لبنان اولین مورد بیماری وبا از سال 1993 را گزارش کرد

لبنان اولین مورد بیماری وبا از سال 1993 را گزارش کرد

۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر موقت بهداشت لبنان روز پنجشنبه اعلام کرد این کشور نخستین مورد بیماری وبا از سال ۱۹۹۳ را که احتمال ناشی از انتشار وبا از کشور همسایه‌اش سوریه است، ثبت کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز فراس الابیض، وزیر بهداشت لبنان گفت این مورد وبا در ۵ اکتبر (۱۳ مهر) در منطقه روستایی آکار در شمال لبنان ثبت شده است و بیماری که تبعه سوریه است، تحت درمان و در وضعیت پایداری است.

شیوع وبا که در سوریه تاکنون جان چندین نفر را گرفته  و به خطری در خطوط مقدم جنگ ۱۱ ساله این کشور بدل شده است، نگرانی درباره انتشار آن به ارودگاه های پرازدحام آوارگان را برانگیخته است که فاقد آب جاری و سیستم فاضلاب بهداشتی هستند.

شیوع این بیماری منتقل شونده از طریق آب در ابتدا به آب آلوده در نزدیکی رودخانه فرات که سوریه را به دو بخش تقسیم می کند، مربوط شد، اما سپس به سراسر این کشور انتشار یافت و هزاران مورد تاییدشده وبا یا مظنون به وبا گزارش شده است.

زیرساخت های آب در لبنان نیز به حال خود رها شده اند و نظام مراقبت بهداشتی نیز در نتیجه بحران مالی سه ساله و انفجار در بندر بیروت که زیرساخت بالینی در پایتخت را ویران کرد، به شدت آسیب دیده است.

ابیض گفت با وجود کمک های انسان دوستانه از جانب کشورهای اهداکننده نظام مراقبت بهداشتی لبنان نمی تواند از پس شیوعی گسترده برآید.

او گفت: «ما پیامی کاملا واضح داریم که نظام مراقبت بهداشتی لبنان نیاز به کمک برای تقویت دارد...و گرنه نمی تواند از  پس این بحران برآید.»

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط