجله آلمانی از کمک‌های سرویس اطلاعات آلمان به کی‌یف در دوران جنگ خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - آرتی، مجله Zeit آلمان فاش کرد که سرویس اطلاعات خارجی آلمان ، ماه ها تصاویر ماهواره ای، داده های شنود تلفنی و رادیویی را به کی یف ارسال کرده است، در حالی که برلین رسماً اعلام کرده که طرف هیچ گروهی در این درگیری نیست.

Zeit نوشت: این اطلاعات «می تواند در برنامه ریزی جنگ گنجانده شود و به ارتش اوکراین برای ارزیابی اثربخشی رزمی و روحیه واحدهای روسی یا بررسی مواضع آنها کمک کند» و آن را به عنوان کمک آلمان به ایجاد «نقطه عطف» در میدان نبرد توصیف کرد.

این مجله همچنین فاش کرد که جاسوسان آلمانی در جریان حمله به عراق در سال 2003، مقداری اطلاعات را از بغداد به آمریکا داده اند. برلین رسماً به اشتراک گذاشتن اطلاعات با واشنگتن در جریان درگیری های عراق و افغانستان را رد کرده است.

اما این بار جاسوسان به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که «وضعیت استثنایی تاریخی» کمک به اوکراینی ها را الزامی می کند.

این مجله نوشت که برونو کال، رئیس سرویس اطلاعات خارجی آلمان با همتای اوکراینی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ در ماه فوریه ملاقات کرده و در زمان آغاز "حمله" روسیه در کی یف بود. دولت آلمان سیاست عدم اظهار نظر در مورد مسائل اطلاعاتی را دارد و اولاف شولتس، صدراعظم همچنان اصرار دارد که برلین طرف درگیری نیست.

سازمان اطلاعات آلمان صرفاً برای حفظ امنیت، در ماه مه یک تحلیل حقوقی را سفارش داد و وکلای آن گفتند که به اشتراک گذاشتن اطلاعات به این معنا نیست که آلمان طبق قوانین بین الملل طرف جنگ بوده است.

بر اساس گزارش Zeit، سوال این است که آیا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به نظرات حقوقی وکلای آلمانی اهمیت می دهد یا خیر. منابع این مجله استدلال کردند که "بقای اوکراین در خطر است" و "پوتین تنها بر اساس ملاحظات استراتژیک تصمیم می گیرد چه زمانی غرب را مقصر بداند." سایر کشورهای ناتو، مانند ایالات متحده و بریتانیا، به اوکراین کمک می کنند «خیلی تهاجمی تر» و «اطلاعاتی فوری را که می تواند برای هدف گیری پویا استفاده شود» ارائه می کنند. در حالی که آمریکایی ها در ابتدا تمایلی به ارائه داده های «گرانول» به اوکراین نداشتند، این محدودیت «چند ماه پیش» برداشته شد.

در ماه مه، واشنگتن پست گزارشی در مورد "قوانین" ایالات متحده برای اشتراک گذاری اطلاعات منتشر کرد، و توضیح داد که چگونه جاسوسان آمریکایی اطلاعاتی را که از نظر فنی از تعریف آنها از "هدف گیری" متوقف شده بود، در اختیار اوکراین قرار می دهند و در نتیجه مطمئن می شوند که ایالات متحده مسئول هرگونه حمله اوکراین در داخل روسیه نیست.

جاسوسان آلمانی به این مجله گفته اند، کرملین ترجیح داده که به خاطر دادن "مختصات دقیق تر هدف" توسط آمریکایی ها به اوکراین سر و صدا نکند.

به گفته این مجله، این اطلاعات آمریکا بود که غرق شدن کشتی رزمی روسیه در ماه آوریل و کشته شدن چندین ژنرال روسی را ممکن کرد، هرچند کاخ سفید رسما آن را رد کرده است. پوتین می داند که نقش سرویس های اطلاعاتی چیست. صدراعظم و سرویس اطلاعاتی آلمان فقط نمی خواهند در مورد آن به طور علنی صحبت کنند. علاوه بر این، روسیه از مدت ها قبل از این موضوع مطلع بوده است، زیرا ارتش اوکراین «پر از خبرچین های روسی» است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط