بایدن: خطر (آخرالزمان) هسته ای در بالاترین حد پس از بحران کوبا در 1962 است
سرویس بین الملل - جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به سخنان مقامات روسیه درباره احتمال استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در جنگ اوکراین گفت خطر آخرالزمان هسته‌ای در بالاترین حد پس از بحران موشکی کوبا در ۱۹۶۲ است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - آسوشیتدپرس بایدن که روز پنجشنبه در سخنانی یک مراسم گردآوری پول برای کمیته انتخابات سنای حزب دموکرات در نیویورک گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه «هنگامی که از استفاده از سلاح های تاکتیکی یا سلاح های بیولوژیکی و شیمیایی سخن می گوید، شوخی نمی کند»

بایدن افزود: «ما از هنگام ریاست جمهوری کندی و بحران موشکی کوبا با چنین چشم اندازی از آخرالزمان روبرو نبوده ایم.»

بایدن همچنین دکترین هسته ای روسیه را به چالش کشید و هشدار داد که استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی کم شدت به سرعت از کنترل خارج می شود و به نابودی جهانی می انجامد.

سلاح های هسته ای تاکتیکی سلاح های هسته ای هستند که نسبت به بمب های بزرگ هسته ای که می توانند شهرهای بزرگ را تخریب کنند، قدرت کمتری دارند و در میدان های نبرد برای مقاصد تاکتیکی به کار می روند. چنین سلاح هایی ممکن است از هواپیما به زمین پرتاب شوند، با موشک از زمین، کشتی یا زیردریایی شلیک شوند یا نیروهای زمینی آنها را منفجر کنند.

گرچه روسیه دارای نیروهای هسته ای متخصص تعلیم دیده برای جنگیدن در چنین میدان نبرد «آخرالزمانی» است، روشن نیست که نیروهای عادی ارتشی چگونه می توانند با این شرایط کنار بیایند.

مقامات آمریکایی ماه هاست که درباره این چشم انداز هشدار داده اند که روسیه که در میدان جنگ در اوکراین با موانعی استراتژیک روبرو شده است، ممکن است دست به استفاده از سلاح های کشتار جمعی بزند. در عین حال این مقامات می گویند تغییری در نیروهای هسته ای روسیه مشاهده نشده است که ضرورت تغییر در وضعیت هشدار نیروهای هسته ای آمریکا را ضروری کند.

مقامات غربی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و مقامات ناتو درباره پیامدهای استفاده روسیه از سلاح های هسته ای هشدار داده اند. دریاسالار هلندی راب بوئر، رئیس کمیته نظامی ناتو روز چهارشنبه در اجلاس امنیتی ورشو گفت: «این پاسخ چنان خواهد بود که روسیه را از عملی که انجام داده است، پشیمان کند.»

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط