تلاش اعضای کنگره برای تنبیه عربستان و امارات

تلاش اعضای کنگره برای تنبیه عربستان و امارات

۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - درحالی که رئیس جمهوری آمریکا در تکاپوی یافتن پاسخ مناسب به تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت است، شماری از اعضای کنگره این کشور خواستار کاهش فروش تسلیحات و خارج کردن نیروها و تجهیزات واشنگتن از عربستان و امارات شده‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - به نوشته روزنامه القدس العربی، سناتور کریس مورفی، رئیس کمیته فرعی روابط خارجی خاورمیانه سنا در گفت وگو با CNBC اظهار کرد: من فکر می کنم زمان ارزیابی مجدد همه جانبه ائتلاف آمریکا با عربستان سعودی فرا رسیده است.

همزمان سه نماینده حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا نیز پنجشنبه پیش نویس قانونی را برای برچیدن دارایی های نظامی مهم آمریکا مستقر در عربستان سعودی و امارات ارائه کردند.

این نمایندگان در بیانیه مشترکی اعلام کردند: عربستان سعودی و امارات از مدت ها قبل به حضور نظامی آمریکا در خلیج (فارس) برای حفاظت از امنیت و میادین نفتی خود متکی بوده اند و به دنبال حمایت آنها (ریاض و ابوظبی) از تصمیم اوپک پلاس، دلیلی وجود ندارد که نیروها و پیمانکاران آمریکایی به ارائه این خدمات به کشورهایی ادامه دهند که فعالانه علیه ما فعالیت می کنند.

در این بیانیه آمده است: اگر عربستان و امارات می خواهند به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه کمک کنند، باید از او توقع داشته باشند که از آنها دفاع کند و این تصمیم نقطه تحولی در روابط ما با شریکان حوزه خلیج (فارس) است.

این نمایندگان آمریکا در ادامه تاکید کردند: اگر عربستان و امارات می خواهند روابط خوبی با آمریکا داشته باشند که مدت ها برای آنها مفید بوده است، باید تمایل بیشتری برای همکاری با ما، نه علیه ما، برای پیشبرد آنچه که اکنون هدف امنیت ملی ما یعنی شکست «تجاوز» روسیه به اوکراین است، نشان دهند.

اوپک پلاس روز چهارشنبه با کاهش قابل توجه تولید نفت موافقت کرد. این تصمیم عرضه را در بازاری که هم اکنون نیز دچار محدودیت است محدودتر کرده و احتمالا، قیمتهای بنزین را درست پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر بالاتر می برد.

بایدن در کاخ سفید در خصوص تصمیم اوپک به خبرنگاران گفت: ما در حال بررسی جایگزینهایی هستیم که می توانیم داشته باشیم. گزینه های زیادی وجود دارند اما هنوز تصمیممان را نگرفته ایم.

بایدن هفته جاری از دولت خود و کنگره خواست راه هایی را برای افزایش تولید انرژی آمریکا و کاهش کنترل اوپک بر قیمت های انرژی بررسی کنند. بعضی از گزینه های وی، شامل برداشت نفت بیشتر از ذخایر نفت استراتژیک یا بررسی محدودیت صادرات انرژی از سوی شرکت های آمریکایی است.

بایدن در ژوئیه به عربستان سعودی رفت اما این سفر بدون توافق برای کمک گروه اوپک پلاس برای کاهش قیمت های بنزین بود که یک مشکل سیاسی مهم برای بایدن در آمریکا مانده است. بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا از تصمیم خود برای رفتن به عربستان سعودی افسوس می خورد، گفت: این سفر فقط درباره نفت نبود.

پس از اینکه بایدن دستور یک سلسله برداشت از ذخایر نفت استراتژیک را صادر کرد، کاخ سفید در ماههای گذشته به دنبال کسب اعتبار برای کاهش قیمت های بنزین بود. تورم بالا، یک مشکل سیاسی برای رئیس جمهور آمریکا مانده و کاهش قیمتها یک پیروزی مهم محسوب می شود. تصمیم اوپک پلاس این روند را ممکن است به مخاطره بیاندازد و به سود روسیه باشد که تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط