رصد زیردریایی های یونان با میکروفون های زیر آبی توسط ترکیه
سرویس بین الملل - رسانه‌های یونانی مدعی شدند که ترکیه قصد دارد تحرکات زیردریایی‌های یونان در دریای اژه و مدیترانه را با میکیروفون‌های زیردریایی رصد کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - رسانه های یونانی روز جمعه مدعی شدند که ترکیه قصد دارد تحرکات زیردریایی های یونان در دریای اژه را با میکروفون های زیرآبی رصد کند.

بنابر ادعای روزنامه «گریک ریپورتر» ترکیه قصد دارد میکروفون های زیرآبی را برای رصد حرکت زیردریایی های یونانی در دریای اژه و شرق  مدیترانه نصب کند. این میکروفون ها در قالب سیستم «سونوبویو» توسط پهپادهای ترکیه به دریا انداخته می شوند. هدف این میکروفون ها شناسایی زیردریایی های یونانی است

دستگاه  «سونوبویو» از هوا به دریا انداخته می شود و در زمینه جنگ ضد زیردریایی یا تحقیقات آکوستیک زیر آب مورد استفاده قرار می گیرد. مدت زمان کارکرد این دستگاه بین ۶ تا ۸ ساعت است. این سیستم امواج رادیویی که در آب شنیده می شود را به سطح می فرستد و همزمان تجزیه و تحلیل صوتی را انجام می دهد.

«عمر ییلدیز» از مقام های حوزه دفاعی ترکیه گفته که پهپادهای ترکیه اکنون دارای قابلیت هایی برای پرتاب و گوش دادن به سیستم سونوبو هستند.

یلدیز گفت: «میکروفون هایی که در آب می گذاریم آنچه را که می شنوند تجزیه و تحلیل می کنند. در نتیجه این تحلیل ها اطلاعاتی مانند وجود یا نبودن زیردریایی و موقعیت آن به دست می آید.»

یونان و ترکیه در زمینه نظامی به شدت با هم رقابت دارند و یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. ارتش یونان به شدت در حال توسعه و تقویت خود است و حتی سفارش خرید جنگنده های «اف-۳۵» را هم به آمریکا داده و در صورت دریافت آن ها ناوگان نیروی هوایی ترکیه به شدت از رقیب همیشگی   خود عقب می افتد. یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی سفارش داده است

دو کشور همچنین در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان با هم اختلاف دارند.  ترکیه در ماه های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس» باید غیرنظامی شوند.

چندی قبل وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که رادارهای سامانه دفاع هوایی «اس-۳۰۰» یونان بر جنگنده های  ترکیه حین پرواز بر فراز دریای اژه قفل کردند.

وزیر دفاع یونان  به تازگی گفت که یونان حق دارد هرگونه تدابیر دفاعی را برای حفاظت از شرقی ترین جزایر خود اتخاذ کند.

 «نیکولاوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان در سخنانی پس از رژه نظامی «روز استقلال قبرس» گفت که رفتار بی ثبات کننده ترکیه امنیت در منطقه مدیترانه شرقی را تضعیف می کند. پاناگیوتوپولوس درخواست های ترکیه برای غیرنظامی کردن جزایر یونان را رد کرد و گفت، انگار ما حق نداریم اقدامات دفاعی برابر آنها انجام دهیم

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس بین الملل