تحلیل نیوزویک از احتمال توسل روسیه به راهبردی جدید در جنگ اوکراین
سرویس بین الملل - یک نشریه آمریکایی نوشته رئیس‌جمهور روسیه ممکن است به راهبردی جدید در اوکراین متوسل شود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - پایگاه خبری-تحلیلی نیوزویک در تحلیلی ایده گروهی از ناظران درباره اینکه روسیه در حال شکست در جنگ اوکراین است را رد کرده و نوشته مسکو در حال چرخش به سمت یک راهبرد جنگی «جدید و وحشتناک» است.

نیوزویک نوشته کسانی که بر پایه پیروزی های نظامی اخیر اوکراین گمان می کنند کی یف ممکن است در جنگ پیروز شود اطلاعی از تفکرات «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه ندارند.

در این تحلیل آمده است: «این افراد اطلاعی از تفکرات پوتین، تاب آوری او در خصوص ریسک های بالا و تمایلش برای ایجاد آشوب جهت پیروزی در میدان های جنگی خطیر ندارند.»

نگارنده نوشته مزیت هایی که تا کنون اوکراین به کمک آمریکا به دست آورده موجب عقب نشینی روسیه نخواهد شد بلکه موجب خواهد شد این کشور به سمت یک راهبرد جدید روی بیاورد.

این تحلیل تصریح می کند: «انرژی همیشه یکی از بهترین سلاح های پوتین بوده و اوپک پلاس به تازگی با اعلام اینکه قصد دارد در بحبوحه افزایش تورم در منطقه یورو و آمریکا بیشترین کاهش را در تولید از سال ۲۰۲۰ انجام دهد، هدیه بزرگی به روسیه داده است.»

مطابق این تحلیل، چنانچه قیمت نفت به ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه برسد روسیه به درآمد روزانه ۱ میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد. این موضوع موجب خواهد شد پوتین با تأمین بودجه های لازم برای جنگ، سلاح انرژی خودش را همزمان با نزدیک شدن زمستان به سمت اروپا نشانه بگیرد.

نیوزویک نوشته است: «همه اینها به معنی آن است که پوتین عقب نشینی نمی کند بلکه در حال تجدید قوا است.»

ولادیمیر پوتین زمانی گفته است: «اگر می خواهد پیروز میدان باشید باید در هر مبارزه طوری تا آخر بجنگید که گویی در آخرین مبارزه سرنوشت ساز حضور دارید. باید فرض کنید عقب گردی در کار نیست.»

تفکرات پوتین همیشه همین طور بوده و این راهبرد او از زمان آغاز درگیری در اوکراین بوده است.

نیوزویک نوشته پیروزی های اوکراین در میدان جنگ موجب نخواهد شد پوتین جنگ را به پایان برساند بلکه موجب خواهد شد او از جنگ متعارف فاصله بگیرد. حال سوال اینجاست که او به چه راهبردی متوسل خواهد شد؟

مطابق این تحلیل، راهبردشناسان روسیه از مدت ها پیش تمرکزشان را روی تاکتیک های جنگ نسل جدید قرار داده اند. از جمله این تاکتیک ها، راهبردی موسوم به «عملیات راهبردی برای غلبه بر زیرساخت های حساس دشمن (SOPKVOP) است که اولویت آن، اهداف غیرنظامی در کنار اهداف نظامی است. هدف این راهبرد، از بین بردن اراده مردم یک جامعه برای ادامه جنگ است.

نیوزویک نوشته روس ها بر این باورند که جوامع غربی آستانه تحمل پایینی برای روبرو شدن با ناملایمات و سختی ها دارند و بنابراین، در چنین شرایطی دولت هایشان را برای اتمام جنگ تحت فشار قرار خواهند داد. نیوزویک نوشته است: «باید انتظار داشته باشیم روسیه با حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی در اروپا و آمریکا ما را متقاعد کند از حمایت از اوکراین دست بکشیم.»

رسانه آمریکایی مدعی شده روسیه از مدت ها پیش به مطالعه در این خصوص پرداخته و آسیب پذیری های کشورهای غربی را از این لحاظ شناسایی کرده است.

مارس گذشته، وزارت دادگستری آمریکا چهار عامل دستگاه های اطلاعاتی روسیه را متهم کرد که از سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ دو عملیات هکری گسترده در سطح جهان را هدایت کرده اند. هدف کلیدی این برنامه مخفیانه، بخش انرژی جهان بود.

نیوزویک نوشته روس ها به بررسی هایی پرداخته بودند تا بتوانند سامانه های رایانه ای را در هر زمانی که خودشان انتخاب می کنند از کار بیندازند. در آن عملیات هکری، هزاران رایانه در صدها شرکت و سازمان در ۱۳۵ کشور مختلف هدف قرار گرفته بود. 

نیوزویک نوشته روسیه سابقه انجام چنین عملیاتی را دارد و در سال ۲۰۱۵ توانسته با قطع موقت شبکه برق در اوکراین، برق ۲۵۰ هزار نفر را از کار بیندازد. این اتفاق ممکن است باز هم تکرار شود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس بین الملل